Czym są flawonoidy? Źródła naturalne i zastosowanie w kosmetyce. Flawonoidy i ich zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób oraz w kosmetyce. Flawonoidy w kosmetyce i żywieniu

Czym są flawonoidy? Źródła naturalne i zastosowanie w kosmetyce. Flawonoidy i ich zastosowanie w profilaktyce i terapii chorób oraz w kosmetyce. Flawonoidy w kosmetyce i żywieniu

Nie każdy słyszał o ich istnieniu ale każdy powinien je znać

Flawonoidy - Definicja i charakterystyka

Flawonoidy to grupa związków chemicznych, które występują powszechnie w roślinach. Stanowią one podklasę flawonów, które są związane z wieloma zdrowotnymi właściwościami roślin. Flawonoidy wyróżniają się charakterystyczną strukturą chemiczną, składającą się z dwóch pierścieni fenolowych połączonych mostkiem heterocyklicznym. To, co czyni flawonoidy wyjątkowymi, to ich różnorodność i zdolność do wykazywania różnych właściwości.

Flawonoidy - Źródła naturalne i występowanie w roślinach

Flawonoidy są szeroko rozpowszechnione w świecie roślinnym. Możemy je znaleźć w różnych typach owoców, warzyw, ziół, korzeni, nasion i kwiatów. Niektóre z głównych źródeł flawonoidów to:

 • Cytrusy: cytrusy, takie jak pomarańcze, grejpfruty i cytryny, są bogate w flawonoidy, takie jak hesperydyna i naryngenina.
 • Jagody: jagody, takie jak borówki, maliny i truskawki, są znane ze swojej wysokiej zawartości antocyjanów, które są rodzajem flawonoidów.
 • Zioła: zioła, takie jak mięta, szałwia i rumianek, są źródłem różnych flawonoidów, które mają różnorodne korzystne właściwości.
 • Czerwone wino: czerwone wino jest bogate w resweratrol, który jest rodzajem flawonoidu o działaniu antyoksydacyjnym.

Flawonoidy w diecie - Jak je spożywać, aby odnieść korzyści?

Spożywanie żywności bogatej w flawonoidy jest korzystne dla zdrowia. Flawonoidy mają właściwości przeciwutleniające, które pomagają zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie. Aby włączyć flawonoidy do codziennej diety, można przestrzegać kilku zaleceń:

 • Jedz różnorodne owoce i warzywa, spożywając przynajmniej 5 porcji dziennie, aby zwiększyć spożycie flawonoidów.
 • Wybieraj świeże, nieprzetworzone produkty, ponieważ flawonoidy mogą się utleniać lub tracić podczas przetwarzania.
 • Preferuj kolorowe owoce i warzywa, które są zazwyczaj bogate w flawonoidy.

Flawonoidy w kosmetyce - Korzyści dla skóry i włosów

Flawonoidy mają również zastosowanie w kosmetyce, dzięki swoim korzystnym właściwościom dla skóry i włosów. Niektóre z korzyści stosowania kosmetyków zawierających flawonoidy to:

 • Chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, pomagając w zapobieganiu fotostarzeniu.
 • Poprawiają kondycję skóry, chroniąc ją przed utratą wilgoci i zwiększając jej elastyczność.
 • Wspomagają leczenie stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, poprzez działanie przeciwzapalne.
 • Wzmocniają włosy i zapobiegają ich wypadaniu poprzez poprawę krążenia i dostarczanie składników odżywczych do mieszka włosowego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Flawonoidy - Korzystne właściwości zdrowotne i przeciwutleniające

Flawonoidy wykazują liczne korzystne właściwości dla zdrowia, które wynikają z ich działania przeciwutleniającego. Mogą chronić organizm przed stresem oksydacyjnym, który jest powiązany z wieloma chorobami, takimi jak choroby serca, nowotwory i choroby neurodegeneracyjne. Ponadto, flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Regularne spożywanie żywności bogatej w flawonoidy może pomóc w zachowaniu zdrowia i zmniejszeniu ryzyka wielu chorób.

Działanie flawonoidów - Jak wpływają na organizm człowieka?

Flawonoidy wpływają na organizm na różne sposoby. Jednym z głównych mechanizmów ich działania jest zdolność do tłumienia reakcji oksydacyjnych, które prowadzą do powstawania szkodliwych wolnych rodników. Flawonoidy neutralizują wolne rodniki i chronią komórki przed ich szkodliwym działaniem. Ponadto, flawonoidy wykazują zdolność do regulacji różnych szlaków sygnalizacyjnych w organizmie, co wpływa na wiele procesów fizjologicznych, takich jak układ odpornościowy, krążenie krwi i metabolizm.

Flawonoidy są grupą związków o różnorodnej strukturze chemicznej, które występują naturalnie w roślinach. Spożywanie żywności bogatej w flawonoidy może przynieść korzyści dla zdrowia i wpływać na kondycję skóry i włosów. Mają one liczne korzystne właściwości, takie jak działanie przeciwutleniające, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Flawonoidy wpływają na organizm poprzez neutralizację wolnych rodników oraz regulację różnych szlaków sygnalizacyjnych. Włączenie żywności bogatej w flawonoidy do codziennej diety i korzystanie z kosmetyków zawierających te substancje mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca