Czy pistacje są zdrowe? Właściwości pistacji. Pistacje (orzechy pistacjowe) - właściwości odżywcze. Pistacje – właściwości zdrowotne, kalorie 

Czy pistacje są zdrowe? Właściwości pistacji. Pistacje (orzechy pistacjowe) - właściwości odżywcze. Pistacje – właściwości zdrowotne, kalorie 

Kiedyś były uznawane za przysmak "złych" i uprzykrzających życie, ale dzisiaj stały się jednymi z najpopularniejszych orzechów na świecie. Pistacje, bo o nich mowa, mają wiele korzyści dla zdrowia i cieszą się dużą popularnością w diecie fit. Czy jednak są one warte naszej uwagi i czasu, a przede wszystkim, czy są naprawdę zdrowe? Przeczytaj, czym są pistacje, jakie mają korzyści i ile kalorii, a także pod jakimi warunkami należy je spożywać.

Czy pistacja to orzech? Czym są pistacje?

Zanim przejdziemy do analizy właściwości pistacji, warto zdać sobie sprawę z faktu, że pistacja to technicznie rzecz biorąc - nasiono drzewa pistacjowego (Pistacia vera). Drzewa te rosną w klimacie gorącym i suchym, a pochodzą głównie z Azji i Bliskiego Wschodu. Pistacje są częścią rodziny Anacardiaceae, która jest również powiązana z mango i kasztanami.

Cząstki orzecha skorupkę są łatwe do zdarcia, a samo ziarno jest zwykle jedno i ma kształt „serca”. Są one zwykle złoto-zielone lub fioletowe z charakterystycznym, niebieskim paskiem na jednej ze stron ziarna. Nasiona te są często spożywane na surowo, prażone lub solone.

Pistacje - Właściwości i korzyści dla zdrowia.

Pistacje to bogaty źródło białka, błonnika, witaminy B6, potasu, magnezu, fosforu, miedzi i cynku. Są one także doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów, takich jak kwasy tłuszczowe jednonienasycone i polinienasycone. Składniki te pomagają utrzymać zdrowie serca i obniżyć poziom cholesterolu LDL (tzw. "złego" cholesterolu).

Badania wykazały, że pistacje mogą mieć korzystny wpływ na poziom cukru we krwi oraz na insulinooporność, szczególnie u osób z cukrzycą typu 2. Zawarte w nich błonnik również może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób układu krążenia i otyłości.

Pistacje zawierają także fitosterole, które mogą zapobiegać niektórym chorobom związanym z wiekiem, takim jak choroba Alzheimera.

Pistacje - Ile kalorii mają i jak wpisują się w dietę

Pistacje są dość kaloryczne, ale wartości odżywcze nie powinny skłonić nas do zrezygnowania z ich spożywania. W jednej uncji pistacji (ok. 28,5g) znajdziemy około 160-170 kalorii. Na szczęście, jedząc pistacje, nie tylko wprowadzamy do organizmu dużo cennych składników odżywczych, ale też zyskujemy uczucie sytości na długi czas.

Chociaż pistacje są kaloryczne, to dodanie ich do codziennej diety nie oznacza, że musimy zrezygnować z innych pokarmów. Wystarczy, że będziemy przestrzegać zasad umiarkowania i kontrolować kaloryczność innych posiłków.

Czy pistacje są zdrowe? - Omówienie korzyści i wartości odżywczych

Jak już zostało wspomniane, pistacje są bogate w składniki odżywcze i pomagają w utrzymaniu zdrowia. Jednak, jak z każdym pokarmem, ważne jest, aby spożywać je w umiarkowanych ilościach. W przypadku pistacji, umiarkowana ilość to jedna uncja dziennie (około 28,5g), a to wystarcza, aby zaoferować korzyści dla zdrowia.

Pistacje zawierają witaminy i minerały, takie jak potas i magnez, które są ważne dla zdrowia serca. Zawarte w nich także witaminy z grupy B, które pomagają w wykorzystaniu energii z pokarmów i wpływają na zdrowie układu nerwowego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Pistacje - Bogactwo składników odżywczych i wartości odżywcze

Pistacje są jednym z najlepszych źródeł białka roślinnego - w jednej nasionce jest ich około 6g. Są też bogate w witaminy i minerały, takie jak witamina E, miedź, fosfor i mangan.

Badania wykazały, że pistacje pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL (złego cholesterolu), co może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Poza tym, zawarte w nich składniki odżywcze pomagają w utrzymaniu zdrowia skóry, a błonnik może pomóc utrzymać trawienie w dobrej formie.

Pistacje - Czy istnieją przeciwwskazania do ich spożycia?

Pistacje są uznawane za bezpieczne dla zdrowych ludzi i są powszechnie spożywane w całym świecie. Jednakże, istnieją osoby, dla których spożycie pistacji może być ryzykowne. W szczególności, jeśli jesteś uczulony na orzechy, w tym pistacje, powinieneś ich unikać.

W rzadkich przypadkach, pistacje mogą również powodować biegunkę i inne problemy z układem trawiennym. Dlatego, przed dodaniem ich do swojej diety lub spożyciem większej ilości niż zwykle, warto skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Pistacje to zdrowa przekąska, bogata w składniki odżywcze, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia. Są one doskonałym źródłem białka, witaminy i minerałów, a także pomagają utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi i zdrowie serca. Jednak, jak z każdym pokarmem, ważne jest, aby spożywać je z umiarem i kierować się zdroworozsądkową dietą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca