Co to jest nadwzroczność i jakie podjąć kroki po diagnozie? Jakie są pierwsze objawy tego, że maluch ma problemy ze wzrokiem? Dalekowzroczność, znana również jako nadwzroczność, to powszechny problem

Co to jest nadwzroczność i jakie podjąć kroki po diagnozie? Jakie są pierwsze objawy tego, że maluch ma problemy ze wzrokiem? Dalekowzroczność, znana również jako nadwzroczność, to powszechny problem

Nadwzroczność jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Polega ona na tym, że obraz ogniskuje się za siatkówką, co prowadzi do zaburzenia widzenia na bliskie odległości. Chociaż nadwzroczność może powodować dyskomfort, zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na nadwzroczność. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są objawy nadwzroczności, jak wykonać test na tę wadę wzroku, jak postępować z nadwzrocznością starczą oraz czy warto nosić okulary korekcyjne czy soczewki.

Nadwzroczność - Definicja i objawy

Nadwzroczność jest wadą wzroku, która powoduje, że obraz nie ogniskuje się na siatkówce, lecz za nią. Zjawisko to wywołuje trudności z widzeniem na bliskie odległości. Osoby z nadwzrocznością mają zwykle trudności z czytaniem, pisaniem, a nawet korzystaniem z komputera czy laptopa. W skrajnych przypadkach niektórzy z nich mają nawet problemy z rozróżnianiem twarzy znajomych.

Nadwzroczność występuje zwykle z wrodzonymi wadami oka, ale może pojawić się również w wyniku procesów starzenia się organizmu. Objawy nadwzroczności często są niewidoczne na początku, a ich postęp może być stopniowy, co zwiększa ryzyko poważniejszych powikłań.

Jak wykonać test na nadwzroczność?

Test na nadwzroczność polega na określeniu zdolności oka do ostrego widzenia na bliskie odległości. Jest on wykonywany przez lekarza okulistę lub optometrystę i polega na korzystaniu z kilku różnych testów, takich jak:

 • Test soczewek - polega on na określeniu, które soczewki korekcyjne zapewniają najlepsze wyniki widzenia.
 • Test wytrzymałości - polega on na określeniu siły mięśni oka, które są odpowiedzialne za ostre widzenie na bliskie dystanse.
 • Test refrakcji okularowej - polega na badaniu oka pod kątem stopnia załamania światła.

Jeśli lekarz wykryje nadwzroczność, zaleci on zwykle noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych.

Nadwzroczność starcza - Rozwój wraz z wiekiem

Nadwzroczność starcza to jedna z najczęstszych form wady wzroku u osób powyżej 40 roku życia. Polega ona na stopniowym osłabianiu zdolności oka do ostrego widzenia na bliskie odległości, co jest związane z procesami starzenia się organizmu oraz zmianami w soczewce oka. Nadwzroczność starcza może prowadzić do zaburzeń widzenia na bliskie odległości, takich jak trudności z czytaniem, widzeniem informacji na drobnych ekranach lub robieniem makijażu.

Aby zdiagnozować nadwzroczność starczą, lekarz okulista przeprowadzi test na zdolność oka do ostrego widzenia na bliskie odległości oraz zbadają statystyki wzrostu nadwzroczności u osoby chorej. Jeśli lekarz wykryje tę wadę wzroku, zwykle poleci noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych, które pomogą poprawić widzenie na bliskie odległości.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy warto nosić okulary przy nadwzroczności?

Tak, noszenie okularów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia nadwzroczności. Okulary korekcyjne zmniejszają dystorzje spowodowane przez nadwzroczność, umożliwiając ostre widzenie na bliskie odległości. Okulary korekcyjne dostępne są w różnych formach i stylach, w zależności od osobistych potrzeb i preferencji.

Nadwzroczność - Czy soczewki korekcyjne mają plusy czy minusy?

Soczewki korekcyjne to kolejna opcja dla osób z nadwzrocznością. W porównaniu z okularami, soczewki oferują kilka korzyści, takich jak:

 • większy zakres widzenia;
 • bardziej naturalne i estetyczne wygląd;
 • większa wygoda i swoboda ruchu.

Jednakże, soczewki korekcyjne mogą prowadzić do podrażnień i infekcji oczu, gdy nie są odpowiednio pielęgnowane. Wskazane jest stosowanie ich tylko po konsultacji z lekarzem okulistą lub optometrystą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca