Co to jest anemia i jak podwyższyć poziom żelaza we krwi? Jak szybko podnieść poziom żelaza we krwi? Niedobór żelaza może być leczony dietą 

Co to jest anemia i jak podwyższyć poziom żelaza we krwi? Jak szybko podnieść poziom żelaza we krwi? Niedobór żelaza może być leczony dietą 

Anemia jest chorobą, która występuje, gdy organizm ma niedobór czerwonych krwinek lub niedobór hemoglobiny - białka odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu do tkanek. Objawy anemii mogą być różne i obejmować zmęczenie, bladość skóry, nudności, bóle głowy i zawroty głowy. Żywienie odgrywa ważną rolę w leczeniu anemii i podnoszeniu poziomu żelaza we krwi. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać anemię, jakie są jej objawy, jak ją leczyć i jakie produkty spożywcze można jeść, aby podwyższyć poziom żelaza we krwi.

Co to jest anemia?

Anemia jest stanem, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek lub hemoglobiny. Czerwone krwinki to komórki krwi odpowiedzialne za przenoszenie tlenu do tkanek, a hemoglobina to białko zawarte w czerwonych krwinkach, które jest niezbędne do transportu tlenu. Głównymi przyczynami niedokrwistości są niedobory żelaza, niedobory witaminy B12 lub kwasu foliowego, a także utrata krwi lub zaburzenia wytwarzania komórek krwi.

Jakie są objawy anemii?

Objawy anemii mogą różnić się w zależności od jej przyczyny i stopnia zaawansowania. Niektóre z najczęstszych objawów anemii to:

 • Zmęczenie i osłabienie
 • Bladość skóry i błon śluzowych
 • Szybkie męczenie się podczas wysiłku
 • Zawroty głowy
 • Bóle głowy
 • Kołatanie serca
 • Problemy z koncentracją i pamięcią
 • Zmniejszona wydolność fizyczna

Jeśli masz podejrzenie anemii, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Lekarz na podstawie wyników badań i objawów może postawić właściwą diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Anemia - leczenie i zdrowe nawyki

Leczenie anemii zależy od jej przyczyny. W przypadku niedoboru żelaza, często zaleca się suplementację żelazem. Ważne jest jednak, aby zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem suplementacji, ponieważ nadmierne spożycie żelaza może prowadzić do nieprawidłowych wyników laboratoryjnych i innych powikłań.

Poza suplementacją żelaza, istotne jest również zachowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Ważne jest, aby spożywać różnorodne produkty spożywcze, takie jak mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, warzywa liściaste, owoce bogate w witaminę C, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Witamina C jest szczególnie ważna, ponieważ pomaga lepiej wchłaniać żelazo.

Co jeść przy anemii?

Dieta bogata w żelazo i witaminy może pomóc w podniesieniu poziomu żelaza we krwi. Oto kilka przykładów produktów spożywczych, które warto uwzględnić w diecie w celu zwiększenia spożycia żelaza:

 • Mięso: drób, czerwone mięso (np. wołowina), wątróbka
 • Ryby: śledź, tuńczyk, sardynki
 • Rośliny strączkowe: soczewica, fasola, groch
 • Orzechy i nasiona: migdały, siemię lniane
 • Jaja
 • Warzywa liściaste: szpinak, jarmuż, rukola
 • Produkty pełnoziarniste: pełnoziarnisty chleb, kasza gryczana, płatki owsiane
 • Owoce bogate w witaminę C: cytryny, pomarańcze, kiwi, truskawki

Ważne jest także unikanie produktów, które mogą utrudniać wchłanianie żelaza, takich jak produkty mleczne, herbata, kawa, napoje gazowane oraz żywność bogata w błonnik, ale jedocześnie ograniczanie tych produktów nie jest konieczne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak podwyższyć poziom żelaza we krwi?

Podnoszenie poziomu żelaza we krwi wymaga odpowiedniej diety i odpowiedniego leczenia pod nadzorem lekarza. Pamiętaj, że suplementację żelaza należy rozważyć pod kierunkiem lekarza, który zlecisz odpowiednie badania, aby określić Twoje zapotrzebowanie na żelazo. Oprócz suplementacji, na co dzień warto dostarczać organizmowi odpowiednie ilości żelaza poprzez odpowiednią dietę.

Czego nie jeść podczas anemii z niedoboru żelaza?

Podczas anemii z niedoboru żelaza istnieją pewne produkty i składniki, których należy unikać lub ograniczyć spożycie, ponieważ mogą one utrudniać wchłanianie żelaza lub przyczyniać się do pogorszenia objawów anemii. Oto kilka rzeczy, których warto unikać podczas leczenia anemii z niedoboru żelaza:

1. Produkty bogate w błonnik: Wysokie spożycie błonnika może zmniejszyć wchłanianie żelaza. Należy unikać nadmiernego spożycia warzyw strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych i niektórych owoców.

2. Kawa i herbata: Kofeina zawarta w kawie i herbacie może zmniejszać wchłanianie żelaza. Warto ograniczyć spożycie tych napojów lub pić je oddzielnie od posiłków.

3. Produkty mleczne: Wapń zawarty w produktach mlecznych, takich jak mleko i jogurt, może hamować wchłanianie żelaza. Unikaj spożywania mleka w połączeniu z posiłkami zawierającymi źródła żelaza.

4. Alkohol: Alkohol może wpływać negatywnie na wchłanianie żelaza i może prowadzić do większego ryzyka niedoboru tego pierwiastka.

5. Niezdrowe przekąski i fast foody: Unikaj przekąsek i dań typu fast food, które są ubogie w składniki odżywcze i mogą nie dostarczać wystarczającej ilości żelaza oraz innych składników odżywczych.

6. Suplementy wapnia: Jeśli przyjmujesz suplementy wapnia, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić odpowiednią dawkę i sposób stosowania w kontekście anemii z niedoboru żelaza.

Zamiast tego, skup się na diecie bogatej w źródła żelaza, takie jak czerwone mięso, drób, ryby, jaja, fasola, soczewica, szpinak, orzechy, nasiona oraz produkty zbożowe wzbogacone w żelazo. Jednocześnie warto wspomagać wchłanianie żelaza, spożywając produkty bogate w witaminę C, która poprawia przyswajanie żelaza roślinnego.

Najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem w celu określenia odpowiedniej diety i ewentualnej suplementacji żelaza, aby leczyć anemię z niedoboru żelaza w sposób skuteczny i bezpieczny.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca