Co to jest anemia i jak podwyższyć poziom żelaza we krwi? Jak szybko podnieść poziom żelaza we krwi? Niedobór żelaza może być leczony dietą 

Co to jest anemia i jak podwyższyć poziom żelaza we krwi? Jak szybko podnieść poziom żelaza we krwi? Niedobór żelaza może być leczony dietą 

Anemia jest chorobą, która występuje, gdy organizm ma niedobór czerwonych krwinek lub niedobór hemoglobiny - białka odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu do tkanek. Objawy anemii mogą być różne i obejmować zmęczenie, bladość skóry, nudności, bóle głowy i zawroty głowy. Żywienie odgrywa ważną rolę w leczeniu anemii i podnoszeniu poziomu żelaza we krwi. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać anemię, jakie są jej objawy, jak ją leczyć i jakie produkty spożywcze można jeść, aby podwyższyć poziom żelaza we krwi.

Co to jest anemia?

Anemia jest stanem, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek lub hemoglobiny. Czerwone krwinki to komórki krwi odpowiedzialne za przenoszenie tlenu do tkanek, a hemoglobina to białko zawarte w czerwonych krwinkach, które jest niezbędne do transportu tlenu. Głównymi przyczynami niedokrwistości są niedobory żelaza, niedobory witaminy B12 lub kwasu foliowego, a także utrata krwi lub zaburzenia wytwarzania komórek krwi.

Jakie są objawy anemii?

Objawy anemii mogą różnić się w zależności od jej przyczyny i stopnia zaawansowania. Niektóre z najczęstszych objawów anemii to:

 • Zmęczenie i osłabienie
 • Bladość skóry i błon śluzowych
 • Szybkie męczenie się podczas wysiłku
 • Zawroty głowy
 • Bóle głowy
 • Kołatanie serca
 • Problemy z koncentracją i pamięcią
 • Zmniejszona wydolność fizyczna

Jeśli masz podejrzenie anemii, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Lekarz na podstawie wyników badań i objawów może postawić właściwą diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Anemia - leczenie i zdrowe nawyki

Leczenie anemii zależy od jej przyczyny. W przypadku niedoboru żelaza, często zaleca się suplementację żelazem. Ważne jest jednak, aby zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem suplementacji, ponieważ nadmierne spożycie żelaza może prowadzić do nieprawidłowych wyników laboratoryjnych i innych powikłań.

Poza suplementacją żelaza, istotne jest również zachowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Ważne jest, aby spożywać różnorodne produkty spożywcze, takie jak mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, warzywa liściaste, owoce bogate w witaminę C, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Witamina C jest szczególnie ważna, ponieważ pomaga lepiej wchłaniać żelazo.

Co jeść przy anemii?

Dieta bogata w żelazo i witaminy może pomóc w podniesieniu poziomu żelaza we krwi. Oto kilka przykładów produktów spożywczych, które warto uwzględnić w diecie w celu zwiększenia spożycia żelaza:

 • Mięso: drób, czerwone mięso (np. wołowina), wątróbka
 • Ryby: śledź, tuńczyk, sardynki
 • Rośliny strączkowe: soczewica, fasola, groch
 • Orzechy i nasiona: migdały, siemię lniane
 • Jaja
 • Warzywa liściaste: szpinak, jarmuż, rukola
 • Produkty pełnoziarniste: pełnoziarnisty chleb, kasza gryczana, płatki owsiane
 • Owoce bogate w witaminę C: cytryny, pomarańcze, kiwi, truskawki

Ważne jest także unikanie produktów, które mogą utrudniać wchłanianie żelaza, takich jak produkty mleczne, herbata, kawa, napoje gazowane oraz żywność bogata w błonnik, ale jedocześnie ograniczanie tych produktów nie jest konieczne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak podwyższyć poziom żelaza we krwi?

Podnoszenie poziomu żelaza we krwi wymaga odpowiedniej diety i odpowiedniego leczenia pod nadzorem lekarza. Pamiętaj, że suplementację żelaza należy rozważyć pod kierunkiem lekarza, który zlecisz odpowiednie badania, aby określić Twoje zapotrzebowanie na żelazo. Oprócz suplementacji, na co dzień warto dostarczać organizmowi odpowiednie ilości żelaza poprzez odpowiednią dietę.

Czego nie jeść podczas anemii z niedoboru żelaza?

Podczas anemii z niedoboru żelaza istnieją pewne produkty i składniki, których należy unikać lub ograniczyć spożycie, ponieważ mogą one utrudniać wchłanianie żelaza lub przyczyniać się do pogorszenia objawów anemii. Oto kilka rzeczy, których warto unikać podczas leczenia anemii z niedoboru żelaza:

1. Produkty bogate w błonnik: Wysokie spożycie błonnika może zmniejszyć wchłanianie żelaza. Należy unikać nadmiernego spożycia warzyw strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych i niektórych owoców.

2. Kawa i herbata: Kofeina zawarta w kawie i herbacie może zmniejszać wchłanianie żelaza. Warto ograniczyć spożycie tych napojów lub pić je oddzielnie od posiłków.

3. Produkty mleczne: Wapń zawarty w produktach mlecznych, takich jak mleko i jogurt, może hamować wchłanianie żelaza. Unikaj spożywania mleka w połączeniu z posiłkami zawierającymi źródła żelaza.

4. Alkohol: Alkohol może wpływać negatywnie na wchłanianie żelaza i może prowadzić do większego ryzyka niedoboru tego pierwiastka.

5. Niezdrowe przekąski i fast foody: Unikaj przekąsek i dań typu fast food, które są ubogie w składniki odżywcze i mogą nie dostarczać wystarczającej ilości żelaza oraz innych składników odżywczych.

6. Suplementy wapnia: Jeśli przyjmujesz suplementy wapnia, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić odpowiednią dawkę i sposób stosowania w kontekście anemii z niedoboru żelaza.

Zamiast tego, skup się na diecie bogatej w źródła żelaza, takie jak czerwone mięso, drób, ryby, jaja, fasola, soczewica, szpinak, orzechy, nasiona oraz produkty zbożowe wzbogacone w żelazo. Jednocześnie warto wspomagać wchłanianie żelaza, spożywając produkty bogate w witaminę C, która poprawia przyswajanie żelaza roślinnego.

Najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem w celu określenia odpowiedniej diety i ewentualnej suplementacji żelaza, aby leczyć anemię z niedoboru żelaza w sposób skuteczny i bezpieczny.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca