Dieta bogata w żelazo - dlaczego jest ważna dla dziewcząt? Żelazo w diecie, dlaczego niedobór żelaza jest tak groźny? Anemia

Dieta bogata w żelazo - dlaczego jest ważna dla dziewcząt? Żelazo w diecie, dlaczego niedobór żelaza jest tak groźny? Anemia

Czy wiesz, że dieta bogata w żelazo jest szczególnie ważna dla dziewcząt? To ze względu na utratę krwi miesięcznie podczas menstruacji. Bez odpowiedniej ilości żelaza w diecie, organizm nie jest w stanie nadrobić straty krwi, co może prowadzić do niedoboru żelaza oraz anemii. W tym artykule przeczytasz, gdzie można znaleźć najwięcej żelaza oraz czemu jego niedobór grozi naszemu zdrowiu.

Dieta bogata w żelazo - komu jest potrzebna? Czemu żelazo jest ważne?

Organizm wytwarza czerwone krwinki, które transportują tlen z płuc do innych organów. Do produkcji tych krwinek niezbędny jest między innymi żelazo. Brak żelaza w diecie może prowadzić do anemii, który objawia się m.in. zmęczeniem, osłabieniem, bladością skóry, łamliwością włosów i paznokci.

Dlatego dieta bogata w żelazo jest szczególnie ważna dla dziewcząt oraz kobiet w ciąży, których organizm potrzebuje większej ilości żelaza niż mężczyzn. Seniorki i osoby z chorobami przewodu pokarmowego również powinny zadbać o dobrą ilość tego pierwiastka. Można to zrobić poprzez spożywanie pokarmów bogatych w żelazo lub zażywanie suplementów diety.

Niedobór żelaza - czym grozi? Jaki powinien być prawidłowy poziom żelaza? 

Niedobór żelaza prowadzi do osłabienia organizmu i anemii, objawiającej się zmęczeniem, osłabieniem, bladością skóry, lękaniami i zadyszką przy wysiłku fizycznym. Niedobór żelaza u dzieci może prowadzić do opóźnienia rozwoju psychoruchowego, a u kobiet w ciąży do przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Gdzie jest najwięcej żelaza? Produkty bogate w żelazo. Żródła żelaza

Czy każde mięso jest bogate w żelazo?

Mięso to dobre źródło żelaza, ale nie wszystkie rodzaje mięsa zawierają dużo tego pierwiastka. Najwięcej żelaza znajdziesz w wołowinie i wątrobie, a także w ciemnym mięsie drobiowym. Mięso jagnięce, wieprzowe i białe mięso drobiowe również zawierają spore ilości żelaza.

Warzywa bogate w żelazo

Warzywa takie jak szpinak, brukselka, brokuły, botwinka i jarmuż są bogate w żelazo. Zioła takie jak natka pietruszki i koper również są dobrym źródłem tego pierwiastka.

Nabiał z dużą zawartością żelaza

Nabiał to kolejne dobre źródło żelaza. Wszystkie produkty mleczne, w tym sery, jogurty, kefiry i mleko, zawierają żelazo. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością spożywanego nabiału, który w dużych ilościach może przyczynić się do zaburzeń trawienia.

Zioła z dużą zawartością żelaza

Nie tylko warzywa zawierają żelazo. Zioła takie jak pokrzywa, skrzyp polny czy rumianek także są dobrym źródłem tego pierwiastka. Można je dodawać do dań, wchodzić w skład herbat czy zażywać w postaci kapsułek.

Dbałość o odpowiednią ilość żelaza w diecie jest kluczowa dla zachowania dobrego zdrowia, szczególnie dla kobiet i dziewcząt. Warto włączyć do swojej codziennej diety produkty bogate w żelazo i unikać tych, które go nie zawierają.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca