mgr Weronika Morawska
autor artykułuDieta bogata w żelazo - komu jest potrzebna? Czemu żelazo jest ważne?
Organizm wytwarza czerwone krwinki, które transportują tlen z płuc do innych organów. Do produkcji tych krwinek niezbędny jest między innymi żelazo. Brak żelaza w diecie może prowadzić do anemii, który objawia się m.in. zmęczeniem, osłabieniem, bladością skóry, łamliwością włosów i paznokci.
Dlatego dieta bogata w żelazo jest szczególnie ważna dla dziewcząt oraz kobiet w ciąży, których organizm potrzebuje większej ilości żelaza niż mężczyzn. Seniorki i osoby z chorobami przewodu pokarmowego również powinny zadbać o dobrą ilość tego pierwiastka. Można to zrobić poprzez spożywanie pokarmów bogatych w żelazo lub zażywanie suplementów diety.
Niedobór żelaza - czym grozi? Jaki powinien być prawidłowy poziom żelaza?
Niedobór żelaza prowadzi do osłabienia organizmu i anemii, objawiającej się zmęczeniem, osłabieniem, bladością skóry, lękaniami i zadyszką przy wysiłku fizycznym. Niedobór żelaza u dzieci może prowadzić do opóźnienia rozwoju psychoruchowego, a u kobiet w ciąży do przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Gdzie jest najwięcej żelaza? Produkty bogate w żelazo. Żródła żelaza
Czy każde mięso jest bogate w żelazo?
Mięso to dobre źródło żelaza, ale nie wszystkie rodzaje mięsa zawierają dużo tego pierwiastka. Najwięcej żelaza znajdziesz w wołowinie i wątrobie, a także w ciemnym mięsie drobiowym. Mięso jagnięce, wieprzowe i białe mięso drobiowe również zawierają spore ilości żelaza.
Warzywa bogate w żelazo
Warzywa takie jak szpinak, brukselka, brokuły, botwinka i jarmuż są bogate w żelazo. Zioła takie jak natka pietruszki i koper również są dobrym źródłem tego pierwiastka.
Nabiał z dużą zawartością żelaza
Nabiał to kolejne dobre źródło żelaza. Wszystkie produkty mleczne, w tym sery, jogurty, kefiry i mleko, zawierają żelazo. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością spożywanego nabiału, który w dużych ilościach może przyczynić się do zaburzeń trawienia.
Zioła z dużą zawartością żelaza
Nie tylko warzywa zawierają żelazo. Zioła takie jak pokrzywa, skrzyp polny czy rumianek także są dobrym źródłem tego pierwiastka. Można je dodawać do dań, wchodzić w skład herbat czy zażywać w postaci kapsułek.
Dbałość o odpowiednią ilość żelaza w diecie jest kluczowa dla zachowania dobrego zdrowia, szczególnie dla kobiet i dziewcząt. Warto włączyć do swojej codziennej diety produkty bogate w żelazo i unikać tych, które go nie zawierają.