Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Krew w moczu - Wprowadzenie do problemu

Krwawienie w moczu może wystąpić w wyniku uszkodzenia dróg moczowych, takich jak nerki, pęcherz moczowy, cewka moczowa lub cewka nasienna. Przyczyna krwi w moczu może być różna i wymaga zwrócenia uwagi, nawet jeśli sam objaw nie jest bolesny.

Przyczyny krwi w moczu

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn krwi w moczu. Niektóre z nich to:

 • Zakażenie dróg moczowych - może wywoływać przejściowe krwawienie w moczu.
 • Kamica nerkowa - obecność kamieni w drogach moczowych może powodować uszkodzenia, które prowadzą do krwi w moczu.
 • Infekcje nerek - zapalenie nerek może powodować krwawienie w moczu.
 • Zakażenie pęcherza moczowego - może wywoływać krwawienie w moczu, szczególnie gdy jest ciężkie.
 • Jaskra nerek - może prowadzić do uszkodzenia nerek i krwi w moczu.
 • Nowotwory układu moczowego - obecność guzów w nerkach, pęcherzu moczowym lub innych częściach układu moczowego może powodować wystąpienie krwi w moczu.

Skrzepy krwi w moczu - Kiedy być zaniepokojonym?

Jeśli zauważysz skrzepy krwi w moczu lub utrzymujące się krwawienie przez dłuższy czas, powinieneś być zaniepokojony i skonsultować się z lekarzem. Obecność skrzepów krwi może wskazywać na obecność większych problemów, takich jak kamica nerkowa, zakażenie dróg moczowych lub nowotwory układu moczowego.

Niektóre inne objawy, które mogą towarzyszyć krwi w moczu i wymagają uwagi medycznej, to:

 • Ból podczas oddawania moczu
 • Częste oddawanie moczu
 • Ból lędźwiowy
 • Gorączka
 • Uczucie parcia na pęcherz

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Krew w moczu u dziecka - Możliwe przyczyny i działanie

W przypadku dziecka, wystąpienie krwi w moczu może być przerażające dla rodziców. Przyczyny krwi w moczu u dziecka mogą obejmować infekcje układu moczowego, kamice nerkową, zapalenie nerek i urazy. Jeśli zauważysz krwi w moczu u swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak badanie moczu lub badanie obrazowe, aby ustalić przyczynę i zaplanować odpowiednie leczenie.

Oznaczenie - krew w moczu - Co może to oznaczać?

Gdy zauważysz krew w swoim moczu, niezależnie od tego, czy występuje w postaci krwi płynącej, skrzepów krwi czy tylko zauważasz lekką zmianę koloru moczu, warto skonsultować się z lekarzem. W celu zidentyfikowania źródła krwi w moczu lekarz może przeanalizować historię medyczną, przeprowadzić badanie fizyczne oraz zlecić badanie moczu i badania diagnostyczne, takie jak ultrasonografia, TK lub MRI. Na podstawie wyników tych badań lekarz będzie w stanie określić przyczynę krwi w moczu i ustalić odpowiedni plan leczenia.

Krwawienie w moczu jest niepokojącym objawem, dlatego przy jego wystąpieniu ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Wczesne zidentyfikowanie przyczyny krwi w moczu może pomóc w ustaleniu odpowiedniego leczenia i minimalizowaniu powikłań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca