Choroba lokomocyjna u dzieci: objawy, kiedy się ujawnia i jak sobie z nią radzić? Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie

Choroba lokomocyjna u dzieci: objawy, kiedy się ujawnia i jak sobie z nią radzić? Choroba lokomocyjna – przyczyny, objawy i leczenie

Sprawdź jak pomóc dziecku z chorobą lokomocyjną 

Choroba lokomocyjna u dzieci: jakie są objawy i jak je rozpoznać?

Choroba lokomocyjna, powszechnie znana jako choroba morska, to dolegliwość, która występuje u niektórych dzieci podczas podróży. Objawia się ona zwykle nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy i ogólnym złym samopoczuciem. Jej rozpoznanie może być trudne, ponieważ objawy te mogą być również związane z innymi schorzeniami.

Najczęstsze objawy choroby lokomocyjnej u dzieci to:

 • Nudności: Dziecko może odczuwać nieprzyjemne uczucie w żołądku, które może prowadzić do wymiotów.
 • Wymioty: Mogą wystąpić nasilone wymioty, które mogą wydawać się związane z ruchem pojazdu lub innych form poruszania się.
 • Zawroty głowy: Dziecko może odczuwać uczucie dezorientacji, zawrotów głowy lub niestabilności.
 • Blada skóra: W niektórych przypadkach, skóra dziecka może stawać się blada w wyniku choroby lokomocyjnej.

Jeśli dziecko doświadcza powyższych objawów podczas podróży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma chorobę lokomocyjną. Jednak pamiętaj, że tylko lekarz może dokładnie zdiagnozować chorobę lokomocyjną i wykluczyć inne przyczyny objawów.

Kiedy ujawnia się choroba lokomocyjna u dzieci? W jakim wieku najczęściej występuje?

Choroba lokomocyjna u dzieci może się ujawnić w różnym wieku, ale najczęściej pojawia się między 2 a 12 rokiem życia. W tym okresie, układ przedsionkowo-równowagowy dziecka, odpowiedzialny za równowagę i orientację ruchową, jest jeszcze w fazie rozwoju.

Niemowlęta i małe dzieci są mniej podatne na chorobę lokomocyjną, ponieważ ich układ przedsionkowo-równowagowy jest jeszcze niedojrzały. Jednak im starsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości.

Choroba lokomocyjna u dzieci: od kiedy warto jej szukać?

Jeśli dziecko doświadcza objawów choroby lokomocyjnej podczas podróży, warto zwrócić uwagę na częstotliwość i nasilenie tych objawów. Niektóre dzieci są bardziej podatne na chorobę lokomocyjną niż inne, dlatego ważne jest obserwowanie, czy objawy pogarszają się lub utrzymują w kolejnych podróżach.

Jeśli objawy są uporczywe i powtarzają się, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie mógł ocenić stopień nasilenia objawów, zbadać dziecko i postawić właściwą diagnozę. W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić specjalne badania lub konsultację u specjalisty.

Choroba lokomocyjna u małych dzieci: przyczyny i skutki

Choroba lokomocyjna u dzieci jest wynikiem niezgodności między informacjami o ruchu otrzymywanymi przez zmysły i informacjami, które mózg próbuje przetwarzać. Przyczyną jest często niezrównoważenie układu przedsionkowego i wzrokowego, które występuje w momencie, gdy dziecko znajduje się w ruchu.

Kiedy dziecko jest w samochodzie, na statku lub w innym środku transportu, różne bodźce i sygnały docierające do mózgu są sprzeczne. Dziecko odczuwa ruch i przemieszczanie się, ale wzrok wskazuje na brak ruchu. Ten konflikt informacji prowadzi do objawów choroby lokomocyjnej.

Choroba lokomocyjna u dzieci może być uciążliwa, ale zazwyczaj nie jest poważna i samoistnie ustępuje. Jednak niektóre dzieci mogą doświadczać nieprzyjemnych skutków, takich jak strach przed podróżowaniem, unikanie konkretnych środków transportu lub ogólna niechęć do przemieszczania się.

Przyczyny choroby lokomocyjnej u niemowląt

Przyczyny choroby lokomocyjnej u niemowląt mogą być różnorodne. Najczęściej jest to spowodowane niedojrzałością układu nerwowego oraz niedopasowaniem informacji przestrzennych między oczy i ucho wewnętrzne. Układ równowagi i postrzegania przestrzennego u niemowląt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego mogą mieć problem z dostosowaniem się do zmiany pozycji ciała i przestrzeni podczas podróży samochodem, autobusem lub samolotem. Niektóre niemowlęta są bardziej podatne na chorobę lokomocyjną niż inne. Czasem dziedziczność odgrywa rolę, więc jeśli rodzice mieli problemy z chorobą lokomocyjną w dzieciństwie, istnieje większe ryzyko, że ich dzieci również to odziedziczą. Ponadto, bodźce wizualne, takie jak czytanie w ruchu lub patrzenie na ekran smartfona, mogą również wpływać na występowanie choroby lokomocyjnej u niemowląt. Dlatego należy uważać na te czynniki i stosować odpowiednie środki zaradcze, takie jak częste przerywanie podróży, unikanie jedzenia przed podróżą lub podawanie leków przeciwwymiotnych przed podróżą, aby złagodzić symptomy choroby lokomocyjnej u niemowląt. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna, zwana potocznie chorobą morską, to dolegliwość występująca u niektórych osób podczas podróży. Objawia się nudnościami, wymiotami, poceniem się i osłabieniem. Istnieje jednak szereg metod, które mogą pomóc w zapobieganiu tej chorobie. Warto unikać czytania podczas podróży, ponieważ skupianie wzroku na blisko umiejscowionym obiekcie może pogorszyć objawy. Ważne jest także utrzymanie stałego punktu odniesienia, na przykład patrzenie w dal lub na horyzont. Dobrym pomysłem jest również oddychanie świeżym powietrzem, dlatego warto otworzyć okno lub wyjść na świeże powietrze. Należy również unikać ciężkiego jedzenia oraz alkoholu, ponieważ mogą one nasilać objawy choroby lokomocyjnej. Jeśli te metody nie przynoszą ulgi, można zastosować preparaty przeciwwymiotne lub poprosić o poradę lekarza. 

Choroba lokomocyjna u dzieci: jak sobie z nią radzić podczas podróży?

Jeśli Twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów podczas podróży:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce: Staraj się umieścić dziecko w miejscu, które zapewni mu najstabilniejszą i najmniej ruchomą pozycję, na przykład siedzenie z widokiem na przód samochodu lub blisko środka statku.
 2. Unikaj czytania i innych czynności wymagających skupienia wzroku: Podczas podróży zaleca się unikanie czytania, oglądania filmów lub innych czynności, które mogą skupiać uwagę dziecka na bliskim obszarze.
 3. Równa temperatura i przewietrzanie: Zachowaj odpowiednią temperaturę w pojeździe i zapewnij odpowiedni przewiew.

Jeśli objawy choroby lokomocyjnej są uciążliwe, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwwymiotnych lub innych środków łagodzących objawy.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego metody radzenia sobie z chorobą lokomocyjną mogą się różnić. Działanie może wymagać prób i błędów, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego dziecka.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca