Blefaroplastyka – wskazania, przebieg zabiegu i efekty zabiegu. Co to jest plastyka powiek górnych? Plastyka powiek górnych i dolnych 

Blefaroplastyka – wskazania, przebieg zabiegu i efekty zabiegu. Co to jest plastyka powiek górnych? Plastyka powiek górnych i dolnych 

Czy zdarzyło Ci się kiedyś łapać się za powieki, na których podczas lektury pojawiły się cienie? Czy zdarza Ci się czuć, że Twoje oczy wyglądają zmęczone, nawet jeśli czujesz się wypoczęty? Problem opadającej skóry na powiekach i worków pod oczami dotyczy wielu ludzi, a w niektórych przypadkach może to prowadzić do zmniejszenia pola widzenia. Blefaroplastyka to chirurgiczne rozwiązanie popularne w przypadkach takiego problemu. W tym artykule omówimy, czym jest blefaroplastyka, dlaczego pacjenci decydują się na ten zabieg, czy istnieją jakieś przeciwwskazania, jak przebiega zabieg, jakie powikłania mogą wystąpić, jakie są efekty zabiegu i kiedy można oczekiwać pełnego powrotu do zdrowia.

Co to jest blefaroplastyka?

Blefaroplastyka, zwana również plastyką powiek, to chirurgiczny zabieg mający na celu poprawę wyglądu gałek ocznych poprzez usuwanie nadmiaru skóry, tłuszczu lub mięśni na górnej i/lub dolnej powiece. Ten zabieg kosmetyczny może poprawić nie tylko wygląd oczu, ale również ich funkcję, taką jak zmniejszenie zmarszczek na powiekach i zwiększenie pola widzenia.

Dlaczego pacjenci decydują się na blefaroplastykę?

Decyzja o blefaroplastyce może wynikać z czynników estetycznych lub medycznych. Często pacjenci czują, że ich opadające powieki lub worki pod oczami sprawiają, że wyglądają starsi lub zmęczeni, mimo że czują się dobrze. Innymi powodami, dla których pacjenci decydują się na zabieg, są problemy z widzeniem z powodu opadania górnej powieki lub silnie z widzenia pod oczami, a w niektórych przypadkach ze zdrowia, takie jak objawy związane z migracją tłuszczu wokół oczu.

Kiedy blefaroplastyka jest zalecana?

Blefaroplastyka jest zalecana dla osób, u których występuje nadmiar skóry lub tłuszczu na dolnej lub górnej powiece. Zabieg jest szczególnie dobry dla osób, u których występują problemy związane z widzeniem z powodu opadającej górnej powieki, ale może być stosowany również z powodu występowania worków pod oczami. W przypadku osób, które są w wieku powyżej 35 lat, zabieg może pomóc w usunięciu zmarszczek wokół oczu oraz zapobiegać występowaniu nowych w przyszłości.

Przeciwwskazania do blefaroplastyki

Mimo że zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny, niektóre osoby nie są dobrymi kandydatami do blefaroplastyki. Przeciwwskazaniami do zabiegu są choroby takie jak cukrzyca, ciężkie choroby układu krążenia, choroby autoimmunologiczne, problemy z nadciśnieniem lub nadwagą. Nie powinny go również poddawać się kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Lekarz dokonujący zabiegu przeprowadzi dokładny wywiad oraz badanie w celu stwierdzenia, czy pacjent jest odpowiedni do zabiegu.

Przebieg zabiegu blefaroplastyki

Przed zabiegiem lekarz wykonuje dokładne badanie w celu określenia przyczyn problemów ocznych, a także w celu ustalenia, które dokładnie fragmenty skóry, tłuszczu i mięśni należy usunąć. Przed procesem zabiegowym podaje się znieczulenie ogólne lub miejscowe, w zależności od preferencji pacjenta i zaleceń lekarza. Zwykle trwa on około 1-2 godzin. Proces zaczyna się od wykonania nacięć w obrębie powieki w celu usunięcia nadmiaru skóry, tłuszczu lub mięśni. W przypadku dolnej powieki lekarz usuwa nadmiar tłuszczu. W przypadku górnej powieki usuwa nadmiar skóry i mięśni, a następnie realizuje szwy w celu zamknięcia powieki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy istnieją jakieś powikłania lub ryzyka?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, istnieją ryzyka związane z blefaroplastyką. Najczęściej powikłania pojawiają się tuż po zabiegu, w tym obrzęk, siniaki, podrażnienie, światłowstręt i suchość oka. W niektórych przypadkach może wystąpić również zakażenie, krwawienie lub problemy z gojeniem się ran. Pomocny może być tutaj wybór właściwego, odpowiednio doświadczonego specjalisty oraz dokładne stosowanie się do zaleceń i instrukcji lekarza.

Efekty blefaroplastyki

Po zabiegu można oczekiwać między innymi usunięcia worków pod oczami, usunięcia nadmiaru skóry, która powoduje opadanie górnych i dolnych powiek oraz skóry zrobiącej małe zmarszczki. Należy jednak pamiętać, że efekty zabiegu nie są trwałe, a naturalne procesy starzenia mogą z czasem wpłynąć na wygląd skóry wokół oczu. Pacjenci, którzy poddali się zabiegowi, są jednak często zadowoleni z rezultatów i odczuwają poprawę swojego wyglądu oraz samopoczucia.

Podsumowanie

Blefaroplastyka to skuteczny zabieg chirurgiczny, który może pomóc pacjentom poprawić wygląd i funkcję oczu. Decyzja o podjęciu zabiegu wymaga dogłębnej oceny i konsultacji z doświadczonym chirurgiem. Mimo to, po odpowiednim przygotowaniu i realizacji zaleceń lekarza, pacjenci wielokrotnie są zadowoleni z efektów zabiegu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca