bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Bieganie interwałowe - na czym polega? Plan treningowy na biegi interwałowe. Trening interwałowy dla początkujących. Dlaczegow arto biegać interwały? Trening interwałowy dla biegaczy

Blog healthcare

Bieganie interwałowe - na czym polega? Plan treningowy na biegi interwałowe. Trening interwałowy dla początkujących. Dlaczegow arto biegać interwały? Trening interwałowy dla biegaczy

Sprawdź na czym polega trening interwałowy i jak biegać interwały aby przynosiły rezultaty

Spis treści

 1. Co to jest bieganie interwałowe? Odkryj nową formę treningu. Na czym polega bieganie interwałowe? 
 2. Bieganie interwałowe - efekty biegania w ten sposób
 3. Bieganie interwałowe: Skuteczne spalanie tłuszczu i budowanie wytrzymałości - jak działa?
 4. Bieganie interwałowe - plan treningowy dla maksymalnych rezultatów
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Bieganie interwałowe czy normalne? Które jest lepsze?
 7. Spalanie tkanki tłuszczowej – jak najefektywniej spalić kalorie podczas treningu biegowego
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to jest bieganie interwałowe? Odkryj nową formę treningu. Na czym polega bieganie interwałowe? 

Bieganie interwałowe to forma treningu, która polega na naprzemiennym wykonywaniu intensywnych wysiłków biegowych i okresów odpoczynku lub łagodniejszego tempa. Charakterystyczną cechą tego rodzaju treningu jest zmienność intensywności, co stanowi kontrast w stosunku do stałego tempa utrzymywanego podczas tradycyjnego biegania na długich dystansach.

Bieganie interwałowe ma wiele korzyści dla kondycji fizycznej i zdrowia. Pozwala podnieść poziom wytrzymałości, poprawić siłę mięśniową, zwiększyć tempo biegu i efektywność metaboliczną organizmu.

Bieganie interwałowe - efekty biegania w ten sposób

Bieganie interwałowe przynosi wiele pozytywnych efektów dla organizmu. Przede wszystkim intensywne okresy wysiłku podnoszą tętno i zwiększają przepływ krwi, co prowadzi do lepszego dotlenienia mięśni. Powtarzające się cykle wysiłku i odpoczynku pobudzają układ krążenia do efektywniejszej pracy, co przyczynia się do wzmocnienia serca. Regularne treningi interwałowe pomagają również spalić kalorie, co może prowadzić do utraty wagi i redukcji tkanki tłuszczowej.

Bieganie interwałowe: Skuteczne spalanie tłuszczu i budowanie wytrzymałości - jak działa?

Bieganie interwałowe wpływa na organizm poprzez wprowadzenie go w stan wysiłku, który wymaga większej pracy układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego. Intensywne okresy wysiłku powodują, że organizm musi dostarczać większe ilości tlenu do mięśni, co prowadzi do zwiększonego spalania energii. W rezultacie, tkanka tłuszczowa jest wykorzystywana jako źródło energii podczas treningów interwałowych.

Bieganie interwałowe ma również pozytywny wpływ na budowanie wytrzymałości. Regularne treningi pozwalają organizmowi stopniowo adaptować się do intensywnego wysiłku poprzez wzrost pojemności płuc, zwiększenie ilości mitochondriów w mięśniach oraz polepszenie zdolności do transportu i wykorzystywania tlenu.

Bieganie interwałowe - plan treningowy dla maksymalnych rezultatów

Aby osiągnąć maksymalne rezultaty z biegania interwałowego, warto skorzystać z planu treningowego odpowiednio dostosowanego do swojego poziomu zaawansowania. Oto przykładowy plan treningowy:

Faza rozgrzewki (5-10 minut):

Rozpocznij od łagodnego tempa biegu lub szybkiego marszu, aby przygotować organizm do intensywnego wysiłku.

Bieg interwałowy (powtarzaj 8-10 razy):

 • Biegaj z maksymalną intensywnością przez 30-60 sekund. Skoncentruj się na dynamice i siłą napędu.
 • Przejdź w spokojne tempo lub chód przez 1-2 minuty, aby dać organizmowi chwilę odpoczynku.

Faza schładzania (5-10 minut):

Zakończ trening od 5 do 10 minut spokojnym tempem biegu lub chodem, aby powoli obniżyć tętno i przywrócić organizm do spoczynku.

Pamiętaj, że plan treningowy można dostosować do swoich indywidualnych celów i możliwości. Stopniowo zwiększaj intensywność treningów, aby wywołać coraz większe wyzwanie dla organizmu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bieganie interwałowe czy normalne? Które jest lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które jest lepsze - bieganie interwałowe czy normalne. Wszystko zależy od twoich indywidualnych celów i preferencji treningowych.

Bieganie interwałowe skupia się na krótszych, ale bardziej intensywnych wysiłkach, co może przynieść szybkie efekty w zakresie spalania kalorii, poprawy wydolności i budowania wytrzymałości. Z drugiej strony, tradycyjne bieganie na długich dystansach jest bardziej skoncentrowane na utrzymaniu stałego tempa przez dłuższy czas, co może prowadzić do większej wytrzymałości i cieszenia się samym procesem biegania.

Najlepiej jest połączyć oba rodzaje treningu w swoim planie. Bieganie interwałowe może pełnić rolę treningów intensywnych, a tradycyjne bieganie na długich dystansach stanowi uzupełnienie treningów i pomaga w budowaniu wytrzymałości.

Bieganie interwałowe i tradycyjne bieganie można również łączyć z innymi formami treningu, takimi jak siłownia, joga czy pływanie, aby osiągnąć kompleksowe korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej.

Spalanie tkanki tłuszczowej – jak najefektywniej spalić kalorie podczas treningu biegowego

Spalanie tkanki tłuszczowej podczas treningu biegowego jest możliwe, ale wymaga pewnych strategii, by być jak najbardziej efektywnym. Kluczem do spalania kalorii jest utrzymanie odpowiedniego tempa i intensywności treningu. Aby to osiągnąć, należy trenować w strefie intensywności aerobowej, czyli utrzymywać puls w średnim zakresie intensywności. Uniwersalną metodyką jest mnożenie wieku przez procentową wartość tętna maksymalnego i utrzymanie go na poziomie 60-70%. Ważne jest również wykorzystywanie różnorodnych technik treningowych, takich jak interwały, tempo runy, biegi na pusty żołądek, które pomogą spalić więcej kalorii. Przykładowo, interwały polegają na naprzemiennym biegu o wysokiej intensywności i bardziej komfortowym tempie. Trening biegowy powinien być także regularny, trwający przynajmniej 30-60 minut, by organizm mógł spalić odpowiednią ilość kalorii. Wzmacnianie mięśni w dolnej partii ciała również pomaga w spalaniu tłuszczu. Podsumowując, spalanie tkanki tłuszczowej podczas treningu biegowego wymaga odpowiedniej intensywności, różnorodności treningu oraz regularności. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz