Atopowe zapalenie skóry: Jak złagodzić swędzenie i poprawić kondycję skóry? Sposoby na swędzenie skóry w azs. Jak złagodzić swędzenie skóry? Jaka pielęgnacja skóry atopowej jesienią i zimą. Objawy świądu. 

Atopowe zapalenie skóry: Jak złagodzić swędzenie i poprawić kondycję skóry? Sposoby na swędzenie skóry w azs. Jak złagodzić swędzenie skóry? Jaka pielęgnacja skóry atopowej jesienią i zimą. Objawy świądu. 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła skóry, która wpływa na jakość życia ludzi w każdym wieku. To schorzenie manifestuje się w postaci suchej, swędzącej i zaczerwienionej skóry. W poniższym poradniku omówimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia i pielęgnacji skóry atopowej.

Atopowe zapalenie skóry - skąd się bierze?

AZS to choroba, która jest spowodowana przez wiele czynników. Mianowicie:

  • Skłonności genetyczne
  • Uczulenia na pokarmy lub alergeny
  • Zanieczyszczenie środowiska
  • Stres
  • Czynniki hormonalne

Atopowe zapalenie skóry - objawy

Objawy atopowego zapalenia skóry zależą od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej występujące objawy u pacjentów w różnych grupach wiekowych opisujemy poniżej.

AZS u dzieci

U niemowląt choroba ta manifestuje się w postaci pęcherzyków na twarzy, skóry głowy, szyi i rąk. W ciężkich przypadkach, zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele dziecka. Zmiany mogą być niewielkie lub bardzo rozległe, swędzące, łuszczące się, zaczerwienione i podatne na infekcje bakteryjne.

U starszych dzieci i młodzieży AZS zazwyczaj pojawia się na zgięciach stawów, takich jak łokcie, kolana, kostki i nadgarstki oraz na szyi, twarzy i rękach.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

W przypadku dorosłych, AZS głównie wpływa na skórę na rękach, twarzy, szyi, łokciach i kolanach. Skóra atopowa jest sucha, swędząca, zaczerwieniona i podatna na infekcje bakteryjne. Objawy mogą ulec pogorszeniu wraz z wiekiem.

Leczenie AZS i pielęgnacja skóry atopowej

Przy AZS kluczowe jest zażegnanie i kontrola stanu zapalnego. Dlatego też, w przypadkach umiarkowanych i ciężkich, choroba ta wymaga leczenia farmakologicznego przepisanego przez lekarza dermatologa. W łagodniejszych przypadkach, kiedy skóra jest sucha, ale nie występuje stan zapalny, dobre nawilżenie skóry może pomóc. Niezależnie od tego, jak ciężkim przypadkiem AZS cierpisz, poniżej znajdziesz kilka nawyków, które mogą pomóc w leczeniu i pielęgnacji skóry atopowej.

Dobre nawyki przy AZS

  • Unikaj drażniących i wysuszających środków, jak mydła, żele pod prysznic, szampony i odplamiacze. Używaj łagodnych emolientów bez dodatku detergentów.
  • Keratolityczne środki mogą przyczynić się do złuszczenia skóry, ale należy je stosować z umiarem, ponieważ mogą pogorszyć blokadę barierową i zwiększyć utratę wody z naskórka.
  • Kąpiele są ważne, jednak 5-10 minutowe kąpiele w letniej wodzie i delikatne osuszenie w dotyku lub przy użyciu grubej bawełnianej szmatki są najlepsze dla skóry atopowej.
  • Skuteczne nawilżenie skóry, zwłaszcza po kąpieli, jest kluczowe w leczeniu AZS. Emolienty, środki w postaci kremu lub maści bezpieczne dla skóry atopowej, należy stosować kilka razy dziennie.
  • Unikaj zbyt ciepłych, obcisłych i ocierających ubrań, ponieważ mogą one wzmagać świąd i podrażnienia.

Dzięki wyżej wymienionym nawykom, osoby cierpiące na AZS, są w stanie zmniejszyć dolegliwości swędzenia i poprawić kondycję skóry. Jednakże, jeśli nawyki te nie przynoszą pozytywnych rezultatów, ważne jest, aby udać się do lekarza dermatologa, który przepisze odpowiednie leki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Świąd skóry w AZS - przyczyny i sposoby na swędzenie skóry

Świąd skóry w AZS (atopowe zapalenie skóry) jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów tej choroby skórnej. Przyczyny swędzenia skóry w AZS są różnorodne i często są związane z wrażliwością skóry na różne substancje lub czynniki zewnętrzne. Jednym z czynników, który może wywoływać swędzenie w AZS, jest sucha skóra. W przypadku atopowego zapalenia skóry, skóra ma osłabioną barierę lipidową, co powoduje nadmierną utratę wody z naskórka i wysuszenie skóry. Innym czynnikiem jest reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pokarmy. Skóra w AZS jest również bardziej podatna na infekcje grzybicze lub bakteryjne, co również może prowadzić do swędzenia. Istnieją różne sposoby na złagodzenie swędzenia skóry w AZS, takie jak nawilżanie skóry odpowiednimi kremami, unikanie substancji drażniących, takich jak mydła lub detergenty o silnym działaniu, oraz unikanie alergenów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W niektórych przypadkach konieczne może być również zastosowanie leków przeciwhistaminowych lub kortykosteroidowych. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
19Godzin
19Minut
33Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca