Część 2 - Żywienie w przewlekłych zaburzeniach układu pokarmowego

Część 2 - Żywienie w przewlekłych zaburzeniach układu pokarmowego

Nie każdą chorobę da się wyleczyć - coraz szersza grupa zaburzeń towarzyszy nam przez wiele lat, a nawet całe życie. Zdarza się, że jedyną drogą redukcji uciążliwych objawów staje się odpowiedni sposób żywienia, szczególnie jeśli dolegliwości dotyczą różnych odcinków przewodu pokarmowego. Nie tylko unikanie niektórych grup produktów, ale także dbałość o dostarczenie witamin i minerałów okazuje się niezwykle skuteczna. Dostosowana dieta może ograniczyć występowanie dokuczliwych objawów oraz wpłynąć na znaczne ograniczenie rozwoju choroby.

Przeczytaj pierwszą część: https://beztabletek.pl/blog/zywienie-w-przewleklych-zaburzeniach-ukladu-pokarmowego

Helicobacter pylori - dieta przy zakażeniu

Zakażenie tą bakterią wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania innych zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Objawia się zazwyczaj jako ból w górnej części brzucha połączony z szybkim uczuciem pełności po posiłku, a czasami odczuwanym nawet w trakcie spożywania. Nieleczone zakażenie Helicobacter pylori może prowadzić do poważniejszych schorzeń, m.in. wrzodów żołądka i dwunastnicy, a nawet nowotworów. 

Leczenie skupia się przede wszystkim na zastosowaniu schematu z użyciem środków farmakologicznych. Okazuje się jednak, że dieta nie pozostaje bez znaczenia. Pomaga złagodzić objawy, a dodatkowo stanowi wsparcie dla skuteczności leczenia. Specjaliści podkreślają znaczenie diety lekkostrawnej, w której ogranicza się spożycie przede wszystkim żywności przetworzonej, cukru, a także pikantnych i tłustych dodatków do żywności. Natomiast cenne są tłuste ryby morskie, będące źródłem kwasów omega-3. Zaleca się spożywanie lekkich zup warzywnych i przecierów, a także musów owocowych. Warto też zadbać, by w naszej diecie nie zabrakło chudego nabiału i mięsa. 

Wspomagająco będą działać dodatki, takie jak imbir, żeń-szeń, kurkuma i oregano, które wykazują pozytywny wpływ na sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. 

Nieswoiste choroby zapalne jelit

W przebiegu dolegliwości zapalnych objawy nasilają się okresowo. Zdarza się, że ustępują one prawie całkowicie, dając pozorny efekt powrotu do zdrowia. Do najczęściej wymienianych zaburzeń w tej grupie zaliczymy chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W leczeniu oraz diecie głównym celem jest zapobieganie niedoborom jakościowym i ilościowym, a także poprawa jakości życia chorego. 

Najważniejsza zasada mówi, że dieta powinna być ustalana indywidualnie, biorąc pod uwagę zaostrzenie choroby, indywidualne tolerancje pokarmowe, stan odżywienia organizmu i niedobory kluczowych składników. Dokuczliwe objawy występują najczęściej po spożyciu pokarmów zawierających laktozę, nierozpuszczalne cukry, wysokie ilości błonnika, a także posiłków ciężkostrawnych. Szczególnie w okresach zaostrzenia choroby zaleca się spożywanie pokarmów, które szybko są usuwane z jelit, wspomagają ich regenerację i przyspieszają wycofanie objawów. 

W grupie produktów wykluczonych najczęściej pojawiają się potrawy smażone, sery pleśniowe, napoje gazowane, gruboziarniste kasze i makarony, ciemne pieczywo. Z kolei osoby dotknięte chorobami zapalnymi jelit, najczęściej dobrze tolerują pieczone i gotowane potrawy, chude wędliny, biały ryż, gotowane warzywa i oleje roślinne.

Sposób żywienia w zespole jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego dotyczy zarówno jelita cienkiego, jak i grubego. Ból brzucha i zmiana rytmu wypróżnień to główne objawy towarzyszące temu schorzeniu. Z racji tego, że przyczyny zaburzenia nie są poznane - nie istnieje skuteczny sposób leczenia. To jedna z tych przypadłości, w której dieta stanowi jedyny czynnik mogący ograniczyć występowanie dokuczliwych objawów. Może ona wiązać się ze wzmocnioną reakcją na stresujące bodźce, jednak grupa możliwych przyczyn nie została do końca określona.

Bardzo ważne jest spożycie odpowiedniej ilości błonnika rozpuszczalnego, obecnego w świeżych warzywach, owocach, otrębach. Stosuje się również tzw. dietę Low FODMAP. W tej grupie produktów znajdują się: marchew, pomidory, ogórki, banany, winogrona, mleko roślinne, drób, jaja, ryby. Przez pierwsze kilka tygodni spożywa się wyłącznie produkty o niskiej zawartości FODMAP, następnie stopniowo wprowadza się te o wyższej wartości, a w ostatnim etapie o dużej zawartości FODMAP. Dzięki temu będziemy w stanie wykluczyć na stałe z diety te składniki, które powodują objawy. Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, jednak ograniczenie symptomów pozwala znacznie poprawić komfort życia.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Szkolenie na temat żywienia w przewlekłych zaburzeniach układu pokarmowego składa się z dwóch części i znajduje się już w naszej platformie edukacyjnej Bez Tabletek. Uzyskaj nieograniczony dostęp i co miesiąc nowe unikalne treści.


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
15Godzin
12Minut
43Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca