Zespół cieśni nadgarstka - skąd się bierze i jak ulżyć sobie w bólu? Kiedy niezbędna jest operacja? 

Zespół cieśni nadgarstka - skąd się bierze i jak ulżyć sobie w bólu? Kiedy niezbędna jest operacja? 

Zespół cieśni nadgarstka to choroba spowodowana uciskiem nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka, który łączy nadgarstek z przedramieniem. Schorzenie to jest znacznie częstsze u kobiet i może wynikać z różnych przyczyn. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są przyczyny i objawy zespołu cieśni nadgarstka, jak łagodzić ból oraz jakie dostępne są leczenia.

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny

Zespół cieśni nadgarstka może wystąpić z różnych przyczyn, jednak najczęstsze z nich to powtarzające się ruchy i długotrwałe zginanie nadgarstka. Chorobie tej często towarzyszy stan zapalny, który również może powodować ucisk nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka. W pewnych przypadkach, ZCN może być również wynikiem uszkodzenia anatomicznego kanału nadgarstkowego, jak również dziedziczenia układów kostnych starszych osób. Czynniki predysponujące do ZCN to między innymi:

 • Praca wymagająca powtarzających się ruchów nadgarstka
 • Praca przy komputerze, manipulacja myszką
 • Ciąża, w której zmienia się hormonalnie mięśnie i stawy
 • Zwyrodnienia osteoarticularne systemu ruchu
 • Urazy wywołujące przemieszczenie kości i ścięgien.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka - ból, drętwienie i osłabienie

Symptomy zespołu cieśni nadgarstka obejmują ból, drętwienie i osłabienie w rejonie nadgarstka. Ucisk nerwu pośrodkowego prowadzący do objawów może również powodować bóle w obrębie ramienia i łokcia, trudności z chwytem i koordynacją ruchową, a także utrudnienia w przeprowadzaniu codziennych czynności.

Objawy te mogą się nasilać w nocy, gdy ręka jest zgięta, a także w trakcie wykonywania powtarzających się ruchów. W cięższych przypadkach, zespół cieśni nadgarstka może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu pośrodkowego, co z kolei może prowadzić do utraty czucia w palcach oraz osłabienia mięśni ręki, aż po zanik mięśni.

Ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka - wzmacnianie i rozciąganie mięśni

W codziennym życiu zespół cieśni nadgarstka łagodzić można za pomocą kilku ćwiczeń, które pomagają wzmocnić i rozciągnąć mięśnie oraz więzadła w okolicach nadgarstka.

 • Rozciąganie przedramienia - Siadając przy stole, zgiń przedramiona pod kątem prostym, opierając dłonie o blaty. Wygiągnij nadgarstki stopniowo, jednocześnie odczuwając napięcie w mięśniach przedramienia. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, a następnie powtórz ćwiczenie z przeciwną stroną.
 • Pomnik – Utwórz ułożenie nam znane z postaci “Statue of Liberty” - na stojąco, ręce w górze zgięte w łokciach, lewa dłoń znajdująca się na przedramieniu prawej ręki i odwrotnie. Wykonaj głęboki oddych i powoli unieś i opuść barki, wdechając i wydechając powietrze.
 • Wzmocnienie mięśni przedramienia - Weź w rękę kawałek ciężaru, np. butelkę z wodą, i unosząc ręce na wysokość ramion, wykonaj kilkanaście prostych ruchów z wygiętym nadgarstkiem w górę i w dół. Powtórz ćwiczenie kilkukrotnie.

Badania i diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka - testy i obrazowanie

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka zaczyna się od wnikliwego wywiadu i badania lekarskiego. Zalecenia odnośnie wskazówki pozostałych badań takie jak elektromiografia, badanie przewodzenia nerwowego lub nieinwazyjne obrazowanie rezonansem magnetycznym mogą być niezbędne w postawieniu właściwej diagnozy.

Badanie elektromiograficzne (EMG) polega na pomiarze prądu elektrycznego wytworzonego przez mięśnie. Jeśli mięśnie są osłabione lub uszkodzone, sygnały elektryczne będą wskazywać na zaburzenia nerwowo-mięśniowe.

Badanie przewodzenia nerwowego mierzy szybkość przepływu impulsów nerwowych wzdłuż nerwu. Jeśli impulsy są opóźnione lub mają niską amplitudę, może to wskazywać na obecność ucisku nerwu.

Obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI) umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu kanału nadgarstkowego i układu ruchu. Jeśli MRI wykazuje zwężenie kanału nadgarstkowego, może to potwierdzić diagnozę zespołu cieśni nadgarstka.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zabiegi na zespół cieśni nadgarstka - opcje lecznicze i chirurgiczne

W leczeniu ZCN wykorzystywane są różne metody, w tym leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, łącznie z fizjoterapią, aplikacjami, termoterapią, elektromasażami czy laseroterapią. Możliwe jest również leczenie chirurgiczne, które polega na uwalnianiu ucisku nerwu poprzez oddzielanie wiązek ścięgnistych, zwykle zabieg ten okazuje się jednak nieodpowiedni u osób z nieprawidłowymi kanałami nadgarstkowymi lub innymi patologiami narządu ruchu.

Wnioskując, Zespół cieśni nadgarstka to powszechnie występująca choroba narządu ruchu i objawia się bólem nadgarstka, drętwieniem i osłabieniem dłoni. Możliwe jest łagodzenie bólu i poprawa ruchomości nadgarstka za pomocą metod ćwiczeń, leków, zabiegów fizjoterapeutycznych czy inwazyjnych. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na zespół cieśni nadgarstka, zalecamy umówienie się na wizytę u specjalisty.

Ćwiczenia i masaże wspomagające leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (zwany także zespołem cieśni nadgarstka lub zespołem cieśni kanału nadgarstka) to schorzenie, które może prowadzić do bólu, mrowienia, osłabienia i drętwienia ręki i palców. Ćwiczenia i masaże mogą być częścią kompleksowego planu leczenia i rehabilitacji. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń lub masażu zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby uzyskać dokładne wskazówki i ocenę.

Oto niektóre ćwiczenia i masaże, które mogą pomóc w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka:

1. Rozciąganie nadgarstka:

 • Rozciąganie nadgarstka w prosty sposób można wykonać, stojąc z wyciągniętymi ramionami. Następnie zegnij nadgarstek w dół, a palcami przyciągnij nadgarstek ku podłodze, aby poczuć delikatne rozciągnięcie na przedniej stronie nadgarstka. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powtórz na drugim nadgarstku.

2. Ćwiczenia oporowe:

 • Używanie gumy oporowej lub piłki do ćwiczeń może pomóc w wzmocnieniu mięśni nadgarstka i palców. Przykładem jest ściskanie gumy oporowej między palcami lub przytrzymywanie piłki w dłoni i próba jej ściskania.

3. Masaż rozluźniający:

 • Masaż mięśni i tkanek miękkich w okolicy nadgarstka może pomóc w złagodzeniu napięcia i bólu. Możesz delikatnie masować okolicę nadgarstka kciukiem lub innymi palcami, wykonując okrężne ruchy.

4. Ćwiczenia na koordynację i zwinność:

 • Ćwiczenia polegające na przesuwaniu małych przedmiotów, takich jak monety, z jednej ręki do drugiej lub układaniu koralików na sznurku, mogą pomóc poprawić koordynację ruchów ręki.

5. Ręczna terapia:

 • Profesjonalny fizjoterapeuta może wykonywać różne techniki manualnej terapii, takie jak mobilizacje stawów i rozciąganie tkanek, aby poprawić zakres ruchu i zmniejszyć napięcie.

6. Trening siły:

 • Wzmocnienie mięśni nadgarstka i palców może pomóc w utrzymaniu stabilności i redukcji bólu. Ćwiczenia z użyciem małych obciążeń lub oporu (np. hantle lub gumy oporowej) mogą być skuteczne.

Pamiętaj, że każde ćwiczenie lub masaż powinno być wykonywane z umiarem i bez bólu. Jeśli odczuwasz dyskomfort lub ból podczas wykonywania ćwiczeń, natychmiast przerwij i skonsultuj się z profesjonalnym terapeutą. Leczenie zespołu cieśni nadgarstka może być skomplikowane, a rehabilitacja może trwać pewien czas. Warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia i rehabilitacji dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca