Tyreoidektomia - usunięcie tarczycy. Kiedy jest konieczne? Tyreoidektomia (całkowite usunięcie tarczycy) - wskazania i powikłania 

Tyreoidektomia - usunięcie tarczycy. Kiedy jest konieczne? Tyreoidektomia (całkowite usunięcie tarczycy) - wskazania i powikłania 

Tyreoidektomia jest procedurą chirurgiczną polegającą na całkowitym lub częściowym usunięciu tarczycy. Jest to zabieg stosowany w przypadkach chorób tarczycy, takich jak guzki tarczycy, wola guzkowego, rak tarczycy, nadczynność tarczycy, czy też w celu zapobiegania powikłaniom związanym z rosnącym guzem. Jednak decyzja o wykonaniu tyreoidektomii nie jest podejmowana lekkomyślnie i wymaga dokładnej analizy wskazań oraz przeciwwskazań.

Tyreoidektomia a strumektomia - Różnice między tymi zabiegami chirurgicznymi

Często używa się terminów tyreoidektomii i strumektomii zamiennie, jednak warto poznać różnicę między tymi dwoma zabiegami.

Tyreoidektomia jest terminem ogólnym, który odnosi się do całkowitego lub częściowego usunięcia tarczycy. Może obejmować usuwanie jednego płata tarczycy (hemi-tyreoidektomia) lub całej tarczycy (totalna tyreoidektomia).

Strumektomia natomiast jest bardziej precyzyjnym terminem, odnoszącym się do usunięcia tylko strumienia tarczycy, bez usunięcia dużych płatów tarczycy. Jest to procedura stosowana w niektórych przypadkach raków tarczycy lub niektórych typów wole guzkowego.

Jak przebiega tyreoidektomia tarczycy? - Opis krok po kroku procedury

Tyreoidektomia jest zazwyczaj przeprowadzana w sposób skojarzony z znieczuleniem ogólnym. Po wprowadzeniu pacjenta w stan znieczulenia, chirurg wykonuje nacięcie w okolicy szyi, aby uzyskać dostęp do tarczycy. Następnie, chirurg starannie usuwa tarczycę, dbając o zachowanie innych struktur anatomicznych w okolicy, takich jak nerwy krtaniowe czy przytarczyce. Po zakończeniu usunięcia tarczycy, nacięcie jest zaszywane w warstwach, aby umożliwić gojenie się ran i minimalizować widoczne blizny.

Tyreoidektomia subtotalna - Czym się różni od tyreoidektomii totalnej?

Tyreoidektomia subtotalna to procedura, w której usuwana jest większość, ale nie cała tarczyca. Pozostawienie części tarczycy ma na celu zachowanie minimalnej funkcji tarczycy, jak również minimalizowanie ryzyka powikłań związanych z całkowitym usunięciem tarczycy. W niektórych przypadkach okazać się to konieczne, szczególnie gdy występuje ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych lub przytarczyc.

Tyreoidektomia totalna, z drugiej strony, polega na całkowitym usunięciu tarczycy. Jest stosowana w przypadkach raka tarczycy, nadczynności tarczycy, dużego wola guzkowego oraz innych chorób tarczycy, które wymagają całkowitego usunięcia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wskazania do tyreoidektomii - Kiedy konieczne jest chirurgiczne usunięcie tarczycy?

Decyzja o przeprowadzeniu tyreoidektomii jest zazwyczaj oparta na ocenie lekarza oraz analizie różnych czynników. Wskazaniami do tyreoidektomii mogą być:

 1. Rak tarczycy - Jeśli zostanie wykryty rak tarczycy, zazwyczaj zaleca się usunięcie tarczycy w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się i dalszemu rozwojowi choroby.
 2. Guzki tarczycy - Jeśli wykryte zostaną guzki tarczycy o niepokojących cechach, takich jak szybki wzrost, podejrzenie złośliwości, ucisk na sąsiednie struktury czy objawy niewłaściwej czynności hormonalnej, może być konieczne usunięcie tarczycy.
 3. Nadczynność tarczycy - W niektórych przypadkach leczenia nadczynności tarczycy, takiej jak choroba Graves-Basedowa lub nadczynność guzów, tyreoidektomia może być konieczna, jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi zamierzonych efektów lub istnieją przeciwwskazania do innych terapii.
 4. Wole guzkowe - W przypadku dużego wola guzkowego, który wywołuje ucisk na sąsiednie struktury, utrudnia połykanie czy oddychanie, usunięcie tarczycy może być konieczne w celu złagodzenia objawów.
 5. Powikłania związane z rozrostem guza - Jeśli guz tarczycy rośnie i zaawansowuje, może powodować powikłania, takie jak ucisk na tchawicę czy przełyk. W takim przypadku konieczne może być usunięcie tarczycy w celu złagodzenia objawów.

Przygotowanie do tyreoidektomii - Co powinieneś wiedzieć przed operacją?

Przed przystąpieniem do tyreoidektomii, istotne jest odpowiednie przygotowanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i przeprowadzi badanie fizyczne, aby ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. W celu minimalizacji ryzyka powikłań, mogą być zlecone badania dodatkowe, takie jak badanie krwi, w tym poziomów hormonów tarczycy i przytarczyc, badania obrazowe, takie jak ultrasonografia tarczycy czy scyntygrafia, oraz konsultacje z innymi specjalistami.

Przed operacją należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, suplementach diety i innych schorzeniach, tak aby zoptymalizować terapię i minimalizować potencjalne ryzyko komplikacji. Dodatkowo, lekarz udzieli pacjentowi niezbędnych informacji dotyczących samiej procedury, jej możliwych powikłań oraz oczekiwanego czasu rekonwalescencji.

Tyreoidektomia jest chirurgicznym zabiegiem usunięcia tarczycy, który może być konieczny w przypadku różnych schorzeń, takich jak rak tarczycy, guzki tarczycy, nadczynność tarczycy czy duże wole guzkowe. Decyzję o wykonaniu tyreoidektomii podejmuje lekarz na podstawie oceny pacjenta i analizy różnych czynników. Przygotowanie do zabiegu i odpowiednia opieka pooperacyjna są niezwykle ważne, aby minimalizować ryzyko powikłań i zapewnić szybki powrót do zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca