Top 5 ćwiczeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Top 5 ćwiczeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Odkryj jakie są najlepsze ćwiczenia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Samodzielne i łatwe ćwiczenia!

TOP 5 ĆWICZEŃ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ – JEŻDŻĄCYCH NA WÓZKU INWALIDZKIM. TRENING MOGĄCY USPRAWNIAĆ RUCHY

Osoba z niepełnosprawnością ruchową, która codziennie pokonuje różne wyzwania, jeżdżąc na wózku inwalidzkim, nie powinna obawiać się ruchu na siłowni. Atrakcyjny zestaw ćwiczeń z całą pewnością może pomóc w powrocie do zdrowia. Dzięki różnorodnemu sprzętowi, wolnym ciężarom, gumom oporowym czy piłkom może robić różnorodny trening, dostosowany do swoich potrzeb. Rehabilitacja nie musi być trudna.

A dobra forma ćwiczeń może poprawić nie tylko sprawność fizyczną, ale i psychiczną. Ruch jest wtedy łatwiejszy, a kręgosłup w lepszym stanie, tak jak kończyny.

Ważne jest, aby w trakcie treningu skoncentrować się na wzmacnianiu górnej części ciała, ponieważ osoby korzystające z wózków inwalidzkich często mają ograniczone czucie w dolnej części ciała.

Aby trening był interesujący i motywujący, warto wprowadzić różnorodność w ćwiczeniach. Dzięki temu, podopieczni będą z radością uczęszczać na treningi, a jednocześnie efektywnie wzmacniać górną część ciała, co przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej.

Niezwykle istotne jest, aby osoby z niepełnosprawnościami angażowały się w regularną aktywność fizyczną, która nie tylko wpłynie pozytywnie na sprawność fizyczną, ale także na zdrowie psychiczne. Dzięki ćwiczeniom mogą poczuć się lepiej we własnym ciele oraz z łatwością pokonywać codzienne wyzwania, co przyczyni się do wzmocnienia ich zdrowia mentalnego i fizycznego.Większość prezentowanych poniżej ćwiczeń siłowych można wykonać w domu bez konieczności zakupu sprzętu.

Podczas treningów szczególną uwagę należy zwrócić na wzmocnienie obręczy barkowej, mięśni ramion, pleców i brzucha, co przyczyni się do osiągnięcia lepszej sprawności fizycznej i mentalnej. Ponadto, warto pracować nad zwiększeniem mobilności w górnej części ciała, co przyczyni się do ogólnego dobrego samopoczucia i funkcjonowania.

1. WYCISKANIE SZTANGIELEK - DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNIĄ RUCHOWĄ

Wyciskanie sztangielek to jedno z głównych ćwiczeń wzmacniających barki. Jest to szczególnie ważne u osób niepełnosprawnych. Skupia się ono przede wszystkim na przednim i bocznym akcie mięśni naramiennych. To ćwiczenie poprawia układ mięśniowy w bardzo łatwy sposób i pomoże usprawniać ciało.

Aby wykonać to ćwiczenie, należy złapać sztangielki nachwytem i ustawić ramiona pod kątem prostym na wysokości barków.

Ruch polega na podnoszeniu hantli na wysokość głowy, a następnie powrocie do pozycji wyjściowej. Niektóre osoby mogą mieć z tym problem. Wtedy należy zapoznać się z innymi opcjami ćwiczeń, które spełniają rolę w obrębie pracy nad danymi schorzeniami.

Podczas wykonywania tego ruchu ważne jest kontrolowanie oddechu podczas opuszczania sztangielek oraz utrzymanie spiętego brzucha. Niezwykle istotne jest również utrzymanie głowy w pozycji neutralnej i unikanie nadmiernego napinania szyi.

Alternatywnie, można robić to ćwiczenie przy użyciu maszyny Smitha. W takim przypadku, należy chwycić sztangę nachwytem i unosić ręce na wysokość głowy. 

Wszystko należy dostosować tak, aby trening dla osób niepełnosprawnych był komfortowy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

2. PROSTOWANIE RAMION Z HANTLEM - PROSTE ĆWICZENIA NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Prostowanie ramion z hantlem to ćwiczenie wzmacniające triceps. Należy złapać hantle albo talerz, a następnie unieść go za głowę.

To ćwiczenie bardzo dobrze wpłynie na poprawę twojej sprawności. 

Ruch w tym ćwiczeniu polega na zginaniu ramion w stawie łokciowym, a następnie spuszczaniu hantla wzdłuż pleców. Następnie należy wykonać wyprost i wrócić do pozycji wyjściowej.

Podczas wykonywania tego ruchu należy pamiętać, aby łokcie były jak najbliżej głowy i nie "rozchodziły" się na zewnątrz.

3. PRZYCIĄGANIE UCHWYTU WYCIĄGU - IDEALNE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ

Przyciąganie uchwytu wyciągu to ćwiczenie wykonywane przy pomocy specjalnej "bramy". Angażuje ono cały mięsień czworoboczny.

Osoba trenująca powinna najpierw złapać drążek (ręce powinny być szerzej rozstawione niż na wysokość barków). Ruch w tym ćwiczeniu polega na przyciąganiu drążka do klatki piersiowej.

Podczas wykonywania tego ruchu ważne jest ściąganie łopatek do siebie i napięcie pleców.

4. SPIĘCIA BRZUCHA PRZY BRAMIE - WÓZEK NIE JEST PRZESZKODĄ

Spięcia brzucha przy bramie to jeden z najlepszych ruchów wzmacniających mięśnie brzucha.

Należy ustawić wyciąg bramy w pozycji górnej. Następnie ćwiczący (ustawiony przodem do wyciągu) musi złapać przymocowaną do niego linę lub uchwyt.

Ruch w tym ćwiczeniu polega na pochylaniu i delikatnym prostowaniu tułowia. Podczas ćwiczenia należy cały czas utrzymywać spięcie brzucha.

5. PODCIĄGANIE - TRENING INDYWIDUALNY

Podciąganie to świetne ćwiczenie wzmacniające plecy oraz całą górną partię ciała. Może być robione przy użyciu gryfu i stojaka, na którym wykonuje się przysiady.

Osoba trenująca musi ułożyć dłonie szerzej niż na szerokość barków, używając nachwytu lub podchwytu. Ruch w tym ćwiczeniu polega na podciąganiu się, aż łopatki zbliżą się do siebie, a broda będzie na wysokości drążka.

Ważne jest, aby trener personalny był obecny podczas wykonywania tego ćwiczenia, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie podopiecznego.

Przed rozpoczęciem głównych ćwiczeń zaleca się wykonanie rozgrzewki, która może obejmować wymachy, krążenie rąk oraz delikatne skręty tułowia. Należy pamiętać także o rozgrzaniu nadgarstków.

Aktywacja mięśni, które będą zaangażowane w wykonywany ruch, również jest ważna. W tym celu można skorzystać z gum oporowych. Długą gumę można przymocować do drabinki i przyciągać ją do klatki piersiowej, podobnie jak w przypadku uchwytu bramy. Mniejszą gumę oporową można założyć na nadgarstki i unosząc ręce na wysokość barków, odwodzić je na zewnątrz.

Na zakończenie treningu nie zapomnij o rozciąganiu. Jest to niezwykle ważny element, którego nie wolno zaniedbywać.

Niezależnie od stopnia niepełnosprawności oraz rodzaju niepełnosprawności nie należy zapominać o rehabilitacji ruchowej. W powrocie do sprawności fizycznej ważne są również ćwiczenia rozciągające. Sprawność ruchową należy wyćwiczyć w odpowiedni i ostrożny sposób. Istotny punkt, to również koordynacja oraz samodzielność jakiej oczekujemy po zastosowaniu kilku podanych ćwiczeń. Proces rehabilitacyjny nie jest prosty lecz przy systematyczności bardzo efektowny. Podane ćwiczenia powinny nie tylko usprawnić funkcjonowanie narządu ruchu, ale i samopoczucie, aby pacjent czuł się lepiej. W leczeniu nie należy też bagatelizować posiłków, dobrze jest zażywać je jak najbardziej urozmaicone i pełnowartościowe. Odpowiednie posiłki będą energią do wykorzystania.

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

06Dni
18Godzin
18Minut
33Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca