bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Top 5 ćwiczeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Blog healthcare

Top 5 ćwiczeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Odkryj jakie są najlepsze ćwiczenia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Samodzielne i łatwe ćwiczenia!

Spis treści

 1. 1. WYCISKANIE SZTANGIELEK - DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNIĄ RUCHOWĄ
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. 2. PROSTOWANIE RAMION Z HANTLEM - PROSTE ĆWICZENIA NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
 4. 3. PRZYCIĄGANIE UCHWYTU WYCIĄGU - IDEALNE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ
 5. 4. SPIĘCIA BRZUCHA PRZY BRAMIE - WÓZEK NIE JEST PRZESZKODĄ
 6. 5. PODCIĄGANIE - TRENING INDYWIDUALNY
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

TOP 5 ĆWICZEŃ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ – JEŻDŻĄCYCH NA WÓZKU INWALIDZKIM. TRENING MOGĄCY USPRAWNIAĆ RUCHY

Osoba z niepełnosprawnością ruchową, która codziennie pokonuje różne wyzwania, jeżdżąc na wózku inwalidzkim, nie powinna obawiać się ruchu na siłowni. Atrakcyjny zestaw ćwiczeń z całą pewnością może pomóc w powrocie do zdrowia. Dzięki różnorodnemu sprzętowi, wolnym ciężarom, gumom oporowym czy piłkom może robić różnorodny trening, dostosowany do swoich potrzeb. Rehabilitacja nie musi być trudna.

A dobra forma ćwiczeń może poprawić nie tylko sprawność fizyczną, ale i psychiczną. Ruch jest wtedy łatwiejszy, a kręgosłup w lepszym stanie, tak jak kończyny.

Ważne jest, aby w trakcie treningu skoncentrować się na wzmacnianiu górnej części ciała, ponieważ osoby korzystające z wózków inwalidzkich często mają ograniczone czucie w dolnej części ciała.

Aby trening był interesujący i motywujący, warto wprowadzić różnorodność w ćwiczeniach. Dzięki temu, podopieczni będą z radością uczęszczać na treningi, a jednocześnie efektywnie wzmacniać górną część ciała, co przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej.

Niezwykle istotne jest, aby osoby z niepełnosprawnościami angażowały się w regularną aktywność fizyczną, która nie tylko wpłynie pozytywnie na sprawność fizyczną, ale także na zdrowie psychiczne. Dzięki ćwiczeniom mogą poczuć się lepiej we własnym ciele oraz z łatwością pokonywać codzienne wyzwania, co przyczyni się do wzmocnienia ich zdrowia mentalnego i fizycznego.Większość prezentowanych poniżej ćwiczeń siłowych można wykonać w domu bez konieczności zakupu sprzętu.

Podczas treningów szczególną uwagę należy zwrócić na wzmocnienie obręczy barkowej, mięśni ramion, pleców i brzucha, co przyczyni się do osiągnięcia lepszej sprawności fizycznej i mentalnej. Ponadto, warto pracować nad zwiększeniem mobilności w górnej części ciała, co przyczyni się do ogólnego dobrego samopoczucia i funkcjonowania.

1. WYCISKANIE SZTANGIELEK - DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNIĄ RUCHOWĄ

Wyciskanie sztangielek to jedno z głównych ćwiczeń wzmacniających barki. Jest to szczególnie ważne u osób niepełnosprawnych. Skupia się ono przede wszystkim na przednim i bocznym akcie mięśni naramiennych. To ćwiczenie poprawia układ mięśniowy w bardzo łatwy sposób i pomoże usprawniać ciało.

Aby wykonać to ćwiczenie, należy złapać sztangielki nachwytem i ustawić ramiona pod kątem prostym na wysokości barków.

Ruch polega na podnoszeniu hantli na wysokość głowy, a następnie powrocie do pozycji wyjściowej. Niektóre osoby mogą mieć z tym problem. Wtedy należy zapoznać się z innymi opcjami ćwiczeń, które spełniają rolę w obrębie pracy nad danymi schorzeniami.

Podczas wykonywania tego ruchu ważne jest kontrolowanie oddechu podczas opuszczania sztangielek oraz utrzymanie spiętego brzucha. Niezwykle istotne jest również utrzymanie głowy w pozycji neutralnej i unikanie nadmiernego napinania szyi.

Alternatywnie, można robić to ćwiczenie przy użyciu maszyny Smitha. W takim przypadku, należy chwycić sztangę nachwytem i unosić ręce na wysokość głowy. 

Wszystko należy dostosować tak, aby trening dla osób niepełnosprawnych był komfortowy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

2. PROSTOWANIE RAMION Z HANTLEM - PROSTE ĆWICZENIA NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Prostowanie ramion z hantlem to ćwiczenie wzmacniające triceps. Należy złapać hantle albo talerz, a następnie unieść go za głowę.

To ćwiczenie bardzo dobrze wpłynie na poprawę twojej sprawności. 

Ruch w tym ćwiczeniu polega na zginaniu ramion w stawie łokciowym, a następnie spuszczaniu hantla wzdłuż pleców. Następnie należy wykonać wyprost i wrócić do pozycji wyjściowej.

Podczas wykonywania tego ruchu należy pamiętać, aby łokcie były jak najbliżej głowy i nie "rozchodziły" się na zewnątrz.

3. PRZYCIĄGANIE UCHWYTU WYCIĄGU - IDEALNE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ

Przyciąganie uchwytu wyciągu to ćwiczenie wykonywane przy pomocy specjalnej "bramy". Angażuje ono cały mięsień czworoboczny.

Osoba trenująca powinna najpierw złapać drążek (ręce powinny być szerzej rozstawione niż na wysokość barków). Ruch w tym ćwiczeniu polega na przyciąganiu drążka do klatki piersiowej.

Podczas wykonywania tego ruchu ważne jest ściąganie łopatek do siebie i napięcie pleców.

4. SPIĘCIA BRZUCHA PRZY BRAMIE - WÓZEK NIE JEST PRZESZKODĄ

Spięcia brzucha przy bramie to jeden z najlepszych ruchów wzmacniających mięśnie brzucha.

Należy ustawić wyciąg bramy w pozycji górnej. Następnie ćwiczący (ustawiony przodem do wyciągu) musi złapać przymocowaną do niego linę lub uchwyt.

Ruch w tym ćwiczeniu polega na pochylaniu i delikatnym prostowaniu tułowia. Podczas ćwiczenia należy cały czas utrzymywać spięcie brzucha.

5. PODCIĄGANIE - TRENING INDYWIDUALNY

Podciąganie to świetne ćwiczenie wzmacniające plecy oraz całą górną partię ciała. Może być robione przy użyciu gryfu i stojaka, na którym wykonuje się przysiady.

Osoba trenująca musi ułożyć dłonie szerzej niż na szerokość barków, używając nachwytu lub podchwytu. Ruch w tym ćwiczeniu polega na podciąganiu się, aż łopatki zbliżą się do siebie, a broda będzie na wysokości drążka.

Ważne jest, aby trener personalny był obecny podczas wykonywania tego ćwiczenia, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie podopiecznego.

Przed rozpoczęciem głównych ćwiczeń zaleca się wykonanie rozgrzewki, która może obejmować wymachy, krążenie rąk oraz delikatne skręty tułowia. Należy pamiętać także o rozgrzaniu nadgarstków.

Aktywacja mięśni, które będą zaangażowane w wykonywany ruch, również jest ważna. W tym celu można skorzystać z gum oporowych. Długą gumę można przymocować do drabinki i przyciągać ją do klatki piersiowej, podobnie jak w przypadku uchwytu bramy. Mniejszą gumę oporową można założyć na nadgarstki i unosząc ręce na wysokość barków, odwodzić je na zewnątrz.

Na zakończenie treningu nie zapomnij o rozciąganiu. Jest to niezwykle ważny element, którego nie wolno zaniedbywać.

Niezależnie od stopnia niepełnosprawności oraz rodzaju niepełnosprawności nie należy zapominać o rehabilitacji ruchowej. W powrocie do sprawności fizycznej ważne są również ćwiczenia rozciągające. Sprawność ruchową należy wyćwiczyć w odpowiedni i ostrożny sposób. Istotny punkt, to również koordynacja oraz samodzielność jakiej oczekujemy po zastosowaniu kilku podanych ćwiczeń. Proces rehabilitacyjny nie jest prosty lecz przy systematyczności bardzo efektowny. Podane ćwiczenia powinny nie tylko usprawnić funkcjonowanie narządu ruchu, ale i samopoczucie, aby pacjent czuł się lepiej. W leczeniu nie należy też bagatelizować posiłków, dobrze jest zażywać je jak najbardziej urozmaicone i pełnowartościowe. Odpowiednie posiłki będą energią do wykorzystania.

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz