Top 5 ćwiczeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Top 5 ćwiczeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Odkryj jakie są najlepsze ćwiczenia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Samodzielne i łatwe ćwiczenia!

TOP 5 ĆWICZEŃ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ – JEŻDŻĄCYCH NA WÓZKU INWALIDZKIM. TRENING MOGĄCY USPRAWNIAĆ RUCHY

Osoba z niepełnosprawnością ruchową, która codziennie pokonuje różne wyzwania, jeżdżąc na wózku inwalidzkim, nie powinna obawiać się ruchu na siłowni. Atrakcyjny zestaw ćwiczeń z całą pewnością może pomóc w powrocie do zdrowia. Dzięki różnorodnemu sprzętowi, wolnym ciężarom, gumom oporowym czy piłkom może robić różnorodny trening, dostosowany do swoich potrzeb. Rehabilitacja nie musi być trudna.

A dobra forma ćwiczeń może poprawić nie tylko sprawność fizyczną, ale i psychiczną. Ruch jest wtedy łatwiejszy, a kręgosłup w lepszym stanie, tak jak kończyny.

Ważne jest, aby w trakcie treningu skoncentrować się na wzmacnianiu górnej części ciała, ponieważ osoby korzystające z wózków inwalidzkich często mają ograniczone czucie w dolnej części ciała.

Aby trening był interesujący i motywujący, warto wprowadzić różnorodność w ćwiczeniach. Dzięki temu, podopieczni będą z radością uczęszczać na treningi, a jednocześnie efektywnie wzmacniać górną część ciała, co przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej.

Niezwykle istotne jest, aby osoby z niepełnosprawnościami angażowały się w regularną aktywność fizyczną, która nie tylko wpłynie pozytywnie na sprawność fizyczną, ale także na zdrowie psychiczne. Dzięki ćwiczeniom mogą poczuć się lepiej we własnym ciele oraz z łatwością pokonywać codzienne wyzwania, co przyczyni się do wzmocnienia ich zdrowia mentalnego i fizycznego.Większość prezentowanych poniżej ćwiczeń siłowych można wykonać w domu bez konieczności zakupu sprzętu.

Podczas treningów szczególną uwagę należy zwrócić na wzmocnienie obręczy barkowej, mięśni ramion, pleców i brzucha, co przyczyni się do osiągnięcia lepszej sprawności fizycznej i mentalnej. Ponadto, warto pracować nad zwiększeniem mobilności w górnej części ciała, co przyczyni się do ogólnego dobrego samopoczucia i funkcjonowania.

1. WYCISKANIE SZTANGIELEK - DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNIĄ RUCHOWĄ

Wyciskanie sztangielek to jedno z głównych ćwiczeń wzmacniających barki. Jest to szczególnie ważne u osób niepełnosprawnych. Skupia się ono przede wszystkim na przednim i bocznym akcie mięśni naramiennych. To ćwiczenie poprawia układ mięśniowy w bardzo łatwy sposób i pomoże usprawniać ciało.

Aby wykonać to ćwiczenie, należy złapać sztangielki nachwytem i ustawić ramiona pod kątem prostym na wysokości barków.

Ruch polega na podnoszeniu hantli na wysokość głowy, a następnie powrocie do pozycji wyjściowej. Niektóre osoby mogą mieć z tym problem. Wtedy należy zapoznać się z innymi opcjami ćwiczeń, które spełniają rolę w obrębie pracy nad danymi schorzeniami.

Podczas wykonywania tego ruchu ważne jest kontrolowanie oddechu podczas opuszczania sztangielek oraz utrzymanie spiętego brzucha. Niezwykle istotne jest również utrzymanie głowy w pozycji neutralnej i unikanie nadmiernego napinania szyi.

Alternatywnie, można robić to ćwiczenie przy użyciu maszyny Smitha. W takim przypadku, należy chwycić sztangę nachwytem i unosić ręce na wysokość głowy. 

Wszystko należy dostosować tak, aby trening dla osób niepełnosprawnych był komfortowy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

2. PROSTOWANIE RAMION Z HANTLEM - PROSTE ĆWICZENIA NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Prostowanie ramion z hantlem to ćwiczenie wzmacniające triceps. Należy złapać hantle albo talerz, a następnie unieść go za głowę.

To ćwiczenie bardzo dobrze wpłynie na poprawę twojej sprawności. 

Ruch w tym ćwiczeniu polega na zginaniu ramion w stawie łokciowym, a następnie spuszczaniu hantla wzdłuż pleców. Następnie należy wykonać wyprost i wrócić do pozycji wyjściowej.

Podczas wykonywania tego ruchu należy pamiętać, aby łokcie były jak najbliżej głowy i nie "rozchodziły" się na zewnątrz.

3. PRZYCIĄGANIE UCHWYTU WYCIĄGU - IDEALNE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ

Przyciąganie uchwytu wyciągu to ćwiczenie wykonywane przy pomocy specjalnej "bramy". Angażuje ono cały mięsień czworoboczny.

Osoba trenująca powinna najpierw złapać drążek (ręce powinny być szerzej rozstawione niż na wysokość barków). Ruch w tym ćwiczeniu polega na przyciąganiu drążka do klatki piersiowej.

Podczas wykonywania tego ruchu ważne jest ściąganie łopatek do siebie i napięcie pleców.

4. SPIĘCIA BRZUCHA PRZY BRAMIE - WÓZEK NIE JEST PRZESZKODĄ

Spięcia brzucha przy bramie to jeden z najlepszych ruchów wzmacniających mięśnie brzucha.

Należy ustawić wyciąg bramy w pozycji górnej. Następnie ćwiczący (ustawiony przodem do wyciągu) musi złapać przymocowaną do niego linę lub uchwyt.

Ruch w tym ćwiczeniu polega na pochylaniu i delikatnym prostowaniu tułowia. Podczas ćwiczenia należy cały czas utrzymywać spięcie brzucha.

5. PODCIĄGANIE - TRENING INDYWIDUALNY

Podciąganie to świetne ćwiczenie wzmacniające plecy oraz całą górną partię ciała. Może być robione przy użyciu gryfu i stojaka, na którym wykonuje się przysiady.

Osoba trenująca musi ułożyć dłonie szerzej niż na szerokość barków, używając nachwytu lub podchwytu. Ruch w tym ćwiczeniu polega na podciąganiu się, aż łopatki zbliżą się do siebie, a broda będzie na wysokości drążka.

Ważne jest, aby trener personalny był obecny podczas wykonywania tego ćwiczenia, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie podopiecznego.

Przed rozpoczęciem głównych ćwiczeń zaleca się wykonanie rozgrzewki, która może obejmować wymachy, krążenie rąk oraz delikatne skręty tułowia. Należy pamiętać także o rozgrzaniu nadgarstków.

Aktywacja mięśni, które będą zaangażowane w wykonywany ruch, również jest ważna. W tym celu można skorzystać z gum oporowych. Długą gumę można przymocować do drabinki i przyciągać ją do klatki piersiowej, podobnie jak w przypadku uchwytu bramy. Mniejszą gumę oporową można założyć na nadgarstki i unosząc ręce na wysokość barków, odwodzić je na zewnątrz.

Na zakończenie treningu nie zapomnij o rozciąganiu. Jest to niezwykle ważny element, którego nie wolno zaniedbywać.

Niezależnie od stopnia niepełnosprawności oraz rodzaju niepełnosprawności nie należy zapominać o rehabilitacji ruchowej. W powrocie do sprawności fizycznej ważne są również ćwiczenia rozciągające. Sprawność ruchową należy wyćwiczyć w odpowiedni i ostrożny sposób. Istotny punkt, to również koordynacja oraz samodzielność jakiej oczekujemy po zastosowaniu kilku podanych ćwiczeń. Proces rehabilitacyjny nie jest prosty lecz przy systematyczności bardzo efektowny. Podane ćwiczenia powinny nie tylko usprawnić funkcjonowanie narządu ruchu, ale i samopoczucie, aby pacjent czuł się lepiej. W leczeniu nie należy też bagatelizować posiłków, dobrze jest zażywać je jak najbardziej urozmaicone i pełnowartościowe. Odpowiednie posiłki będą energią do wykorzystania.

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca