bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Tomografia z kontrastem - na czym polega i kiedy jest konieczna? Tomografia komputerowa z kontrastem – przygotowanie. Badanie tomografem komputerowym w diagnostyce onkologicznej - przeciwwskazania, wskazania i przebieg. Na czym polega badanie?

Blog healthcare

Tomografia z kontrastem - na czym polega i kiedy jest konieczna? Tomografia komputerowa z kontrastem – przygotowanie. Badanie tomografem komputerowym w diagnostyce onkologicznej - przeciwwskazania, wskazania i przebieg. Na czym polega badanie?

Tomografia komputerowa (CT) to jedno z najważniejszych badań medycznych, umożliwiające uzyskanie precyzyjnych, trójwymiarowych obrazów narządów wewnętrznych. Jedną z opcji tomografii jest tomografia z kontrastem. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest tomografia z kontrastem, w jakim celu jest stosowana i jak wygląda proces przygotowania się do tego badania.

Spis treści

 1. Czym jest tomografia z kontrastem?
 2. W jakich przypadkach stosuje się tomografię z kontrastem?
 3. Jak przebiega badanie?
 4. Czy tomografia z kontrastem jest bezpieczna?
 5. Tomografia komputerowa (TK) – wskazania i przebieg badania
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej
 8. Podsumowanie
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest tomografia z kontrastem?

Tomografia z kontrastem jest rodzajem badania obrazowego, w którym pacjent otrzymuje środek kontrastujący, który pomaga w uzyskaniu bardziej dokładnych obrazów narządów i tkanek. Środek kontrastujący jest zwykle podawany przez wenflon dożylny. W trakcie badania, urządzenie tomograficzne rejestruje promieniowanie rentgenowskie, a następnie komputer przetwarza te dane w trójwymiarowy obraz.

Środek kontrastujący jest zwykle złożony z jodowych związków chemicznych. Kiedy środek ten jest podawany do krwiobiegu, jony jodu obecne w środku kontrastującym absorbują część promieniowania rentgenowskiego, co powoduje wzrost kontrastu między tkankami. Tym samym, uzyskiwany obraz jest bardziej dokładny.

W jakich przypadkach stosuje się tomografię z kontrastem?

Tomografia z kontrastem może być wykorzystywana w celu identyfikacji różnych chorób lub uszkodzeń narządów i tkanek. Badanie to jest szczególnie pomocne w przypadku schorzeń naczyń krwionośnych, nowotworów, chorób serca, wewnątrzczaszkowych chorób naczyniowych, chorobach układu moczowo-płciowego i w niektórych stanach zapalnych.

W diagnostyce nowotworów, tomografia z kontrastem może pomóc w zidentyfikowaniu nowotworów, określeniu ich rozmiaru, umiejscowieniu i stopniu zaawansowania. Pomaga lekarzom w planowaniu leczenia. W przypadku chorób naczyń krwionośnych, tomografia z kontrastem może pomóc w identyfikacji chorób wieńcowych lub tętniaka.

Jak przebiega badanie?

Przed badaniem, pacjent powinien przestrzegać instrukcji dotyczących postu, jeśli wymaga tego specjalista. W przypadku tomografii z kontrastem, pacjent powinien zwrócić uwagę na to, czy jest uczulony na środek kontrastujący. W przypadku alergii na te leki, należy to zawsze powiedzieć specjaliście, aby mógł dostosować dawkowanie lub zdecydować się na inną metodę diagnostyczną.

Podczas samego badania, pacjent leży na stole, który przesuwa się przez pierścień tomografu. Lekarz lub technik radiologiczny umieszcza wenflon w żyłach pacjenta, ze specjalnym wstrzyknięciem podają uczulający środek kontrastujący. Stała dawka promieniowania rentgenowskiego jest kierowana na ciało pacjenta, podczas gdy stołek przesuwa pacjenta przez pierścień tomografu.

Czy tomografia z kontrastem jest bezpieczna?

Tomografia z kontrastem wydaje się być bezpieczna dla pacjentów, ale jak przy każdym badaniu medycznym, może wiązać się z pewnymi ryzykami. Najważniejszym zagrożeniem jest uczulenie na środek kontrastujący. Dlatego ważne jest, aby pacjent był szczególnie ostrożny i poinformował lekarza o swojej alergii na jody.

Ponadto, gdy pacjent otrzymuje dużą dawkę promieniowania rentgenowskiego, możliwe są nieznaczne zmiany w organizmie pacjenta. Dlatego ważne jest, aby pacjent zwrócił uwagę na wszelkie oznaki nietypowe lub nudności, jeśli wystąpią w okresie po badaniu.

Tomografia komputerowa (TK) – wskazania i przebieg badania

Tomografia komputerowa (TK) to jedno z podstawowych badań obrazowych stosowanych w medycynie. Jest to metoda diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu wnętrza ciała pacjenta. Badanie TK wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia przekrojowych zdjęć, które następnie są analizowane przez radiologa. Wskazania do wykonania tomografii komputerowej są różnorodne i zależą od konkretnej sytuacji. Najczęstszym powodem przeprowadzenia badania jest podejrzenie chorób narządów wewnętrznych, takich jak narządy jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy i szyi. TK stosuje się również w przypadku urazów lub guzów, aby ocenić ich rozmiar, lokalizację i charakter. Przebieg badania trwa zazwyczaj krótko i pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Podczas badania pacjent leży na stole, który przesuwa się wewnątrz okrągłego otworu urządzenia. W trakcie przesuwu aparatu wykonywane są kolejne zdjęcia. Bezwzględnie istotne jest podczas badania zachowanie nieruchomości. Po zakończeniu badania, radiolog ocenia zebrane obrazy i umieszcza je w raporcie, który jest przekazywany lekarzowi prowadzącemu pacjenta. Badanie tomografii komputerowej jest bezpieczne, jednak w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej

Przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej mogą wynikać z różnych czynników. Jednym z podstawowych jest ciąża. Badanie to jest niewskazane u kobiet w ciąży ze względu na działanie promieniowania rentgenowskiego, które może negatywnie wpływać na rozwijający się płód. Innym przeciwwskazaniem może być nadwrażliwość pacjenta na jod lub inne środki kontrastowe, które mogą być stosowane w trakcie badania. Pacjenci z niewydolnością nerek mogą mieć również przeciwwskazania, ponieważ kontrast stosowany podczas tomografii może zwiększyć obciążenie nerek. W przypadku kobiety karmiącej piersią, istnieje również konieczność przerwania karmienia na czas badania, biorąc pod uwagę możliwe skutki uboczne dla dziecka. W pewnych sytuacjach, gdy pacjent jest niezdolny do utrzymania odpowiedniej pozycji przez dłuższy czas, tomografia komputerowa klatki piersiowej może być przeciwwskazana. Wszelkie przeciwwskazania do wykonania badania powinny być skonsultowane z lekarzem, który podejmie decyzję o jego przeprowadzeniu. 

Podsumowanie

Tomografia z kontrastem jest niezwykle pomocna przy identyfikacji chorób i uszkodzeń narządów i tkanek. Badanie to może pomóc w diagnozowaniu chorób naczyń krwionośnych, nowotworów, chorób serca, wewnątrzczaszkowych chorób naczyniowych, chorób układu moczowo-płciowego i stanach zapalnych. Badanie wydaje się być bezpieczne dla pacjentów, jednak ważne jest, aby pacjent poinformował lekarza o swoim stanie zdrowia i alergiach.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz