bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Suplementacja kwasu foliowego - czy tylko w ciąży? Skutki niedoboru kwasu foliowego u kobiet ciężarnych. Źródła kwasu foliowego. Suplementacja kwasu foliowego u kobiet w ciąży. Źródła kwasu foliowego w żywności

Blog healthcare

Suplementacja kwasu foliowego - czy tylko w ciąży? Skutki niedoboru kwasu foliowego u kobiet ciężarnych. Źródła kwasu foliowego. Suplementacja kwasu foliowego u kobiet w ciąży. Źródła kwasu foliowego w żywności

Kwas foliowy to witamina z grupy B, która pełni ważną rolę w procesie wzrostu i regeneracji komórek oraz produkcji czerwonych krwinek. Najczęściej kwas foliowy kojarzy się z okresem ciąży, ponieważ jego suplementacja w tym czasie jest niezbędna dla zdrowia rozwijającego się płodu. Czy jednak suplementacja kwasu foliowego ogranicza się tylko do okresu ciąży? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Spis treści

 1. Kto powinien stosować kwas foliowy?
 2. Dawkowanie kwasu foliowego
 3. Kwas foliowy przed ciążą - kiedy zacząć suplementację?
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Kwas foliowy w ciąży - dawkowanie
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Nadmiar kwasu foliowego w organizmie człowieka

Kto powinien stosować kwas foliowy?

Oprócz kobiet w ciąży, kwas foliowy powinien być również rozważany do suplementacji przez osoby starsze, z grupy ryzyka niedoboru witaminy, oraz sportowców. W przypadku osób starszych, niedobór kwasu foliowego może wpływać na rozwój chorób neurologicznych oraz osłabiać układ odpornościowy. Natomiast w przypadku sportowców, kwas foliowy jest niezbędny dla produkcji czerwonych krwinek, co ma wpływ na zdolność organizmu do transportu tlenu.

Dawkowanie kwasu foliowego

Kiedy zacząć brać kwas foliowy?

Najlepiej zacząć przyjmować kwas foliowy na 3 miesiące przed planowaną ciążą, ponieważ niedobory witaminy B9 są częste wśród kobiet. Późniejsza suplementacja kwasem foliowym nie jest równie skuteczna.

Ile razy dziennie brać kwas foliowy?

Kwas foliowy należy suplementować codziennie, ponieważ organizm nie jest w stanie go magazynować. Dawkę kwasu foliowego dopasowuje się do indywidualnych potrzeb organizmu, jednak zazwyczaj zaleca się przyjmowanie około 400 mg witaminy dziennie.

Ile µg kwasu foliowego dziennie?

Najczęściej zalecane jest przyjmowanie 400-800 µg kwasu foliowego dziennie, dla kobiet w ciąży zaleca się od 600 do 800 µg kwasu foliowego. Dawkę zawsze należy sprecyzować z lekarzem, ponieważ zbyt duża ilość kwasu foliowego może mieć negatywne skutki uboczne.

Kwas foliowy przed ciążą - kiedy zacząć suplementację?

Jak już wiemy, warto zacząć suplementację kwasem foliowym na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Witamina B9 pełni w tym okresie ważną rolę w produkcji DNA oraz bierze udział w procesie podziału komórek. Jeśli zaczniemy suplementację kwasem foliowym na kilka miesięcy przed poczęciem, ryzyko wad rozwojowych i chorób zapalnych u dziecka spada.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kwas foliowy w ciąży - dawkowanie

Podczas ciąży kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz zapobiegania wadom cewy nerwowej u dziecka. Zalecana dawka kwasu foliowego w ciąży to 600-800 µg na dobę. W przypadku kobiet, które miały więcej niż jedną ciążę z wadą cewy nerwowej, często zalecana jest jeszcze wyższa dawka kwasu foliowego, aż do 5 mg dziennie.

Nadmiar kwasu foliowego w organizmie człowieka

Nadmiar kwasu foliowego w organizmie człowieka może mieć negatywne skutki zdrowotne. Przejmowanie nadmiarowej ilości kwasu foliowego może prowadzić do problemów z układem trawiennym, takich jak nudności, wymioty, biegunka i wzdęcia. Ponadto, nadmiar kwasu foliowego może wpływać na wchłanianie innych ważnych składników odżywczych, takich jak witamina B12. Zbyt duża ilość kwasu foliowego może zwiększać ryzyko wystąpienia niedoborów innych witamin z grupy B, które są niezbędne dla zdrowia ciała i normalnego funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto, nadmiar kwasu foliowego może być niebezpieczny dla osób z niektórymi stanami zdrowotnymi, takimi jak padaczka, autyzm, depresja i raka. Dlatego ważne jest, aby brać kwas foliowy zgodnie z zaleceniami lekarza i unikać nadmiernego spożycia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz