Suplementacja kwasu foliowego - czy tylko w ciąży? Skutki niedoboru kwasu foliowego u kobiet ciężarnych. Źródła kwasu foliowego. Suplementacja kwasu foliowego u kobiet w ciąży. Źródła kwasu foliowego w żywności

Suplementacja kwasu foliowego - czy tylko w ciąży? Skutki niedoboru kwasu foliowego u kobiet ciężarnych. Źródła kwasu foliowego. Suplementacja kwasu foliowego u kobiet w ciąży. Źródła kwasu foliowego w żywności

Kwas foliowy to witamina z grupy B, która pełni ważną rolę w procesie wzrostu i regeneracji komórek oraz produkcji czerwonych krwinek. Najczęściej kwas foliowy kojarzy się z okresem ciąży, ponieważ jego suplementacja w tym czasie jest niezbędna dla zdrowia rozwijającego się płodu. Czy jednak suplementacja kwasu foliowego ogranicza się tylko do okresu ciąży? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Kto powinien stosować kwas foliowy?

Oprócz kobiet w ciąży, kwas foliowy powinien być również rozważany do suplementacji przez osoby starsze, z grupy ryzyka niedoboru witaminy, oraz sportowców. W przypadku osób starszych, niedobór kwasu foliowego może wpływać na rozwój chorób neurologicznych oraz osłabiać układ odpornościowy. Natomiast w przypadku sportowców, kwas foliowy jest niezbędny dla produkcji czerwonych krwinek, co ma wpływ na zdolność organizmu do transportu tlenu.

Dawkowanie kwasu foliowego

Kiedy zacząć brać kwas foliowy?

Najlepiej zacząć przyjmować kwas foliowy na 3 miesiące przed planowaną ciążą, ponieważ niedobory witaminy B9 są częste wśród kobiet. Późniejsza suplementacja kwasem foliowym nie jest równie skuteczna.

Ile razy dziennie brać kwas foliowy?

Kwas foliowy należy suplementować codziennie, ponieważ organizm nie jest w stanie go magazynować. Dawkę kwasu foliowego dopasowuje się do indywidualnych potrzeb organizmu, jednak zazwyczaj zaleca się przyjmowanie około 400 mg witaminy dziennie.

Ile µg kwasu foliowego dziennie?

Najczęściej zalecane jest przyjmowanie 400-800 µg kwasu foliowego dziennie, dla kobiet w ciąży zaleca się od 600 do 800 µg kwasu foliowego. Dawkę zawsze należy sprecyzować z lekarzem, ponieważ zbyt duża ilość kwasu foliowego może mieć negatywne skutki uboczne.

Kwas foliowy przed ciążą - kiedy zacząć suplementację?

Jak już wiemy, warto zacząć suplementację kwasem foliowym na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Witamina B9 pełni w tym okresie ważną rolę w produkcji DNA oraz bierze udział w procesie podziału komórek. Jeśli zaczniemy suplementację kwasem foliowym na kilka miesięcy przed poczęciem, ryzyko wad rozwojowych i chorób zapalnych u dziecka spada.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Kwas foliowy w ciąży - dawkowanie

Podczas ciąży kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz zapobiegania wadom cewy nerwowej u dziecka. Zalecana dawka kwasu foliowego w ciąży to 600-800 µg na dobę. W przypadku kobiet, które miały więcej niż jedną ciążę z wadą cewy nerwowej, często zalecana jest jeszcze wyższa dawka kwasu foliowego, aż do 5 mg dziennie.

Nadmiar kwasu foliowego w organizmie człowieka

Nadmiar kwasu foliowego w organizmie człowieka może mieć negatywne skutki zdrowotne. Przejmowanie nadmiarowej ilości kwasu foliowego może prowadzić do problemów z układem trawiennym, takich jak nudności, wymioty, biegunka i wzdęcia. Ponadto, nadmiar kwasu foliowego może wpływać na wchłanianie innych ważnych składników odżywczych, takich jak witamina B12. Zbyt duża ilość kwasu foliowego może zwiększać ryzyko wystąpienia niedoborów innych witamin z grupy B, które są niezbędne dla zdrowia ciała i normalnego funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto, nadmiar kwasu foliowego może być niebezpieczny dla osób z niektórymi stanami zdrowotnymi, takimi jak padaczka, autyzm, depresja i raka. Dlatego ważne jest, aby brać kwas foliowy zgodnie z zaleceniami lekarza i unikać nadmiernego spożycia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Dowiedz się, jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu i jak skutecznie go obniżyć. Sprawdź, co to jest wiek metaboliczny i jak wpływa na metabolizm.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca