Soczewica zielona - jakie są jej korzyści zdrowotne i wartości odżywcze?

Soczewica zielona - jakie są jej korzyści zdrowotne i wartości odżywcze?

Według badań naukowych, soczewica zielona jest jednym z najbardziej korzystnych warzyw dla naszego zdrowia. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie korzyści dla organizmu niesie spożywanie soczewicy zielonej oraz jakie wartości odżywcze zawiera

Zielona soczewica - korzyści zdrowotne i właściwości, które warto poznać

Soczewica zielona jest niskokalorycznym i bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych. Spożywanie soczewicy zielonej przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

 • Bogactwo białka: Soczewica zielona jest doskonałym źródłem białka roślinnego. Dla osób będących na dietach roślinnych, soczewica zielona jest doskonałą alternatywą dla mięsa.
 • Wysoka zawartość błonnika: Spożywanie soczewicy zielonej przyczynia się do poprawy trawienia i zapobiegania zaparciom. Zawarty w niej błonnik pomaga regulować poziom cukru we krwi oraz obniża ryzyko chorób serca.
 • Niski indeks glikemiczny: Soczewica zielona ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po spożyciu jej poziom cukru we krwi wzrasta powoli i stopniowo. Dlatego jest doskonałym wyborem dla osób z cukrzycą lub dla tych, którzy chcą utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.
 • Źródło składników mineralnych: Zielona soczewica jest również bogatym źródłem składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, miedź i cynk. Te minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak produkcja czerwonych krwinek, utrzymanie zdrowych kości i wpływ na procesy metaboliczne.

Warto włączyć soczewicę zieloną do codziennej diety, aby czerpać z jej korzyści zdrowotnych i korzystnych właściwości.

Kaloryczność zielonej soczewicy: Ile kalorii zawiera?

Kaloryczność soczewicy zielonej jest relatywnie niska, dlatego jest często wybierana przez osoby będące na diecie lub dbające o kontrolę masy ciała. Sto gramów suchej soczewicy zielonej dostarcza około 350-400 kalorii. Po ugotowaniu ta wartość maleje do około 120-150 kalorii. Ważne jest jednak pamiętać, że kaloryczność potrawy z soczewicą zieloną będzie zależna od dodatków i przygotowania potrawy.

Czy soczewica to warzywo? Poznaj klasyfikację botaniczną soczewicy

Mimo powszechnej opinii, soczewica nie jest warzywem. Botanicznie jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest częścią tej samej rodziny co fasola, groch i ciecierzyca. Soczewica zielona jest nasionem rośliny Lens culinaris, która wykorzystywana jest w kuchni na całym świecie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wartości odżywcze zielonej soczewicy: Składniki, które dostarcza organizmowi

Soczewica zielona jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. Oto niektóre z nich:

 • Białko: Soczewica zielona jest bogatym źródłem białka roślinnego. Sto gramów soczewicy dostarcza około 25 gramów białka, co jest znaczną ilością, szczególnie dla osób z dietami roślinnymi.
 • Błonnik: Soczewica zielona jest również wysokofibrowa, co oznacza, że jest bogata w błonnik pokarmowy. Błonnik jest niezbędny dla zdrowego trawienia i pomaga utrzymać pełnię i uczucie sytości.
 • Witaminy: Zielona soczewica dostarcza organizmowi wiele cennych witamin, takich jak witamina B1, B6, kwas foliowy i witamina C. Te witaminy pełnią ważną rolę w procesach metabolicznych i funkcjonowaniu układu immunologicznego.
 • Składniki mineralne: Soczewica zielona jest bogata w składniki mineralne, takie jak żelazo, magnez, miedź i cynk. Te minerały są niezbędne dla zdrowia kości, krwi i ogólnego funkcjonowania organizmu.

Z uwagi na swoje bogactwo wartości odżywczych, zieloną soczewicę warto włączyć do swojej codziennej diety.Sprawdź jakie soczewica ma właściwości i jak ją gotować.

Zielona soczewica - wartość kaloryczna i informacje żywieniowe

Zielona soczewica jest niskokaloryczną i zdrową alternatywą dla mięsa. Sto gramów suchej soczewicy zielonej dostarcza około 350-400 kalorii. Po ugotowaniu, ta wartość maleje do około 120-150 kalorii. Oto podstawowe informacje żywieniowe na temat zielonej soczewicy:

 • Białko: 25 g
 • Węglowodany: 64 g
 • Tłuszcze: 1 g
 • Błonnik: 16 g
 • Żelazo: 7 mg
 • Magnez: 100 mg
 • Miedź: 0,5 mg
 • Cynk: 5 mg

Pamiętaj, że przygotowanie potraw z soczewicą zieloną może wpłynąć na wartości odżywcze, tak więc warto zwracać uwagę na sposób gotowania.


Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca