Przepuklina kręgosłupa - jakie daje objawy? Przepuklina kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Przepuklina kręgosłupa – objawy w odcinku piersiowym 

Przepuklina kręgosłupa - jakie daje objawy? Przepuklina kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Przepuklina kręgosłupa – objawy w odcinku piersiowym 

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, które często dotyka osoby dorosłe i może prowadzić do poważnych dolegliwości. Może występować w różnych częściach kręgosłupa, m.in. w odcinku szyjnym i lędźwiowym. W tym artykule omówimy charakterystyczne objawy przepukliny kręgosłupa, metody diagnozy oraz przyczyny i objawy przepukliny w odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Dowiedzmy się również, jakie są skutki i powikłania nieleczonej przepukliny kręgosłupa lędźwiowego.

Przepuklina kręgosłupa - charakterystyczne objawy i metody diagnozy

Charakterystycznym objawem przepukliny kręgosłupa jest ból odcinka kręgosłupa, który może promieniować do kończyn. Oprócz bólu, mogą również wystąpić inne objawy, takie jak drętwienie, mrowienie, osłabienie mięśni i zaburzenia czucia. Intensywność objawów może się różnić w zależności od lokalizacji przepukliny, jej rozmiaru oraz stopnia ucisku na struktury nerwowe.

Diagnoza przepukliny kręgosłupa wymaga skonsultowania się z lekarzem specjalistą, tj. neurochirurgiem lub ortopedą. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie neurologiczne, oceniając stany czucia, siły mięśniowej i refleksów. Dodatkowo, może być konieczne wykonanie badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), aby potwierdzić rozpoznanie i ocenić dokładne położenie przepukliny.

Jak wygląda przepuklina kręgosłupa - obraz kliniczny i diagnostyka obrazowa

Przepuklina kręgosłupa jest wynikiem uszkodzenia wewnętrznej struktury krążka międzykręgowego. Krążek, który pełni rolę amortyzatora pomiędzy kręgami, może wypchnąć się na zewnątrz swojej pierwotnej lokalizacji. Spowodowane jest to narażeniem krążka na urazy, narastającymi zmianami zwyrodnieniowymi lub przeciążeniem kręgosłupa. Przepuklina może uciskać korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy, powodując wystąpienie objawów.

Oprócz badania neurologicznego, diagnostyka przepukliny kręgosłupa obejmuje również obrazowanie. Rezonans magnetyczny (MRI) jest najczęściej stosowanym badaniem, ponieważ umożliwia szczegółową wizualizację struktur kręgosłupa i otaczających tkanek. Tomografia komputerowa (CT) może być również wykonywana w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy występuje konieczność dokładniejszej oceny anatomii kręgosłupa i krążków międzykręgowych.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny i objawy

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego jest najczęstszą postacią przepukliny kręgosłupa. Jej główną przyczyną są przeciążenia kręgosłupa, złe położenie, siedzący tryb życia oraz czynniki genetyczne. Uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym powoduje ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który może promieniować do pośladków, ud, a nawet stóp. Może również występować drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśni.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Przepuklina kręgosłupa szyjnego - przyczyny i objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego występuje w odcinku szyjnym kręgosłupa i jest zwykle spowodowana przeciążeniem kręgosłupa, urazami i zwyrodnieniem. Powoduje ból szyi, który może promieniować do ramion, kończyn górnych, a nawet powodować zawroty głowy. Mogą występować również zaburzenia czucia, drętwienie i osłabienie mięśni rąk.

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Nieleczona przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - skutki i powikłania

Niemożność wyleczenia przepukliny kręgosłupa lędźwiowego może prowadzić do poważnych skutków i powikłań. Nieleczona przepuklina może prowadzić do trwałego uszkodzenia korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego, co może skutkować chronicznym bólem, osłabieniem mięśni, zaburzeniami czucia lub paraliżem. W rzadkich przypadkach, przepuklina może spowodować zespół ogona końskiego, który charakteryzuje się m.in. zaburzeniami funkcji jelitowo-moczowych.

W celu uniknięcia poważnych skutków i powikłań, ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie przepukliny kręgosłupa lędźwiowego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca