Przepuklina kręgosłupa - jakie daje objawy? Przepuklina kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Przepuklina kręgosłupa – objawy w odcinku piersiowym 

Przepuklina kręgosłupa - jakie daje objawy? Przepuklina kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Przepuklina kręgosłupa – objawy w odcinku piersiowym 

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, które często dotyka osoby dorosłe i może prowadzić do poważnych dolegliwości. Może występować w różnych częściach kręgosłupa, m.in. w odcinku szyjnym i lędźwiowym. W tym artykule omówimy charakterystyczne objawy przepukliny kręgosłupa, metody diagnozy oraz przyczyny i objawy przepukliny w odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Dowiedzmy się również, jakie są skutki i powikłania nieleczonej przepukliny kręgosłupa lędźwiowego.

Przepuklina kręgosłupa - charakterystyczne objawy i metody diagnozy

Charakterystycznym objawem przepukliny kręgosłupa jest ból odcinka kręgosłupa, który może promieniować do kończyn. Oprócz bólu, mogą również wystąpić inne objawy, takie jak drętwienie, mrowienie, osłabienie mięśni i zaburzenia czucia. Intensywność objawów może się różnić w zależności od lokalizacji przepukliny, jej rozmiaru oraz stopnia ucisku na struktury nerwowe.

Diagnoza przepukliny kręgosłupa wymaga skonsultowania się z lekarzem specjalistą, tj. neurochirurgiem lub ortopedą. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie neurologiczne, oceniając stany czucia, siły mięśniowej i refleksów. Dodatkowo, może być konieczne wykonanie badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), aby potwierdzić rozpoznanie i ocenić dokładne położenie przepukliny.

Jak wygląda przepuklina kręgosłupa - obraz kliniczny i diagnostyka obrazowa

Przepuklina kręgosłupa jest wynikiem uszkodzenia wewnętrznej struktury krążka międzykręgowego. Krążek, który pełni rolę amortyzatora pomiędzy kręgami, może wypchnąć się na zewnątrz swojej pierwotnej lokalizacji. Spowodowane jest to narażeniem krążka na urazy, narastającymi zmianami zwyrodnieniowymi lub przeciążeniem kręgosłupa. Przepuklina może uciskać korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy, powodując wystąpienie objawów.

Oprócz badania neurologicznego, diagnostyka przepukliny kręgosłupa obejmuje również obrazowanie. Rezonans magnetyczny (MRI) jest najczęściej stosowanym badaniem, ponieważ umożliwia szczegółową wizualizację struktur kręgosłupa i otaczających tkanek. Tomografia komputerowa (CT) może być również wykonywana w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy występuje konieczność dokładniejszej oceny anatomii kręgosłupa i krążków międzykręgowych.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny i objawy

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego jest najczęstszą postacią przepukliny kręgosłupa. Jej główną przyczyną są przeciążenia kręgosłupa, złe położenie, siedzący tryb życia oraz czynniki genetyczne. Uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym powoduje ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który może promieniować do pośladków, ud, a nawet stóp. Może również występować drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśni.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Przepuklina kręgosłupa szyjnego - przyczyny i objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego występuje w odcinku szyjnym kręgosłupa i jest zwykle spowodowana przeciążeniem kręgosłupa, urazami i zwyrodnieniem. Powoduje ból szyi, który może promieniować do ramion, kończyn górnych, a nawet powodować zawroty głowy. Mogą występować również zaburzenia czucia, drętwienie i osłabienie mięśni rąk.

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Nieleczona przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - skutki i powikłania

Niemożność wyleczenia przepukliny kręgosłupa lędźwiowego może prowadzić do poważnych skutków i powikłań. Nieleczona przepuklina może prowadzić do trwałego uszkodzenia korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego, co może skutkować chronicznym bólem, osłabieniem mięśni, zaburzeniami czucia lub paraliżem. W rzadkich przypadkach, przepuklina może spowodować zespół ogona końskiego, który charakteryzuje się m.in. zaburzeniami funkcji jelitowo-moczowych.

W celu uniknięcia poważnych skutków i powikłań, ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie przepukliny kręgosłupa lędźwiowego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca