bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Tomografia emisyjno-komputerowa (PET) - na czym polega? Pozytonowa tomografia emisyjna. Co to jest badanie PET? Metody leczenia onkologicznego

Blog healthcare

Tomografia emisyjno-komputerowa (PET) - na czym polega? Pozytonowa tomografia emisyjna. Co to jest badanie PET? Metody leczenia onkologicznego

Badanie PET pozwala na dokładne określenie obrazu choroby i zwiekszenie skuteczności leczenia. To innowacyjna metoda diagnostyczna, która budzi coraz większe zainteresowanie. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat badania PET, jego zastosowania i skutków ubocznych.

Spis treści

 1. Co to jest badanie PET?
 2. Tomografia PET w onkologii - wskazania do wykonania badania
 3. Badanie PET (pozytonowa tomografia emisyjna) - na czym polega?
 4. Badanie PET - skutki uboczne
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Czy badanie PET może się mylić?
 7. Przygotowanie do badania PET-CT
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Wskazania do przeprowadzenia badania PET-CT

Co to jest badanie PET?

PET, czyli tomografia emisyjno-komputerowa, to metoda obrazowania rodzaju jądrowego, która wykorzystuje radioaktywną substancję, zwaną radiotragaczem. Podczas badania PET nasiona radioaktywne po podaniu pacjentowi są wchłaniane przez organizm i rozchodzą się po całym organizmie. Następnie, za pomocą specjalnych urządzeń, rejestrowane jest promieniowanie, które emituje radioaktywna substancja, uzupełnione o dane uzyskane w trakcie badań komputerowych, dzięki czemu powstaje dokładny obraz wewnętrznych narządów i tkanki.

Tomografia PET w onkologii - wskazania do wykonania badania

PET jest badaniem, które pozwala na szczegółowe zobrazowanie zmian nowotworowych w organizmie. Metoda ta wykorzystywana jest do diagnozowania i monitorowania skuteczności leczenia wielu rodzajów nowotworów, takich jak rak płuc, jelita grubego, tarczycy czy chłoniak. Badanie PET stosuje się także w diagnostyce chorób neurologicznych, kardiologicznych, a także w diagnostyce schorzeń zapalnych i zakaźnych.

Badanie PET (pozytonowa tomografia emisyjna) - na czym polega?

Przed wykonaniem badania PET pacjent musi przygotować się do badań - nie spożywać posiłków, palić papierosów oraz stosować leków, które mogą wpłynąć na wynik testu. W trakcie badania, pacjent przesłuchuje się na specjalne łóżko, a dożylnie podaje się radiotrazer. Następnie, przez około 45 minut, pacjent powinien pozostać w spokoju. Podczas skanowania PET specjalna kamera tomograficzna porusza się wokół pacjenta, rejestrując emisję fotonów emitowanych przez radioaktywną substancję. Badanie trwa około 30-45 minut.

Badanie PET - skutki uboczne

Badanie PET jest zwykle bezpieczne. W całym procesie, od wstrzyknięcia radioizotopu do wykonania skanu, pacjent jest pod specjalnym nadzorem lekarzy. Dlatego też, ewentualne skutki uboczne w trakcie badania są rzadkością. Wśród najczęstszych można zauważyć stan lekkiego niepokoju, zawroty głowy, nudności i bóle głowy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy badanie PET może się mylić?

Badanie PET jest jednym z najdokładniejszych metod diagnostycznych w medycynie, dlatego też niezwykle rzadko dochodzi do błędów interpretacyjnych lub fałszywie pozytywnych wyników. Niemniej jednak, wynik badania PET powinien być interpretowany jedynie przez doświadczonych radiologów onkologicznych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Przygotowanie do badania PET-CT

Przygotowanie do badania PET-CT jest ważnym etapem, który pomaga w uzyskaniu dokładnych i wiarygodnych wyników. Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien ograniczyć spożywanie pokarmów zawierających węglowodany na 24 godziny przed badaniem. To pozwoli uniknąć zakłóceń w obrazie metabolicznym. Pacjent powinien również unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez 24 godziny przed badaniem, ponieważ może wpływać na wyniki badania. Przed przystąpieniem do badania PET-CT pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnym stosowaniu leków, alergiach i chorobach przewlekłych. W przypadku niektórych leków, konieczne może być ich odstawienie przed badaniem. Pacjent jest również proszony o pozostawienie biżuterii i wszelkich metalowych przedmiotów przed wejściem do sali badawczej. W trakcie badania PET-CT pacjent powinien pozostawać spokojny i bez ruchu, aby zapewnić jak najwyższą jakość uzyskiwanych obrazów. Po zakończeniu badania pacjent może wrócić do swoich normalnych czynności dnia codziennego. 

Wskazania do przeprowadzenia badania PET-CT

Badanie PET-CT jest nieinwazyjnym testem diagnostycznym, który łączy w sobie pozytonową tomografię emisyjną (PET) i tomografię komputerową (CT). Ten rodzaj badania jest powszechnie stosowany w celu wykrywania, lokalizacji i monitorowania różnych rodzajów chorób, w tym nowotworów złośliwych. Wskazania do przeprowadzenia badania PET-CT mogą obejmować podejrzenie lub potwierdzenie obecności nowotworu, ocenę nasilenia choroby nowotworowej, identyfikację przerzutów, ocenę skuteczności terapii nowotworowej oraz planowanie i monitorowanie radioterapii. Badanie to może być również pomocne w diagnozowaniu innych stanów patologicznych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, choroba wieńcowa, zapalenie tkanek miękkich oraz infekcje. W przypadku pacjentów, u których podejrzewa się obecność nowotworu lub innych poważnych schorzeń, badanie PET-CT może stanowić cenną metodę diagnostyczną, umożliwiającą dokładną ocenę i monitorowanie choroby oraz odpowiednie zaplanowanie dalszego leczenia. 

Podsumowanie

Badanie PET to innowacyjna, bardzo dokładna metoda diagnostyczna, której zastosowanie ma znaczący wpływ na efektywność leczenia chorób nowotworowych. Swoją dokładność zawdzięcza wykorzystaniu substancji radioaktywnych, której obecność można wykryć za pomocą urządzeń i specjalistycznego oprogramowania. Właściwie przeprowadzone badanie PET może pomóc w zdiagnozowaniu chorób we wczesnym stadium, zaplanowaniu leczenia i określeniu skuteczności terapii.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz