Tomografia emisyjno-komputerowa (PET) - na czym polega? Pozytonowa tomografia emisyjna. Co to jest badanie PET? Metody leczenia onkologicznego

Tomografia emisyjno-komputerowa (PET) - na czym polega? Pozytonowa tomografia emisyjna. Co to jest badanie PET? Metody leczenia onkologicznego

Badanie PET pozwala na dokładne określenie obrazu choroby i zwiekszenie skuteczności leczenia. To innowacyjna metoda diagnostyczna, która budzi coraz większe zainteresowanie. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat badania PET, jego zastosowania i skutków ubocznych.

Co to jest badanie PET?

PET, czyli tomografia emisyjno-komputerowa, to metoda obrazowania rodzaju jądrowego, która wykorzystuje radioaktywną substancję, zwaną radiotragaczem. Podczas badania PET nasiona radioaktywne po podaniu pacjentowi są wchłaniane przez organizm i rozchodzą się po całym organizmie. Następnie, za pomocą specjalnych urządzeń, rejestrowane jest promieniowanie, które emituje radioaktywna substancja, uzupełnione o dane uzyskane w trakcie badań komputerowych, dzięki czemu powstaje dokładny obraz wewnętrznych narządów i tkanki.

Tomografia PET w onkologii - wskazania do wykonania badania

PET jest badaniem, które pozwala na szczegółowe zobrazowanie zmian nowotworowych w organizmie. Metoda ta wykorzystywana jest do diagnozowania i monitorowania skuteczności leczenia wielu rodzajów nowotworów, takich jak rak płuc, jelita grubego, tarczycy czy chłoniak. Badanie PET stosuje się także w diagnostyce chorób neurologicznych, kardiologicznych, a także w diagnostyce schorzeń zapalnych i zakaźnych.

Badanie PET (pozytonowa tomografia emisyjna) - na czym polega?

Przed wykonaniem badania PET pacjent musi przygotować się do badań - nie spożywać posiłków, palić papierosów oraz stosować leków, które mogą wpłynąć na wynik testu. W trakcie badania, pacjent przesłuchuje się na specjalne łóżko, a dożylnie podaje się radiotrazer. Następnie, przez około 45 minut, pacjent powinien pozostać w spokoju. Podczas skanowania PET specjalna kamera tomograficzna porusza się wokół pacjenta, rejestrując emisję fotonów emitowanych przez radioaktywną substancję. Badanie trwa około 30-45 minut.

Badanie PET - skutki uboczne

Badanie PET jest zwykle bezpieczne. W całym procesie, od wstrzyknięcia radioizotopu do wykonania skanu, pacjent jest pod specjalnym nadzorem lekarzy. Dlatego też, ewentualne skutki uboczne w trakcie badania są rzadkością. Wśród najczęstszych można zauważyć stan lekkiego niepokoju, zawroty głowy, nudności i bóle głowy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy badanie PET może się mylić?

Badanie PET jest jednym z najdokładniejszych metod diagnostycznych w medycynie, dlatego też niezwykle rzadko dochodzi do błędów interpretacyjnych lub fałszywie pozytywnych wyników. Niemniej jednak, wynik badania PET powinien być interpretowany jedynie przez doświadczonych radiologów onkologicznych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Przygotowanie do badania PET-CT

Przygotowanie do badania PET-CT jest ważnym etapem, który pomaga w uzyskaniu dokładnych i wiarygodnych wyników. Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien ograniczyć spożywanie pokarmów zawierających węglowodany na 24 godziny przed badaniem. To pozwoli uniknąć zakłóceń w obrazie metabolicznym. Pacjent powinien również unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez 24 godziny przed badaniem, ponieważ może wpływać na wyniki badania. Przed przystąpieniem do badania PET-CT pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnym stosowaniu leków, alergiach i chorobach przewlekłych. W przypadku niektórych leków, konieczne może być ich odstawienie przed badaniem. Pacjent jest również proszony o pozostawienie biżuterii i wszelkich metalowych przedmiotów przed wejściem do sali badawczej. W trakcie badania PET-CT pacjent powinien pozostawać spokojny i bez ruchu, aby zapewnić jak najwyższą jakość uzyskiwanych obrazów. Po zakończeniu badania pacjent może wrócić do swoich normalnych czynności dnia codziennego. 

Wskazania do przeprowadzenia badania PET-CT

Badanie PET-CT jest nieinwazyjnym testem diagnostycznym, który łączy w sobie pozytonową tomografię emisyjną (PET) i tomografię komputerową (CT). Ten rodzaj badania jest powszechnie stosowany w celu wykrywania, lokalizacji i monitorowania różnych rodzajów chorób, w tym nowotworów złośliwych. Wskazania do przeprowadzenia badania PET-CT mogą obejmować podejrzenie lub potwierdzenie obecności nowotworu, ocenę nasilenia choroby nowotworowej, identyfikację przerzutów, ocenę skuteczności terapii nowotworowej oraz planowanie i monitorowanie radioterapii. Badanie to może być również pomocne w diagnozowaniu innych stanów patologicznych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, choroba wieńcowa, zapalenie tkanek miękkich oraz infekcje. W przypadku pacjentów, u których podejrzewa się obecność nowotworu lub innych poważnych schorzeń, badanie PET-CT może stanowić cenną metodę diagnostyczną, umożliwiającą dokładną ocenę i monitorowanie choroby oraz odpowiednie zaplanowanie dalszego leczenia. 

Podsumowanie

Badanie PET to innowacyjna, bardzo dokładna metoda diagnostyczna, której zastosowanie ma znaczący wpływ na efektywność leczenia chorób nowotworowych. Swoją dokładność zawdzięcza wykorzystaniu substancji radioaktywnych, której obecność można wykryć za pomocą urządzeń i specjalistycznego oprogramowania. Właściwie przeprowadzone badanie PET może pomóc w zdiagnozowaniu chorób we wczesnym stadium, zaplanowaniu leczenia i określeniu skuteczności terapii.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca