Perły Epsteina – przyczyny występowania.Czym są perły zębowe? 

Perły Epsteina – przyczyny występowania.Czym są perły zębowe? 

Perły Epstein'a to niewielkie, pęcherzykowate zmiany, które pojawiają się najczęściej na dziąsłach u noworodków i niemowląt. Zwykle są to łagodne zmiany i nie wymagają leczenia, ale mogą budzić niepokój u rodziców. W tym artykule przyjrzymy się perłom Epstein'a - co to jest, jak się objawiają oraz jakie są przyczyny i postępowanie w przypadku ich wystawienia.

Perły Epstein'a - czym są i jak się objawiają

Perły Epstein'a to niewielkie, pęcherzykowate zmiany, które zazwyczaj pojawiają się na dziąsłach u noworodków i niemowląt. Są to twarde, białe lub kremowe guzki, które zwykle występują w okolicy przedsionka dziąsłowego - miejsca, w którym dziąsła łączą się z kością. W rzadkich przypadkach perły Epstein'a mogą występować również w okolicy podniebienia twardego lub podniebienia miękkiego.

Perły Epstein'a zwykle są jedno- lub dwustronne i występują u niemowląt urodzonych zębowych, czyli takich, które mają już ząbki w jamie ustnej. U noworodków, które jeszcze nie mają zębów, perły Epstein'a nie występują.

Perły Epstein'a nie są bolesne ani nie powodują dyskomfortu. Mogą być uważane za ząbkowanie przez część rodziców, ponieważ perły Epstein'a często pojawiają się w czasie, gdy dziecko zaczyna ząbkować.

Perły Epstein'a u niemowląt - przyczyny i postępowanie

Przyczyny powstawania perłów Epstein'a są nadal nieznane. Wiadomo jednak, że perły Epstein'a pojawiają się u niemowląt, którzy mają już zęby w jamie ustnej. Zdaniem niektórych ekspertów perły Epstein'a mogą wynikać ze zmian zachodzących w tkankach dziąsłowych u niemowląt, które powodują powstawanie guzków.

Perły Epstein'a zazwyczaj nie wymagają żadnego leczenia i rozpuszczają się same w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jednak jeśli masz jakieś obawy lub niepokój, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem stomatologiem lub pediatrą.

W żadnym przypadku nie należy próbować usunąć perłów Epstein'a samemu, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia dziąseł lub do zakażenia.

Perły Epstein'a u noworodków - jak rozpoznać i czy wymagają leczenia

Perły Epstein'a zazwyczaj nie pojawiają się u noworodków, którzy jeszcze nie mają zębów. Jeśli jednak zauważysz niewielkie, białe lub kremowe guzki na dziąsłach swojego noworodka, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub stomatologiem. Często guzki te identyfikowane są przez lekarzy jako torbiele dziąsłowe (cysty), ale zazwyczaj nie wymagają one leczenia.

Podczas wizyty u stomatologa lub pediatry lekarz może zbadać dziecko i potwierdzić, że guzki są perłami Epstein'a. W żadnym przypadku nie należy próbować samodzielnie usunąć perłów Epstein'a u noworodka.

Perły Epstein'a - co to jest i jak powstają

Jak już wspomnieliśmy, perły Epstein'a to niewielkie, białe lub kremowe guzki występujące zwykle na dziąsłach u noworodków i niemowląt. Mimo że ich przyczyna nie jest dokładnie znana, ekspertom udało się ustalić, że perły Epstein'a to nic innego jak kulki z osadu wapniowego.

Osady wapniowe mogą gromadzić się w jamie ustnej i wywoływać powstawanie guzków na dziąsłach. Perły Epstein'a są jednym z objawów osadów wapniowych. Mimo że guzki te są nieszkodliwe i zwykle same się rozpuszczają, niektórzy lekarze stomatolodzy zalecają ich usunięcie w przypadku, gdy powodują one dyskomfort.

Perły Epstein'a na dziąśle - jak się prezentują i czy są szkodliwe

Perły Epstein'a zwykle prezentują się jako twarde, białe lub kremowe guzki, które pojawiają się na dziąsłach. Zazwyczaj nie przeszkadzają one dziecku i nie powodują dyskomfortu.

Perły Epstein'a są zwykle łagodnymi zmianami i nie wymagają leczenia. Zdarza się jednak, że guzki te są mylone z torbielami dziąsłowymi, które mogą mieć całkiem inny charakter, a czasami nie wymagają również leczenia.

Podsumowując, perły Epstein'a to niewielkie zmiany, które zwykle pojawiają się na dziąsłach u noworodków i niemowląt. Są to guzki z osadów wapniowych, które zazwyczaj same się rozpuszczają i nie wymagają żadnego leczenia. W przypadku pojawienia się obaw lub niepokoju, należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Perły Epsteina – leczenie

Perły Epstein to drobne, białe lub żółtawe wybroczyny lub guzki, które mogą pojawić się na błonach śluzowych jamy ustnej, takich jak podniebienie miękkie, język, błona śluzowa policzków lub dziąseł. Są to bezbolesne, niewielkie zmiany, które często występują u osób w różnym wieku. Perły Epstein są wynikiem nagromadzenia się keratyny, substancji obecnej w naskórku, w gruczołach ślinowych.

Leczenie perłów Epsteina zazwyczaj nie jest konieczne, ponieważ są one nieszkodliwe i nie powodują bólu ani innych dolegliwości. Jeśli perły Epsteinia są małe i nie sprawiają problemów, lekarz stomatolog może zalecić jedynie regularne monitorowanie. Jednak jeśli perły Epsteinia są duże, rosną lub powodują dyskomfort, można rozważyć kilka opcji leczenia:

 1. Chirurgiczne usunięcie: W przypadku dużych perłów Epsteinia lub tych, które powodują dyskomfort, lekarz stomatolog może zdecydować się na ich usunięcie chirurgiczne. Zabieg ten jest zazwyczaj prosty i przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym przy użyciu miejscowego znieczulenia.
 2. Laseroterapia: Niektórzy stomatolodzy mogą wykorzystywać laser do usunięcia perłów Epsteinia. Laser może być bardziej precyzyjny i skuteczny w usuwaniu tych zmian niż tradycyjna chirurgia.
 3. Elektrokoagulacja: Inna metoda usuwania perłów Epsteinia to elektrokoagulacja, która wykorzystuje prąd elektryczny do usuwania zmian. To również precyzyjna metoda i może być stosowana w gabinetach stomatologicznych.
 4. Miejscowe leczenie: W niektórych przypadkach lekarz stomatolog może zasugerować miejscowe leczenie, takie jak żele lub płyny, które pomagają zmniejszyć objawy, takie jak dyskomfort.

Pamiętaj, że każda procedura chirurgiczna niesie ryzyko powikłań, dlatego konieczne jest dokładne omówienie korzyści i ryzyka z lekarzem przed podjęciem decyzji o leczeniu. W przypadku perłów Epsteinia zawsze warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który może ocenić, czy leczenie jest konieczne, i doradzić najlepszą opcję w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta.

Perły Epsteina – przyczyny

Perły Epsteina to drobne wyrośla, guzki lub wybroczyny, które mogą występować na błonach śluzowych jamy ustnej, takich jak podniebienie miękkie, język, błona śluzowa policzków lub dziąseł. Ich przyczyny nie są w pełni zrozumiane, ale uważa się, że powstają w wyniku naturalnych procesów rozwojowych i nie są związane z żadnymi chorobami ani infekcjami. Oto kilka czynników, które mogą wpływać na pojawienie się pereł Epsteina:

 1. Nagromadzenie keratyny: Perły Epsteina są wynikiem nagromadzenia się keratyny, substancji obecnej w naskórku, w gruczołach ślinowych. Jest to proces naturalny, w którym keratyna gromadzi się wokół małych cząsteczek piasku lub drobinek jedzenia, tworząc małe wyrośla lub guzki.
 2. Ciśnienie i tarcie: Ciśnienie i tarcie, które występują w jamie ustnej podczas mówienia, żucia i połykania, mogą przyczyniać się do powstawania perłów Epsteina. Te zmiany mogą tworzyć się tam, gdzie tkanki jamy ustnej podlegają stałemu naciskowi.
 3. Uwarunkowania genetyczne: Niektóre badania sugerują, że perły Epsteina mogą mieć skłonność do występowania w niektórych rodzinach, co sugeruje pewne uwarunkowania genetyczne.
 4. Czynniki hormonalne: Hormony mogą również wpływać na pojawienie się perłów Epsteina. Niektóre zmiany hormonalne, takie jak te związane z menopauzą, mogą być związane z większą skłonnością do występowania tych zmian.

Warto zaznaczyć, że perły Epsteina są nieszkodliwe i zazwyczaj nie wymagają leczenia, chyba że stają się duże, bolesne lub powodują dyskomfort. W takich przypadkach lekarz stomatolog może zalecić ich usunięcie. Jeśli masz obawy dotyczące zmian w jamie ustnej, zawsze warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który może dokładnie ocenić sytuację i doradzić odpowiednie postępowanie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca