bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Mata do akupresury - czy warto? Działanie i opinie. 10 zalet stosowania maty do akupresury z kolcami. Przeciwwskazania

Blog healthcare

Mata do akupresury - czy warto? Działanie i opinie. 10 zalet stosowania maty do akupresury z kolcami. Przeciwwskazania

Sprawdź dlaczego warto korzystać z maty do akupresury a kiedy tego nie robić

Spis treści

 1. Czym jest akupresura?
 2. Mata do akupresury: Skutki uboczne i jak ich uniknąć
 3. Mata do akupresury: Co mówią lekarze o tej technice i jej wpływie na zdrowie
 4. Jak używać maty do akupresury: Praktyczne wskazówki i zalecenia dotyczące użytkowania
 5. Mata do akupresury - efekty można osiągnąć przy regularnym stosowaniu
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Mata do akupresury - działanie na organizm
 8. Jak długo można leżeć na macie do akupresury?
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest akupresura?

Akupresura jest starożytną metodą leczenia, która powstała w Chinach ponad 2500 lat temu. Jest to alternatywna forma terapii, w której uciskamy określone punkty na ciele w celu stymulacji i przywrócenia równowagi wewnętrznej energii. Według teorii akupresury, organizm jest przepojony energią, która przepływa przez kanały zwane meridianami. Gdy energia jest zablokowana, powoduje to różnego rodzaju dolegliwości fizyczne i emocjonalne. Akupresura ma za zadanie rozwiałe te blokady i przywrócić swobodny przepływ energii, co przyczynia się do poprawy zdrowia. Prowadzenie zabiegów akupresury może przynieść ulgę w przypadku wielu schorzeń, takich jak bóle głowy, migreny, bóle pleców, stan zapalny, stres, bezsenność i wiele innych. Akupresura jest bezinwazyjną metodą, która może być wykorzystywana samodzielnie lub w połączeniu z innymi terapiami. Jednak przed podjęciem leczenia akupresurą zawsze warto skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą. 

Mata do akupresury: Skutki uboczne i jak ich uniknąć

Mata do akupresury to specjalny przyrząd, który wykorzystuje technikę starożytnych chińskich igieł akupunkturowych do stymulacji punktów energetycznych na ciele. Choć popularna, wiele osób obawia się skutków ubocznych związanych z jej użytkowaniem. Jest to jednak stosunkowo bezpieczna metoda terapii, o ile jest używana z rozwagą. Przed rozpoczęciem korzystania z maty, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pomogą uniknąć potencjalnych negatywnych efektów.

Skutków ubocznych związanych z używaniem maty do akupresury można doświadczyć, szczególnie gdy jest ona używana nieprawidłowo lub z nadmierną siłą. Mogą to być między innymi:

 • Uczucie pieczenia lub drętwienia na skórze w miejscach kontaktu z matą.
 • Podrażnienie skóry.
 • Zaczerwienienie skóry.
 • Ewentualne siniaki lub podbiegnięcia krwi w miejscach docisku.

Aby uniknąć tych skutków ubocznych, należy przestrzegać kilku zasad:

 1. Stopniowo przyzwyczajaj ciało do maty: Początkowo możesz umieścić cienką tkaninę lub poduszkę między matą a skórą, aby złagodzić nacisk i zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Stopniowo zwiększaj czas użytkowania maty, aby ciało mogło się dostosować.
 2. Mocny ucisk nie zawsze jest lepszy: Nie zmuszaj się do silnego ucisku maty, ponieważ może to prowadzić do skutków ubocznych. Lepiej zacząć od delikatnego nacisku i stopniowo go zwiększać, jeśli odczuwasz korzyści.
 3. Unikaj maty na skórze uszkodzonej lub podrażnionej: Jeśli masz otwarte rany, owrzodzenia lub stany zapalne skóry, lepiej powstrzymać się od używania maty do akupresury lub skonsultować się z lekarzem.
 4. W przypadku wystąpienia silnego dyskomfortu, zaniechaj używania maty i skonsultuj się z lekarzem.

Mata do akupresury: Co mówią lekarze o tej technice i jej wpływie na zdrowie

Wielu lekarzy pozytywnie ocenia matę do akupresury i jej wpływ na zdrowie. Choć nie ma wystarczających badań naukowych, aby jednoznacznie potwierdzić skuteczność tej techniki, wielu pacjentów zgłasza korzyści z jej regularnego stosowania.

Lekarze podkreślają, że matę do akupresury można wykorzystać w celu łagodzenia napięcia mięśniowego, redukcji stresu, poprawy krążenia krwi i pobudzenia relaksacyjnego układu nerwowego. Dodatkowo, maty mogą pomóc w łagodzeniu bólu pleców, bólów mięśniowych i migrenowych oraz poprawie jakości snu.

Mata do akupresury jest uważana za bezpieczną, jeśli jest używana zgodnie z zaleceniami i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia większości osób. Jednakże, przed rozpoczęciem korzystania z maty, zwłaszcza w przypadku ciężkich lub przewlekłych dolegliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Jak używać maty do akupresury: Praktyczne wskazówki i zalecenia dotyczące użytkowania

Aby efektywnie korzystać z maty do akupresury, warto zastosować kilka praktycznych wskazówek i zaleceń:

 1. Rozpocznij od krótkich sesji: Na początku, zacznij od 10-15 minut użytkowania maty, stopniowo zwiększając czas do 30 minut lub więcej. Pamiętaj, żeby dać swojemu ciału czas na adaptację.
 2. Użyj cienkiej warstwy odzieży: Aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu, lepiej użyć maty przez cienką warstwę odzieży, taką jak cienki t-shirt lub legginsy.
 3. Nie używaj maty tuż po jedzeniu: Dobrze jest odczekać około godziny po posiłku przed użyciem maty do akupresury, aby zapobiec ewentualnym dolegliwościom żołądkowym.
 4. Wypróbuj różne pozycje: Matę można używać na różnych częściach ciała, takich jak plecy, kark, biodra czy stopy. Wypróbuj różne pozycje, aby znaleźć te, które dają Ci największą ulgę i komfort.
 5. Bądź regularny: Aby osiągnąć pożądane efekty, zaleca się regularne użytkowanie maty, najlepiej codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu.

Mata do akupresury - efekty można osiągnąć przy regularnym stosowaniu

Maty do akupresury nie są cudownym lekiem ani cudownym rozwiązaniem na wszelkie dolegliwości. Jednak wiele osób zgłasza korzyści z ich regularnego stosowania. Efekty, które można osiągnąć, to:

 • Redukcja napięcia mięśniowego i stresu.
 • Poprawa krążenia krwi i relaksacji.
 • Łagodzenie bólu pleców, bólów mięśniowych i migrenowych.
 • Poprawa jakości snu.

Należy jednak pamiętać, że każde ciało jest inne, a wyniki mogą się różnić u różnych osób. Jeśli jesteś osobą z poważnymi dolegliwościami lub przewlekłymi schorzeniami, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem korzystania z maty do akupresury.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Mata do akupresury - działanie na organizm

Mata do akupresury działa na organizm poprzez stymulację punktów energetycznych na ciele. Te punkty znajdują się na tzw. meridianach energetycznych, które są odpowiedzialne za przepływ energii w organizmie. Używanie maty może wpływać na te punkty, co może prowadzić do uwalniania endorfin - naturalnych substancji łagodzących ból i stres.

Poprzez regularne używanie maty, możemy zauważyć zmniejszenie napięcia mięśniowego, redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Działanie maty na organizm jest jeszcze przedmiotem badań, aczkolwiek wielu użytkowników zgłasza korzyści z jej stosowania.

Jak długo można leżeć na macie do akupresury?

Czas, jaki powinniśmy spędzić na macie do akupresury, może różnić się w zależności od preferencji i indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj zaleca się leżenie na macie przez około 20-30 minut, aby uzyskać optymalne efekty terapeutyczne. Jednak niektórzy ludzie mogą odczuwać ulgę już po kilku minutach, podczas gdy inni mogą potrzebować dłuższego czasu, szczególnie w przypadku poważniejszych dolegliwości. Istnieją również osoby, które rekomendują leżenie na macie do akupresury przez około godzinę, co pozwala na maksymalne rozluźnienie ciała i redukcję stresu. Ważne jest jednak, aby słuchać swojego ciała i nie przeciążać się zbyt długo na macie, ponieważ nadmierna presja na punkty akupresurowe może prowadzić do dyskomfortu i bólu. Dlatego najlepiej jest zacząć od krótszych sesji i stopniowo zwiększać czas, dopasowując go do indywidualnych potrzeb i wygody. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz