bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Blog healthcare

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem - co to za pierwiastek? Dlaczego niedobór krzemu w diecie jest groźny dla zdrowia? Zastosowanie kwasu krzemowego.Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz znanych pierwiastków na Ziemi. Jego niedobór w organizmie prowadzić może do zaburzeń wzrostu tkanki łącznej oraz kostnej. Jaką jaszcze rolę pełni ten pierwiastek w organizmie? W jaki sposób można uzupełniać niedobory krzemu?

Spis treści

 1. Kwas krzemowy - co to jest?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Jaki powinien być poziom krzemu?
 4. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Kwas krzemowy - co to jest?

Krzem jest pierwiastkiem, którego największe ilości można znaleźć w tkance łącznej, kościach, nerkach, wątrobie, skórze, śledzionie oraz płucach. Warto wiedzieć, że krzem znajduje się we wszystkich tkankach, ale jego zawartość wraz z wiekiem maleje. Ponadto mniejsze stężenia pierwiastka można zaobserwować w niektórych stanach patologicznych (m.in chorobie niedokrwiennej serca). Krzem wspiera również prawidłowe procesy wzrostu, a także mineralizacji kości. Odpowiednia zawartość krzemu w organizmie jest ważna do tworzenia kryształków apatytu, czyli podstawowego, nieorganicznego składnika tkanek zębowych, czy budulca kości. Według badań krzem może również wpływać na zmniejszenie stężenia „złego” cholesterolu w osoczu krwi i działać przeciwmiażdżycowo.

Ponadto ten pierwiastek ma zdolność wiązania metali ciężkich oraz zmniejszania ich szkodliwego wpływu. Kwas krzemowy ogranicza natomiast wchłanianie i toksyczność glinu. Pod postacią drobnych kulek może stanowić wszechstronną oraz ekologiczną alternatywę dla mikrodrobin plastiku. Kwas krzemowy szczególne zastosowanie znajduje w kosmetyce dekoracyjnej i w produktach pozostających na powierzchni skóry. W wyniku zastosowania określonej metody, jego okrągłe cząstki mogą być produkowane z takim samym rozkładem wielkości cząstek oraz odpowiednią porowatością. Dzięki temu dany produkt zapewnia wyjątkowo miłe, naturalne uczucie na skórze.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jaki powinien być poziom krzemu?

Poziom dobowej dawki krzemu dla dorosłej osoby powinien wynosić 20-30 mg. Średnie dzienne jego spożycie w populacji waha się od 20 do 50 mg (te dane dotyczą Europy oraz Ameryki Północnej). Wyższe spożycie jest natomiast w Chinach i Indiach, czyli od 140 do 200 mg/dzień). Związane jest to z dietą bogatą w ziarna, owoce i warzywa. Według eksperymentów epidemiologicznych, diety zapewniające ponad 40 mg krzemu dziennie wpływają pozytywnie na gęstość mineralną kości udowej. Bez wahania można, więc stwierdzić, że jest niezwykle ważny dla każdego żywego organizmu. Przed zdecydowaniem się na suplementację nim warto, jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zastosowanie i rola krzemu

Polecane produkty, bogate w krzem to:

 • ziarna (ryż, jęczmień, owies, pszenica)
 • produkty zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, razowe makarony, płatki śniadaniowe)
 • warzywa korzeniowe (marchew, buraki, rzodkiewka)
 • orzechy (laskowe, włoskie)
 • owoce (rodzynki, daktyle)
 • woda źródlana
 • rośliny strączkowe (fasola, kukurydza)

Ponadto krzem jest także dostępny w suplementach diety (o zróżnicowanej biodostępności). Warto wiedzieć, że postacie monomeryczne krzemu są bardziej przyswajane przez organizm niż postacie oligomeryczne, które są silniej spolimeryzowane.

Kwas krzemowy, czy kwas ortokrzemowy otrzymywany jest z reakcji chemicznych tlenku krzemu (krzemionki) i znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce. Produkuje się z niego np. balsam krzemowy. Wykazuje on działanie:

 • poprawiające wygląd skóry
 • ograniczające przedwczesne zwiotczenie skóry
 • ograniczające wypadanie włosów i przyspieszające ich wzrost
 • zwiększające wytrzymałość paznokci oraz wpływające na ich wzrost

W przypadku jamy ustnej kwas krzemowy sprawdza się idealnie jako składnik pasty do zębów. Z kwasu ortokrzemowego produkowane są liczne produkty do pięlęgnacji jamy ustnej, dziąseł. Kosmetyki bogate w krzem słyną z pozytywnego działania na włosy i paznokcie. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Badania wykazały, że krzem wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak zwiększyć przyswajalność witamin i minerałów, jak zadbać o odpowiednia profilaktykę zdrowia, nie zwlekaj dłużej i dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. To miejsce, gdzie najlepsi eksperci z dziedziny profilaktyki zdrowotnej, diagnostyki, czy dietetyki dzielą się swoją wiedzą. Dzięki nim możesz zadbać nie tylko o siebie, czy o swoich bliskich, ale podnieść kompetencje zawodowe! Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?

Co miesiąc nowe unikalne treści dla subskrybentów platformy Bez Tabletek - Kilkanaście kategorii tematycznych, video , ebooki czy podcasty.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Jak działa sprzedaż bezpośrednia? Sprzedaż bezpośrednia to inaczej oferowanie towarów oraz usług bezpośrednio konsumentom. Opiera się ona na zasadach kontaktów indywidualnych i odbywa się zazwyczaj w domu klienta, miejscach pracy, czy w innych miejscach, które nie są stałymi punktami sprzedaży. To forma sprzedaży produktów przez sprzedawcę poza siecią sklepową.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Czy warto działać w biznesie MLM?

Na czym polega i jak działa MLM (multi level marketing)? Sprzedaż produktów w marketingu wielopoziomowym? MLM nazywany jest również marketingiem sieciowym. To strategia stosowana przez niektóre firmy charakteryzujące się modelem biznesowym sprzedaży bezpośredniej. Jej celem jest zachęcenie obecnych członków do rekrutacji nowych. Jak wygląda sprzedaż produktów w branży MLM na polskim rynku? Jaki może dać dochód pasywny? Czy MLM oznacza to samo co piramida finansowa? Przeczytaj poniży artykuł i zobacz jak Multi level marketing wygląda w Polsce.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
95PLN

Cena regularna: 300 PLN

Nie Nudź się w Święta

23Dni
15Godzin
50Minut
43Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:8PLN