Hirudoterapia - jak działa leczenie pijawkami? Na co pomaga leczenie pijawkami? Ba co pomagają pijawki - metoda leczenia. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Hirudoterapia - jak działa leczenie pijawkami? Na co pomaga leczenie pijawkami? Ba co pomagają pijawki - metoda leczenia. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Sprawdź na co dobre jest leczenie pijawkami i jakie są skutki uboczne

Leczenie pijawkami - tradycyjna metoda terapeutyczna wykorzystująca pijawki

Pijawki kojarzą się z niewłaściwymi warunkami higienicznymi i nieprzyjemnymi wrażeniami w bezradnym oczekiwaniu na usunięcie. Okazuje się jednak, że te skąposzczety były kiedyś szczytem medycyny, a hirudoterapia to wyjątkowa gałąź medycyny naturalnej, która cieszy się coraz większą popularnością.

Hirudoterapia - co to jest i jakie korzyści przynosi?

Hirudoterapia to medyczna metoda terapii wykorzystująca pijawki lekarskie. Najczęściej zabieg polega na podaniu 3-6 pijawek. W kontakcie z ludzkim ciałem owady wytwarzają specjalny sok, który zawiera 35 czynników leczniczych. Wykorzystywana jest już od starożytności i stosowana dopiero niedawno ponownie.

Współcześnie leczenie pijawkami stosowane jest przy wielu schorzeniach i problemach zdrowotnych, w tym m.in. z zaburzeniami krążenia, bólami menstruacyjnymi czy migreną. Pijawki pomagają również w leczeniu stanów zapalnych, chorób serca, reumatyzmu, a także różnego rodzaju chorób skóry, np. trądziku różowatego.

Hirudoterapia pomaga również w leczeniu schorzeń autoimmunologicznych, migrenowych i bólowych. To także świetna metoda odchudzania.

Pijawki - na co mogą być stosowane w terapii?

Pijawki mogą być wykorzystane w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza schorzenia krążenia, takie jak:

 • obrzęki limfatyczne
 • zakrzepy i zatorowości żylnych
 • miażdżyca naczyń
 • rewaskularyzacja rąk lub nóg
 • choroby związane z niewydolnością żylno-lymphatyczną
 • Pijawki stosowane są także przy leczeniu warunków bólowych, takich jak:
 • migreny i bóle głowy
 • artretyzm i bóle stawów
 • bóle pleców
 • zespół cieśni nadgarstka
 • zespół bólu mięśniowo-szkieletowego
 • bóle menstruacyjne
 • trudno gojące się rany, owrzodzenia

Powikłania po terapii pijawkami - rzadkie, ale możliwe komplikacje

Hirudoterapia to metoda, która może wprowadzić kilka nieprzyjemnych doznań. Najczęściej pojawiające się dolegliwości to:

 • odczyn zapalny
 • krwawienie z rany po ukąszeniu
 • uczucie pieczenia, swędzenie
 • pojawienie się siniaków
 • wysypki skórne

Należy jednak pamiętać, że powikłania po terapii pijawkami to dość rzadko występujące zjawiska. Wykwalifikowany terapeuta stosujący się do wszystkich wymogów sanitarnych i zachowujący wszelkie środki ostrożności przed zakażeniami jest odpowiedzialny za przeprowadzenie zabiegu.

Punkty stawiania pijawek - gdzie umieszczać pijawki w celach terapeutycznych

Pijawki umieszcza się bezpośrednio na chorobowo zmienionym obszarze, który wymaga leczenia. Aby upewnić się, które miejsce piwki są najlepsze do terapii, warto przed wizytą skonsultować się z doświadczonym specjalistą od hirudoterapii.

Pierwszy zabieg prowadzi się najczęściej pod kontrolą fachowca, ale wiele osób przekonało się do hirudoterapii i stosuje ją w rekolekcjach.

Skutki uboczne hirudoterapii

Skutki uboczne hirudoterapii mogą być różne i zależą od indywidualnych reakcji organizmu. W niektórych przypadkach może dojść do reakcji alergicznej na wydzielinę pijawki, której objawami mogą być świąd, ból czy zaczerwienienie skóry. Możliwe są również infekcje bakteryjne związane z ukłuciem pijawki, co może prowadzić do obrzęku i stanu zapalnego skóry. Często po zabiegu hirudoterapii występują również siniaki, które są wynikiem pęknięcia naczyń krwionośnych pod wpływem gryzienia pijawki. Skutki uboczne mogą być również związane z samym procesem leczenia, który może prowadzić do uszkodzenia tkanek i bólu. W każdym przypadku warto skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą przed rozpoczęciem zabiegu hirudoterapii, aby ocenić stan zdrowia i ewentualne przeciwwskazania. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Hirudoterapia a choroby układu nerwowego

Hirudoterapia jest stosowana jako metoda terapeutyczna w leczeniu różnych chorób układu nerwowego. Technika ta opiera się na wykorzystaniu obrazów i kolorów w celu wpływania na procesy neurologiczne i emocjonalne. Badania wykazują, że irudoterapia może przynieść ulgę osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości nerwowe, takie jak bóle głowy, stany lękowe czy depresja. Obrazy wykorzystywane w terapii są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, aby stymulować specyficzne obszary mózgu i poprawić funkcje neurologiczne. Poprzez pracę z irudoterapeutą, pacjenci mają możliwość wyrażenia swoich emocji i przeżyć związanych z ich chorobą, co wpływa pozytywnie na ich samopoczucie psychiczne. Właściwe wykorzystanie irudoterapii może zatem przyczynić się do znacznego złagodzenia objawów i poprawy jakości życia osób dotkniętych chorobami układu nerwowego. 

Jakie są przeciwwskazania do hirudoterapii?

Przeciwwskazania do hirudoterapii, czyli leczenia przy użyciu pijawek lekarskich, obejmują kilka stanów zdrowotnych, które mogą prowadzić do komplikacji lub niepożądanych efektów ubocznych. Osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, takimi jak hemofilia lub trombofilia, nie powinny poddawać się hirudoterapii, ponieważ pijawki wydzielają substancję antykoagulacyjną, która może prowadzić do nadmiernej utraty krwi. Innymi przeciwwskazaniami są alergia na białka wydzielane przez pijawki oraz choroby zakaźne, w tym wirusowe, bakteryjne lub grzybicze infekcje skóry. Osoby z niedoborem żelaza lub niedokrwistością również powinny unikać hirudoterapii, ponieważ może to prowadzić do dalszego wyczerpywania poziomu żelaza we krwi. Ponadto, kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe również powinny unikać tej terapii bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze najlepiej skonsultować się z profesjonalistą medycznym przed przystąpieniem do hirudoterapii. 

Na co pomaga leczenie pijawkami?

Leczenie pijawkami, znane również jako hirudoterapia, jest stosowane w różnych schorzeniach i stanach zapalnych. Pijawki medyczne wydzielają ślinę, która zawiera substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Dzięki temu terapia pijawkową może być skuteczna w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca. Ponadto, pijawki stosuje się w leczeniu żylaków, zakrzepicy, hemoroidów i pourazowych obrzęków. Pijawki pobudzają również krążenie krwi i pomagają w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, co przyczynia się do oczyszczenia organizmu i wspierania układu immunologicznego. W przypadku nadmiernego skrzepu krwi, hirudoterapia jest również wykorzystywana do rozcieńczania krwi i poprawy jej ukrwienia. Warto zauważyć, że terapia pijawkami może być skuteczna, jednak zawsze powinna być przeprowadzana pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza, aby uniknąć ewentualnych komplikacji.

Sprawdź nasz Darmowy kurs Hirudoterapia - terapia pijawkami

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca