bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Hirudoterapia - co to jest i jakie zastosowanie mają pijawki ?

Blog healthcare

Hirudoterapia - co to jest i jakie zastosowanie mają pijawki ?

Hirudoterapia to nic innego jak leczenie pijawkami. To metoda powszechnie znana już od czasów starożytnych. Jak się okazuje, dopiero w 2004 roku pijawki zostały dopuszczone do obrotu w medycynie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Zastosowanie terapii z wykorzystaniem terapeutycznych właściwości pijawek pozwala uzyskać zadowalające efekty zdrowotne. Istnieją jednak zaburzenia, w przypadku których wyklucza się zastosowanie hirudoterapii. Czy każdą pijawkę można wykorzystać w celach zdrowotnych?

Spis treści

 1. Jak działają pijawki?
 2. Zabieg wykorzystujący zalety pijawek
 3. Skąd biorą się terapeutyczne pijawki?
 4. Wskazania do hirudoterapii
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Jak działają pijawki?

Metoda leczenia pijawkami nie należy do skomplikowanych terapii. Pijawkę przystawia się do zdrowej skóry, jednak jak najbliżej miejsca, które wymaga leczenia. Na czym polega wykorzystanie ich terapeutycznych właściwości? Ocenia się, że w wydzielinie pijawek znajduje się nawet 100 cennych substancji! Dzięki temu, że wśród nich obecne są też te o działaniu przeciwbólowym, cały zabieg jest prawie niewyczuwalny. Chwilowy dyskomfort może pojawić się na samym początku, jednak nie jest uciążliwy. 

W praktyce pijawki zmniejszają krzepnięcie, przyczyniając się do przyspieszenia cyrkulacji krwi w ludzkim organizmie. Dzięki temu, że krew natlenia się - szybciej krąży i dochodzi do zdecydowanie szybszego usuwania toksyn. Istotne jest, że po zabiegu, czyli po odstawieniu pijawki od konkretnego miejsca, jest widoczne sączenie krwi, które może utrzymywać się przez pewien czas. To prosta metoda na pozbycie się szkodliwych substancji. Ponadto organizm jest zmotywowany do produkcji nowej, zdrowej krwi, w miejsce tej, którą straciliśmy.

Zabieg wykorzystujący zalety pijawek

Wiemy już, że zabieg jest praktycznie nieodczuwalny dla pacjenta. Dodatkowo w czasie zabiegu pijawka pozostaje w jednym miejscu, nie ma więc obaw o przemieszczanie się tych organizmów po powierzchni ciała. Decyzję co do ilości pijawek, które powinny zostać rozlokowane, podejmuje się na podstawie parametrów, takich jak wiek, płeć, waga, nastawienie psychiczne oraz konkretna dolegliwość i stopień jej zaawansowania. 

Co jedzą pijawki ?

W czasie trwania hirudoterapii jedna pijawka wypija około 5-15 ml krwi. W zależności od parametrów wymienionych powyżej stosuje się zazwyczaj 4-8 zabiegów. Po zakończonej hirudoterapii pijawki są utylizowane, nie ma mowy o ponownym ich wykorzystaniu.

Skąd biorą się terapeutyczne pijawki?

Zanim zdecydujemy się na zabieg hirudoterapii, powinniśmy uzyskać pewność, że organizmy pochodzą z bezpiecznej hodowli. Odpowiednie pijawki powinny rozwijać się w wyizolowanych warunkach, spełniających ściśle określone normy. Dlaczego nie warto ryzykować? Ponieważ nieodpowiednio przygotowane pijawki poza dobroczynnymi substancjami mogą dostarczyć do naszego organizmu niebezpiecznych bakterii, wirusów i pasożytów.

Wskazania do hirudoterapii

Wśród zaburzeń, w których osiąga się zadowalające efekty terapeutyczne z zastosowaniem pijawek, znajdują się m.in. żylaki. Pozytywne skutki są widoczne gołym okiem już po kilku zabiegach. Substancje wydzielane przez pijawki pozwalają zredukować obrzęk nóg i zmniejszyć ryzyko zatorów żylnych. Wszelkie zaburzenia ze strony układu krążenia stanowią podstawę do podjęcia się hirudoterapii. Pozytywne wyniki uzyskuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego, hemoroidów oraz gdy stwierdzono u nas podwyższony poziom cholesterolu. Dość nieoczywistym, ale pozytywnym efektem hirudoterapii będzie wsparcie organizmu w chorobach płuc, oskrzeli, a nawet wrzodach żołądka. 

Hirudoterapia to także skuteczna metoda pozwalająca znacznie przyspieszyć proces gojenia ran. Z tego względu często korzystają z niej osoby po przebytych zabiegach chirurgicznych. Ponadto pijawki wykorzystywane są także w zabiegach odmładzających skórę i pomagają w walce z cellulitem. 

Istnieje jednak grupa schorzeń, które stanowią przeciwwskazanie do hirudoterapii. Mowa m.in. o anemii czy hemofilii. Nowotwory oraz stosowana chemioterapia również wyklucza zabieg z użyciem pijawek.Jeśli nie jesteśmy pewni czy możemy skorzystać z zabiegów hirudoterapii warto rozważyć wykonanie podstawowych badań krwi.


Ponadto zabiegu hirudoterapii nie stosuje się w grupie kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 10. roku życia. Zdarzają się również przypadki uczulenia na pijawki! Wówczas z oczywistych względów nie możemy skorzystać z opisywanego zabiegu.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na temat hirudoterapii?


Hirudoterapia to temat jednego z wielu szkoleń dostępnych już na platformie edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Dowiedz się więcej i dołącz do platformy!


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz