Hirudoterapia - co to jest i jakie zastosowanie mają pijawki ?

Hirudoterapia - co to jest i jakie zastosowanie mają pijawki ?

Hirudoterapia to nic innego jak leczenie pijawkami. To metoda powszechnie znana już od czasów starożytnych. Jak się okazuje, dopiero w 2004 roku pijawki zostały dopuszczone do obrotu w medycynie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Zastosowanie terapii z wykorzystaniem terapeutycznych właściwości pijawek pozwala uzyskać zadowalające efekty zdrowotne. Istnieją jednak zaburzenia, w przypadku których wyklucza się zastosowanie hirudoterapii. Czy każdą pijawkę można wykorzystać w celach zdrowotnych?

Jak działają pijawki?

Metoda leczenia pijawkami nie należy do skomplikowanych terapii. Pijawkę przystawia się do zdrowej skóry, jednak jak najbliżej miejsca, które wymaga leczenia. Na czym polega wykorzystanie ich terapeutycznych właściwości? Ocenia się, że w wydzielinie pijawek znajduje się nawet 100 cennych substancji! Dzięki temu, że wśród nich obecne są też te o działaniu przeciwbólowym, cały zabieg jest prawie niewyczuwalny. Chwilowy dyskomfort może pojawić się na samym początku, jednak nie jest uciążliwy. 

W praktyce pijawki zmniejszają krzepnięcie, przyczyniając się do przyspieszenia cyrkulacji krwi w ludzkim organizmie. Dzięki temu, że krew natlenia się - szybciej krąży i dochodzi do zdecydowanie szybszego usuwania toksyn. Istotne jest, że po zabiegu, czyli po odstawieniu pijawki od konkretnego miejsca, jest widoczne sączenie krwi, które może utrzymywać się przez pewien czas. To prosta metoda na pozbycie się szkodliwych substancji. Ponadto organizm jest zmotywowany do produkcji nowej, zdrowej krwi, w miejsce tej, którą straciliśmy.

Zabieg wykorzystujący zalety pijawek

Wiemy już, że zabieg jest praktycznie nieodczuwalny dla pacjenta. Dodatkowo w czasie zabiegu pijawka pozostaje w jednym miejscu, nie ma więc obaw o przemieszczanie się tych organizmów po powierzchni ciała. Decyzję co do ilości pijawek, które powinny zostać rozlokowane, podejmuje się na podstawie parametrów, takich jak wiek, płeć, waga, nastawienie psychiczne oraz konkretna dolegliwość i stopień jej zaawansowania. 

Co jedzą pijawki ?

W czasie trwania hirudoterapii jedna pijawka wypija około 5-15 ml krwi. W zależności od parametrów wymienionych powyżej stosuje się zazwyczaj 4-8 zabiegów. Po zakończonej hirudoterapii pijawki są utylizowane, nie ma mowy o ponownym ich wykorzystaniu.

Skąd biorą się terapeutyczne pijawki?

Zanim zdecydujemy się na zabieg hirudoterapii, powinniśmy uzyskać pewność, że organizmy pochodzą z bezpiecznej hodowli. Odpowiednie pijawki powinny rozwijać się w wyizolowanych warunkach, spełniających ściśle określone normy. Dlaczego nie warto ryzykować? Ponieważ nieodpowiednio przygotowane pijawki poza dobroczynnymi substancjami mogą dostarczyć do naszego organizmu niebezpiecznych bakterii, wirusów i pasożytów.

Wskazania do hirudoterapii

Wśród zaburzeń, w których osiąga się zadowalające efekty terapeutyczne z zastosowaniem pijawek, znajdują się m.in. żylaki. Pozytywne skutki są widoczne gołym okiem już po kilku zabiegach. Substancje wydzielane przez pijawki pozwalają zredukować obrzęk nóg i zmniejszyć ryzyko zatorów żylnych. Wszelkie zaburzenia ze strony układu krążenia stanowią podstawę do podjęcia się hirudoterapii. Pozytywne wyniki uzyskuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego, hemoroidów oraz gdy stwierdzono u nas podwyższony poziom cholesterolu. Dość nieoczywistym, ale pozytywnym efektem hirudoterapii będzie wsparcie organizmu w chorobach płuc, oskrzeli, a nawet wrzodach żołądka. 

Hirudoterapia to także skuteczna metoda pozwalająca znacznie przyspieszyć proces gojenia ran. Z tego względu często korzystają z niej osoby po przebytych zabiegach chirurgicznych. Ponadto pijawki wykorzystywane są także w zabiegach odmładzających skórę i pomagają w walce z cellulitem. 

Istnieje jednak grupa schorzeń, które stanowią przeciwwskazanie do hirudoterapii. Mowa m.in. o anemii czy hemofilii. Nowotwory oraz stosowana chemioterapia również wyklucza zabieg z użyciem pijawek.Jeśli nie jesteśmy pewni czy możemy skorzystać z zabiegów hirudoterapii warto rozważyć wykonanie podstawowych badań krwi.


Ponadto zabiegu hirudoterapii nie stosuje się w grupie kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 10. roku życia. Zdarzają się również przypadki uczulenia na pijawki! Wówczas z oczywistych względów nie możemy skorzystać z opisywanego zabiegu.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na temat hirudoterapii?


Hirudoterapia to temat jednego z wielu szkoleń dostępnych już na platformie edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Dowiedz się więcej i dołącz do platformy!


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są objawy glisty ludzkiej? Jak to możliwe, że pasożyt ten występuje w tak specyficznym miejscu jak oko? Jak efektywnie leczyć tę chorobę? Jeżeli nie wiesz jeszcze odpowiedzi na te pytania, ten poradnik jest dla Ciebie.

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca