DMSO - co to jest? Jak działa i jakie są opinie lekarzy? DMSO - skutki uboczne i działania niepożądane

DMSO - co to jest? Jak działa i jakie są opinie lekarzy? DMSO - skutki uboczne i działania niepożądane

DMSO - co to jest i jak działa? Dowiedz się więcej o tym leku stosowanym w medycynie alternatywnej do leczenia zapalenia stawów. Opinie lekarzy.

DMSO - co to jest i jak działa?

DMSO (dimetylosulfotlenek) to chemiczny związek organiczny, który posiada wiele zastosowań w medycynie, kosmetyce oraz przemyśle. DMSO jest przezroczystą, bezbarwną cieczą, która łatwo wnika przez skórę i błony śluzowe. Po raz pierwszy odkryto ją w latach 60-tych XX wieku, a w latach 70-tych stała się popularnym środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

DMSO działa jako silny przeciwzapalny środek, który jest w stanie szybko przenikać przez skórę i błony śluzowe. Dzięki temu, uzyskuje się szybkie i skuteczne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. DMSO w znaczący sposób wpływa także na poprawę przepływu krwi, co pomaga zwiększyć dopływ tlenu i składników odżywczych do uszkodzonych tkanek.

DMSO - właściwości i korzyści

DMSO posiada wiele cennych właściwości i korzyści dla organizmu, wśród których wymienić można m.in.:

 • Działanie przeciwzapalne - DMSO działa efektywnie w przypadku stanów zapalnych i zwichnięć. Ponadto, pomaga zredukować obrzęki i bóle związane z urazami.
 • Działanie przeciwbólowe - DMSO działa nie tylko przeciwzapalnie, ale także przeciwbólowo, co jest szczególnie ważne dla pacjentów cierpiących na bóle przewlekłe.
 • Działanie przeciwgrzybicze - DMSO jest skuteczne w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji grzybiczych.
 • Poprawa ukrwienia - DMSO wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi i zmniejsza oporność przepływu krwi w naczyniach włosowatych.
 • Działanie ochronne - DMSO działa jako silny antyoksydant, którego działanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników. Zapobiega to uszkodzeniom i starzeniu się tkanek.

DMSO - zastosowanie medyczne i kosmetyczne

DMSO posiada szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. W medycynie wykorzystywane jest w leczeniu różnego rodzaju chorób i urazów, takich jak:

 • Stany zapalne i bóle mięśni - DMSO działa szybko i skutecznie w redukcji bólu i obrzęku.
 • Zwyrodnienia stawów i choroby reumatyczne - DMSO zmniejsza stany zapalne i przynosi ulgę pacjentom z tego typu schorzeniami.
 • Borelioza - DMSO pomaga w spowolnieniu rozwoju choroby i zwalczaniu infekcji wywołanych przez bakterie Borrelia.
 • Rany, otarcia i poparzenia - DMSO pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek oraz zmniejsza opuchlizny i bóle spowodowane urazem.

W kosmetyce DMSO wykorzystywane jest między innymi do:

 • Leczenia trądziku i innych problemów skórnych - DMSO działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co pomaga w leczeniu różnych schorzeń skórnych.
 • Regeneracji skóry - DMSO wpływa na poprawę krążenia krwi i stymuluje regenerację tkanek skóry.
 • Leczenia łysienia - DMSO pomaga poprawić krążenie krwi w skórze głowy, co wpływa korzystnie na procesy regeneracyjne.

DMSO - skutki uboczne i przeciwwskazania

Mimo licznych korzyści dla zdrowia, DMSO może wywołać skutki uboczne, szczególnie w przypadku stosowania go w niewłaściwy sposób. Wśród skutków ubocznych wymienić można m.in.: pieczenie skóry, zaczerwienienie, swędzenie, a także bóle głowy i problemy z układem pokarmowym.

DMSO jest również przeciwwskazane dla niektórych grup pacjentów, w tym m.in.:

 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • Pacjenci z niewydolnością nerek, wątroby lub serca,
 • Pacjenci z padaczką i innymi chorobami neurologicznymi.

DMSO - opinie lekarzy i pacjentów

Opinie na temat DMSO są zróżnicowane. Wielu osób uważa ten środek za skuteczną alternatywę dla leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Według niektórych lekarzy, DMSO pomaga w zwalczaniu różnych chorób i ma znacznie mniej skutków ubocznych niż leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne.

Jednocześnie jednak, inni lekarze wyrażają stanowisko, że DMSO może być groźne dla zdrowia, a jego stosowanie powinno przebiegać pod nadzorem specjalisty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że DMSO nie jest lekiem, a jedynie środkiem pomocniczym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Właściwości DMSO o których warto wiedzieć

Dimetylosulfotlenek, znany jako DMSO, to związek chemiczny o wielu właściwościach, które znalazły zastosowanie w medycynie, farmakologii i przemyśle. Oto kilka głównych właściwości DMSO, o których warto wiedzieć:

 1. Przenikliwość skóry: DMSO jest znane ze swojej zdolności do przenikania przez skórę i błony śluzowe. Dzięki tej właściwości może być używane jako nośnik dla innych substancji, co pozwala na ich szybsze i głębsze przenikanie w tkanki organizmu. Jest stosowane w wielu preparatach leczniczych i kosmetycznych do zwiększenia wchłaniania innych składników.
 2. Właściwości przeciwbólowe: DMSO ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może pomagać w łagodzeniu bólu i zapalenia w przypadku różnych stanów, takich jak ból mięśni i stawów, a także oparzenia.
 3. Leczenie stanów zapalnych: DMSO może być stosowane do leczenia stanów zapalnych skóry, takich jak łuszczyca czy trądzik. Ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza proces gojenia.
 4. Leczenie obrzęków: Ze względu na zdolność do zmniejszania stanów zapalnych, DMSO może pomagać w łagodzeniu obrzęków, zwłaszcza w kontekście urazów.
 5. Właściwości antyoksydacyjne: DMSO ma właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że może pomagać w zwalczaniu wolnych rodników i ochronie komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
 6. Potencjalne działanie przeciwnowotworowe: Choć badania nad tym aspektem są wciąż w toku, DMSO wykazuje pewne potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Jest obecnie badane pod kątem jego roli w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów.
 7. Roztwór uniwersalny: DMSO jest rozpuszczalnikiem, który może rozpuszczać wiele różnych substancji, w tym leki i składniki chemiczne. Jest szeroko wykorzystywane w laboratoriach jako rozpuszczalnik do analizy i przechowywania różnych substancji chemicznych.

Należy jednak pamiętać, że DMSO może wywoływać skutki uboczne i może mieć ograniczenia w stosowaniu. Stosowanie DMSO powinno być zawsze konsultowane z lekarzem, a samodzielne stosowanie bez nadzoru medycznego nie jest zalecane. DMSO może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób i może mieć wpływ na skórę oraz organizm w różny sposób.

Jak działa DMSO?

Dimetylosulfotlenek, znany jako DMSO, jest związkiem chemicznym, który działa na organizm na kilka różnych sposobów ze względu na swoje właściwości i zdolności. Oto główne mechanizmy działania DMSO:

 1. Przenikanie przez skórę: Jednym z głównych mechanizmów działania DMSO jest jego zdolność do przenikania przez skórę i błony śluzowe. Dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej i zdolności do rozpuszczania zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach, DMSO może przenikać przez barierę skórną i dostarczać inne substancje do wnętrza organizmu.
 2. Rozpuszczalnik uniwersalny: DMSO jest doskonałym rozpuszczalnikiem, co oznacza, że jest w stanie rozpuszczać wiele różnych substancji chemicznych, zarówno polarne, jak i niepolarne. Dzięki temu może być stosowane jako nośnik do dostarczania innych substancji leczniczych do organizmu.
 3. Przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie: DMSO wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może pomagać w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych poprzez zmniejszenie reakcji zapalnych w tkankach oraz działanie przeciwbólowe na receptory bólu.
 4. Leczenie stanów zapalnych skóry: DMSO jest stosowane w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak łuszczyca i trądzik. Wykazuje działanie przeciwzapalne i może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia, swędzenia i obrzęków.
 5. Rozkurczanie naczyń krwionośnych: DMSO może wykazywać działanie rozkurczające na naczynia krwionośne, co może poprawić krążenie krwi i pomóc w łagodzeniu obrzęków.
 6. Potencjalne działanie przeciwnowotworowe: Badania laboratoryjne sugerują, że DMSO może mieć potencjał w zwalczaniu komórek nowotworowych. Jest obecnie badane pod kątem jego roli w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów.

Warto zaznaczyć, że DMSO ma zarówno korzyści, jak i potencjalne skutki uboczne, a jego stosowanie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Nie jest to lek, który można stosować na własną rękę bez nadzoru medycznego. DMSO jest używane w medycynie i przemyśle, ale jego stosowanie powinno być kontrolowane i monitorowane przez profesjonalistów zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca