DMSO - co to jest? Jak działa i jakie są opinie lekarzy? DMSO - skutki uboczne i działania niepożądane

DMSO - co to jest? Jak działa i jakie są opinie lekarzy? DMSO - skutki uboczne i działania niepożądane

DMSO - co to jest i jak działa? Dowiedz się więcej o tym leku stosowanym w medycynie alternatywnej do leczenia zapalenia stawów. Opinie lekarzy.

DMSO - co to jest i jak działa?

DMSO (dimetylosulfotlenek) to chemiczny związek organiczny, który posiada wiele zastosowań w medycynie, kosmetyce oraz przemyśle. DMSO jest przezroczystą, bezbarwną cieczą, która łatwo wnika przez skórę i błony śluzowe. Po raz pierwszy odkryto ją w latach 60-tych XX wieku, a w latach 70-tych stała się popularnym środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

DMSO działa jako silny przeciwzapalny środek, który jest w stanie szybko przenikać przez skórę i błony śluzowe. Dzięki temu, uzyskuje się szybkie i skuteczne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. DMSO w znaczący sposób wpływa także na poprawę przepływu krwi, co pomaga zwiększyć dopływ tlenu i składników odżywczych do uszkodzonych tkanek.

DMSO - właściwości i korzyści

DMSO posiada wiele cennych właściwości i korzyści dla organizmu, wśród których wymienić można m.in.:

 • Działanie przeciwzapalne - DMSO działa efektywnie w przypadku stanów zapalnych i zwichnięć. Ponadto, pomaga zredukować obrzęki i bóle związane z urazami.
 • Działanie przeciwbólowe - DMSO działa nie tylko przeciwzapalnie, ale także przeciwbólowo, co jest szczególnie ważne dla pacjentów cierpiących na bóle przewlekłe.
 • Działanie przeciwgrzybicze - DMSO jest skuteczne w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji grzybiczych.
 • Poprawa ukrwienia - DMSO wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi i zmniejsza oporność przepływu krwi w naczyniach włosowatych.
 • Działanie ochronne - DMSO działa jako silny antyoksydant, którego działanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników. Zapobiega to uszkodzeniom i starzeniu się tkanek.

DMSO - zastosowanie medyczne i kosmetyczne

DMSO posiada szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. W medycynie wykorzystywane jest w leczeniu różnego rodzaju chorób i urazów, takich jak:

 • Stany zapalne i bóle mięśni - DMSO działa szybko i skutecznie w redukcji bólu i obrzęku.
 • Zwyrodnienia stawów i choroby reumatyczne - DMSO zmniejsza stany zapalne i przynosi ulgę pacjentom z tego typu schorzeniami.
 • Borelioza - DMSO pomaga w spowolnieniu rozwoju choroby i zwalczaniu infekcji wywołanych przez bakterie Borrelia.
 • Rany, otarcia i poparzenia - DMSO pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek oraz zmniejsza opuchlizny i bóle spowodowane urazem.

W kosmetyce DMSO wykorzystywane jest między innymi do:

 • Leczenia trądziku i innych problemów skórnych - DMSO działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co pomaga w leczeniu różnych schorzeń skórnych.
 • Regeneracji skóry - DMSO wpływa na poprawę krążenia krwi i stymuluje regenerację tkanek skóry.
 • Leczenia łysienia - DMSO pomaga poprawić krążenie krwi w skórze głowy, co wpływa korzystnie na procesy regeneracyjne.

DMSO - skutki uboczne i przeciwwskazania

Mimo licznych korzyści dla zdrowia, DMSO może wywołać skutki uboczne, szczególnie w przypadku stosowania go w niewłaściwy sposób. Wśród skutków ubocznych wymienić można m.in.: pieczenie skóry, zaczerwienienie, swędzenie, a także bóle głowy i problemy z układem pokarmowym.

DMSO jest również przeciwwskazane dla niektórych grup pacjentów, w tym m.in.:

 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • Pacjenci z niewydolnością nerek, wątroby lub serca,
 • Pacjenci z padaczką i innymi chorobami neurologicznymi.

DMSO - opinie lekarzy i pacjentów

Opinie na temat DMSO są zróżnicowane. Wielu osób uważa ten środek za skuteczną alternatywę dla leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Według niektórych lekarzy, DMSO pomaga w zwalczaniu różnych chorób i ma znacznie mniej skutków ubocznych niż leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne.

Jednocześnie jednak, inni lekarze wyrażają stanowisko, że DMSO może być groźne dla zdrowia, a jego stosowanie powinno przebiegać pod nadzorem specjalisty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że DMSO nie jest lekiem, a jedynie środkiem pomocniczym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Właściwości DMSO o których warto wiedzieć

Dimetylosulfotlenek, znany jako DMSO, to związek chemiczny o wielu właściwościach, które znalazły zastosowanie w medycynie, farmakologii i przemyśle. Oto kilka głównych właściwości DMSO, o których warto wiedzieć:

 1. Przenikliwość skóry: DMSO jest znane ze swojej zdolności do przenikania przez skórę i błony śluzowe. Dzięki tej właściwości może być używane jako nośnik dla innych substancji, co pozwala na ich szybsze i głębsze przenikanie w tkanki organizmu. Jest stosowane w wielu preparatach leczniczych i kosmetycznych do zwiększenia wchłaniania innych składników.
 2. Właściwości przeciwbólowe: DMSO ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może pomagać w łagodzeniu bólu i zapalenia w przypadku różnych stanów, takich jak ból mięśni i stawów, a także oparzenia.
 3. Leczenie stanów zapalnych: DMSO może być stosowane do leczenia stanów zapalnych skóry, takich jak łuszczyca czy trądzik. Ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza proces gojenia.
 4. Leczenie obrzęków: Ze względu na zdolność do zmniejszania stanów zapalnych, DMSO może pomagać w łagodzeniu obrzęków, zwłaszcza w kontekście urazów.
 5. Właściwości antyoksydacyjne: DMSO ma właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że może pomagać w zwalczaniu wolnych rodników i ochronie komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
 6. Potencjalne działanie przeciwnowotworowe: Choć badania nad tym aspektem są wciąż w toku, DMSO wykazuje pewne potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Jest obecnie badane pod kątem jego roli w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów.
 7. Roztwór uniwersalny: DMSO jest rozpuszczalnikiem, który może rozpuszczać wiele różnych substancji, w tym leki i składniki chemiczne. Jest szeroko wykorzystywane w laboratoriach jako rozpuszczalnik do analizy i przechowywania różnych substancji chemicznych.

Należy jednak pamiętać, że DMSO może wywoływać skutki uboczne i może mieć ograniczenia w stosowaniu. Stosowanie DMSO powinno być zawsze konsultowane z lekarzem, a samodzielne stosowanie bez nadzoru medycznego nie jest zalecane. DMSO może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób i może mieć wpływ na skórę oraz organizm w różny sposób.

Jak działa DMSO?

Dimetylosulfotlenek, znany jako DMSO, jest związkiem chemicznym, który działa na organizm na kilka różnych sposobów ze względu na swoje właściwości i zdolności. Oto główne mechanizmy działania DMSO:

 1. Przenikanie przez skórę: Jednym z głównych mechanizmów działania DMSO jest jego zdolność do przenikania przez skórę i błony śluzowe. Dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej i zdolności do rozpuszczania zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach, DMSO może przenikać przez barierę skórną i dostarczać inne substancje do wnętrza organizmu.
 2. Rozpuszczalnik uniwersalny: DMSO jest doskonałym rozpuszczalnikiem, co oznacza, że jest w stanie rozpuszczać wiele różnych substancji chemicznych, zarówno polarne, jak i niepolarne. Dzięki temu może być stosowane jako nośnik do dostarczania innych substancji leczniczych do organizmu.
 3. Przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie: DMSO wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może pomagać w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych poprzez zmniejszenie reakcji zapalnych w tkankach oraz działanie przeciwbólowe na receptory bólu.
 4. Leczenie stanów zapalnych skóry: DMSO jest stosowane w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak łuszczyca i trądzik. Wykazuje działanie przeciwzapalne i może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia, swędzenia i obrzęków.
 5. Rozkurczanie naczyń krwionośnych: DMSO może wykazywać działanie rozkurczające na naczynia krwionośne, co może poprawić krążenie krwi i pomóc w łagodzeniu obrzęków.
 6. Potencjalne działanie przeciwnowotworowe: Badania laboratoryjne sugerują, że DMSO może mieć potencjał w zwalczaniu komórek nowotworowych. Jest obecnie badane pod kątem jego roli w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów.

Warto zaznaczyć, że DMSO ma zarówno korzyści, jak i potencjalne skutki uboczne, a jego stosowanie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Nie jest to lek, który można stosować na własną rękę bez nadzoru medycznego. DMSO jest używane w medycynie i przemyśle, ale jego stosowanie powinno być kontrolowane i monitorowane przez profesjonalistów zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca