Dieta płynna - kiedy ją stosować? Co jeść na diecie płynnej? Jadłospis - płynna dieta. Dieta przed kolonoskopią 

Dieta płynna - kiedy ją stosować? Co jeść na diecie płynnej? Jadłospis - płynna dieta. Dieta przed kolonoskopią 

Czym jest dieta płynna? Jak ją stosować i kiedy oraz dla kogo będzie idealna? 

Dieta płynna - na czym polega? Czym jest dieta płynna?

Dieta płynna to rodzaj diety, który polega na spożywaniu tylko płynów i produktów o konsystencji płynnej. Zazwyczaj dieta ta jest stosowana przez osoby chorujące na schorzenia przewodu pokarmowego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy ostre zapalenie trzustki. Ponadto, dieta płynna jest stosowana w sytuacjach przed i po zabiegach chirurgicznych układu pokarmowego.

Kiedy stosuje się dietę płynną? Dieta płynna przed badaniem

Dieta płynna jest stosowana w przypadkach, gdy organizm potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek od trawienia ciężkostrawnych pokarmów. Dieta płynna czasem jest stosowana również przed badaniami diagnostycznymi, takimi jak np. kolonoskopia.

Warto pamiętać, że dieta płynna powinna być stosowana tylko na czas krótki i pod nadzorem lekarza lub dietetyka. Nie jest to dieta służąca do szybkiego odchudzania czy trwałej utraty wagi.

Dieta płynna a półpłynna - różnice. Czego nie wolno jeść 

Dieta płynna to dieta w której spożywane są produkty o całkowicie płynnej konsystencji. Z kolei dieta półpłynna pozwala na spożywanie jedzenia o miękkiej konsystencji, takiego jak np. zupa krem, jogurt czy mus owocowy.

W przypadku niemożności stosowania diety płynnej, dieta półpłynna jest często stosowana jako kolejny etap rekonwalescencji. Dieta płynna powinna być stosowana jedynie na czas krótki, natomiast dieta półpłynna może być stosowana dłużej.

Dieta płynna - przepisy

Przykładowe menu dla diety płynnej może wyglądać następująco:

 • Śniadanie: woda, bulion, jogurt naturalny
 • Drugie śniadanie: sok z marchwi, zupa na mleku
 • Obiad: bulion warzywny, zupa pomidorowa
 • Podwieczorek: koktajl owocowy, napój z ryżu - lubuszanki
 • Kolacja: herbata z cytryną, okrągła zapiekanka z sera

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dieta półpłynna - przepisy

Przykładowe menu dla diety półpłynnej może wyglądać następująco:

 • Śniadanie: kasza manna, jogurt naturalny z owocami
 • Drugie śniadanie: banana shake, kompot z suszu
 • Obiad: krem z zielonego groszku, papryka faszerowana mięsem mielonym
 • Podwieczorek: grysik z mlekiem, owsianka, kisiel z malin
 • Kolacja: zupa dyniowa, omlet

Dieta płynna u dziecka — kiedy jest stosowana?

Dieta płynna u dziecka jest stosowana w przypadku różnych schorzeń i stanów, które wymagają ograniczenia pokarmów stałych. Najczęściej jest to konieczne przy schorzeniach układu pokarmowego, takich jak biegunka czy wymioty. W przypadku chorób przewodu pokarmowego, płynna dieta pozwala na ograniczenie drażniących jelito pokarmy stałe, co ułatwia gojenie się i regenerację błony śluzowej. Jest to również często stosowane po zabiegach chirurgicznych, aby dać czas jelitom na wyzdrowienie i uniknąć dodatkowego obciążenia. Dieta płynna może być również stosowana w przypadku alergii pokarmowych, aby ustalić, które składniki wywołują objawy alergiczne. Ważne jest, aby dostarczać dziecku odpowiednie ilości płynów i składników odżywczych, aby zapewnić mu potrzebną energię i optymalne funkcjonowanie organizmu. Dlatego ważne jest, aby dieta płynna była ukierunkowana na dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. W przypadku stosowania płynnej diety, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb i wymagań dziecka. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca