bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Dieta dla sportowca - zalecenia i przepisy. Dieta dla sportowca – co powinna jeść osoba uprawiająca sport? Dieta sportowca, czyli żywienie sportowców zawodowych 

Blog healthcare

Dieta dla sportowca - zalecenia i przepisy. Dieta dla sportowca – co powinna jeść osoba uprawiająca sport? Dieta sportowca, czyli żywienie sportowców zawodowych 

Zdrowe odżywianie to klucz do osiągnięcia sukcesu w sporcie. Sportowcy potrzebują specyficznej diety, aby uzyskać energię, którą potrzebują do osiągania swoich celów. W tym artykule omówimy zalecenia i przepisy dotyczące diety dla sportowców.

Spis treści

 1. Dieta sportowca - czym się różni od innych diet?
 2. Dieta dla sportowców - wyliczanie zapotrzebowania kalorycznego
 3. Rozkład makroskładników w diecie sportowej
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Odżywianie sportowe - najważniejsze zasady
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Nawodnienie w diecie sportowca

Dieta sportowca - czym się różni od innych diet?

Dieta dla sportowców różni się od innych diet, ponieważ sportowcy potrzebują większej ilości kalorii i energii do wykonywania swoich ćwiczeń. W przeciwieństwie do diet dla zwykłych ludzi, którzy chcą schudnąć, dieta sportowca polega na dostarczeniu wystarczającej ilości kalorii, aby utrzymać ciężką aktywność fizyczną. Dodatkowo, dieta sportowca powinna zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze.

Dieta dla sportowców - wyliczanie zapotrzebowania kalorycznego

Wyliczanie zapotrzebowania kalorycznego jest kluczowe dla ustalenia diety dla sportowca. Istnieją różne wzory, które mogą być stosowane do wyliczania zapotrzebowania kalorycznego, jednak najpopularniejsze to wzór Harrisa-Benedicta. Wartości kaloryczne różnią się w zależności od wieku, płci, wzrostu i wagi ciała.

Rozkład makroskładników w diecie sportowej

Makroskładniki, czyli białka, tłuszcze i węglowodany, stanowią podstawę diety dla sportowców. Dieta sportowców powinna mieć odpowiedni rozkład makroskładników, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych.

Białka

Białka są niezbędne dla budowy mięśni i tkanki mięśniowej. Sportowcy potrzebują większej ilości białka niż zwykli ludzie. Zalecana ilość białka to 1,2-2 gramy na kilogram masy ciała dziennie. Źródła białka to mięso, ryby, jaja, ser, białka roślinne (np. soja) i suplementy białkowe.

Tłuszcze

Tłuszcze są ważne dla zdrowia, ale powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach, ponieważ mają dużo kalorii. Zalecana ilość tłuszczu w diecie sportowca to 20-35% całkowitej zawartości kalorii. Źródła tłuszczu to oleje roślinne, orzechy, awokado i ryby.

Węglowodany

Węglowodany są głównym źródłem energii dla sportowców. Zalecana ilość węglowodanów w diecie sportowca to 45-65% całkowitej zawartości kalorii. Źródła węglowodanów to owoce, warzywa, ryż, makarony, pieczywo oraz produkty zbożowe.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Odżywianie sportowe - najważniejsze zasady

Nie tylko poprawna ilość kalorii, ale również sposób jedzenia i jakość jedzenia są ważne dla sportowca. Oto kilka zasad odżywiania sportowego:

 • Spożywaj posiłki regularnie, z jedzeniem mniejszych posiłków przez cały dzień, zamiast jedzenia kilku dużych posiłków.
 • Spożywaj posiłki bogate w składniki odżywcze (np. warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste).
 • Unikaj produktów wysoko przetworzonych oraz żywności fast food.
 • Pij dużo wody, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.
 • Dokładnie czytaj etykiety produktów spożywczych, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla diety i zawierają odpowiednie wartości składników odżywczych.

Dieta sportowca jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w sporcie. Zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych i energii potrzebnej do utrzymania ciężkiej aktywności fizycznej. Pamiętaj, że dobry trening i zdrowa dieta idą ze sobą w parze!

Nawodnienie w diecie sportowca

Nawodnienie jest niezwykle istotnym aspektem w diecie sportowca, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wydolność, zdolność do treningu, regenerację i ogólną wydajność. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania optymalnej pracy organizmu podczas aktywności fizycznej. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących nawodnienia w diecie sportowca:

 1. Monitorowanie wypływów płynów: Uważnie obserwuj ilość oddawanego moczu i jego kolor. Jasny kolor moczu wskazuje na odpowiednie nawodnienie, podczas gdy ciemny kolor może oznaczać niedobór płynów.
 2. Pij przed, w trakcie i po treningu: Wypij odpowiednią ilość płynów przed rozpoczęciem treningu, co 15-20 minut w trakcie wysiłku fizycznego oraz po zakończeniu. To pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie.
 3. Wybieraj napoje izotoniczne: Napoje izotoniczne zawierają wodę, elektrolity i węglowodany, które pomagają w nawodnieniu i dostarczeniu energii podczas intensywnych treningów.
 4. Unikaj nadmiernej utraty płynów: Wysokie temperatury, intensywny trening i długi czas trwania aktywności mogą prowadzić do znacznego odwodnienia. Stosuj odpowiednie strategie nawadniające w takich warunkach.
 5. Utrzymuj równowagę elektrolitów: Podczas intensywnego treningu organizm traci elektrolity, takie jak sód, potas i magnez. Wybieraj produkty spożywcze bogate w te elektrolity lub stosuj napoje elektrolityczne.
 6. Unikaj nadmiernego picia: Choć ważne jest, aby utrzymywać odpowiednie nawodnienie, picie nadmiernych ilości wody w krótkim czasie może prowadzić do rozcieńczenia elektrolitów i zaburzeń elektrolitowych.
 7. Indywidualne potrzeby: Poziom aktywności, intensywność treningów, temperatura otoczenia i inne czynniki mogą wpływać na indywidualne potrzeby nawadniania. Dlatego dostosuj swoją ilość spożywanych płynów do własnych potrzeb.
 8. Unikaj nadmiernego spożycia kofeiny i alkoholu: Kofeina i alkohol mogą wpływać na poziom nawodnienia organizmu. Ogranicz spożycie tych substancji w okresach intensywnego treningu.

Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie nie polega tylko na picie wody. Produkty spożywcze o wysokiej zawartości wody, takie jak owoce i warzywa, również mogą pomóc w utrzymaniu nawodnienia organizmu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz