Dieta dla sportowca - zalecenia i przepisy. Dieta dla sportowca – co powinna jeść osoba uprawiająca sport? Dieta sportowca, czyli żywienie sportowców zawodowych 

Dieta dla sportowca - zalecenia i przepisy. Dieta dla sportowca – co powinna jeść osoba uprawiająca sport? Dieta sportowca, czyli żywienie sportowców zawodowych 

Zdrowe odżywianie to klucz do osiągnięcia sukcesu w sporcie. Sportowcy potrzebują specyficznej diety, aby uzyskać energię, którą potrzebują do osiągania swoich celów. W tym artykule omówimy zalecenia i przepisy dotyczące diety dla sportowców.

Dieta sportowca - czym się różni od innych diet?

Dieta dla sportowców różni się od innych diet, ponieważ sportowcy potrzebują większej ilości kalorii i energii do wykonywania swoich ćwiczeń. W przeciwieństwie do diet dla zwykłych ludzi, którzy chcą schudnąć, dieta sportowca polega na dostarczeniu wystarczającej ilości kalorii, aby utrzymać ciężką aktywność fizyczną. Dodatkowo, dieta sportowca powinna zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze.

Dieta dla sportowców - wyliczanie zapotrzebowania kalorycznego

Wyliczanie zapotrzebowania kalorycznego jest kluczowe dla ustalenia diety dla sportowca. Istnieją różne wzory, które mogą być stosowane do wyliczania zapotrzebowania kalorycznego, jednak najpopularniejsze to wzór Harrisa-Benedicta. Wartości kaloryczne różnią się w zależności od wieku, płci, wzrostu i wagi ciała.

Rozkład makroskładników w diecie sportowej

Makroskładniki, czyli białka, tłuszcze i węglowodany, stanowią podstawę diety dla sportowców. Dieta sportowców powinna mieć odpowiedni rozkład makroskładników, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych.

Białka

Białka są niezbędne dla budowy mięśni i tkanki mięśniowej. Sportowcy potrzebują większej ilości białka niż zwykli ludzie. Zalecana ilość białka to 1,2-2 gramy na kilogram masy ciała dziennie. Źródła białka to mięso, ryby, jaja, ser, białka roślinne (np. soja) i suplementy białkowe.

Tłuszcze

Tłuszcze są ważne dla zdrowia, ale powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach, ponieważ mają dużo kalorii. Zalecana ilość tłuszczu w diecie sportowca to 20-35% całkowitej zawartości kalorii. Źródła tłuszczu to oleje roślinne, orzechy, awokado i ryby.

Węglowodany

Węglowodany są głównym źródłem energii dla sportowców. Zalecana ilość węglowodanów w diecie sportowca to 45-65% całkowitej zawartości kalorii. Źródła węglowodanów to owoce, warzywa, ryż, makarony, pieczywo oraz produkty zbożowe.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Odżywianie sportowe - najważniejsze zasady

Nie tylko poprawna ilość kalorii, ale również sposób jedzenia i jakość jedzenia są ważne dla sportowca. Oto kilka zasad odżywiania sportowego:

 • Spożywaj posiłki regularnie, z jedzeniem mniejszych posiłków przez cały dzień, zamiast jedzenia kilku dużych posiłków.
 • Spożywaj posiłki bogate w składniki odżywcze (np. warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste).
 • Unikaj produktów wysoko przetworzonych oraz żywności fast food.
 • Pij dużo wody, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.
 • Dokładnie czytaj etykiety produktów spożywczych, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla diety i zawierają odpowiednie wartości składników odżywczych.

Dieta sportowca jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w sporcie. Zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych i energii potrzebnej do utrzymania ciężkiej aktywności fizycznej. Pamiętaj, że dobry trening i zdrowa dieta idą ze sobą w parze!

Nawodnienie w diecie sportowca

Nawodnienie jest niezwykle istotnym aspektem w diecie sportowca, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wydolność, zdolność do treningu, regenerację i ogólną wydajność. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania optymalnej pracy organizmu podczas aktywności fizycznej. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących nawodnienia w diecie sportowca:

 1. Monitorowanie wypływów płynów: Uważnie obserwuj ilość oddawanego moczu i jego kolor. Jasny kolor moczu wskazuje na odpowiednie nawodnienie, podczas gdy ciemny kolor może oznaczać niedobór płynów.
 2. Pij przed, w trakcie i po treningu: Wypij odpowiednią ilość płynów przed rozpoczęciem treningu, co 15-20 minut w trakcie wysiłku fizycznego oraz po zakończeniu. To pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie.
 3. Wybieraj napoje izotoniczne: Napoje izotoniczne zawierają wodę, elektrolity i węglowodany, które pomagają w nawodnieniu i dostarczeniu energii podczas intensywnych treningów.
 4. Unikaj nadmiernej utraty płynów: Wysokie temperatury, intensywny trening i długi czas trwania aktywności mogą prowadzić do znacznego odwodnienia. Stosuj odpowiednie strategie nawadniające w takich warunkach.
 5. Utrzymuj równowagę elektrolitów: Podczas intensywnego treningu organizm traci elektrolity, takie jak sód, potas i magnez. Wybieraj produkty spożywcze bogate w te elektrolity lub stosuj napoje elektrolityczne.
 6. Unikaj nadmiernego picia: Choć ważne jest, aby utrzymywać odpowiednie nawodnienie, picie nadmiernych ilości wody w krótkim czasie może prowadzić do rozcieńczenia elektrolitów i zaburzeń elektrolitowych.
 7. Indywidualne potrzeby: Poziom aktywności, intensywność treningów, temperatura otoczenia i inne czynniki mogą wpływać na indywidualne potrzeby nawadniania. Dlatego dostosuj swoją ilość spożywanych płynów do własnych potrzeb.
 8. Unikaj nadmiernego spożycia kofeiny i alkoholu: Kofeina i alkohol mogą wpływać na poziom nawodnienia organizmu. Ogranicz spożycie tych substancji w okresach intensywnego treningu.

Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie nie polega tylko na picie wody. Produkty spożywcze o wysokiej zawartości wody, takie jak owoce i warzywa, również mogą pomóc w utrzymaniu nawodnienia organizmu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca