bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zielona herbata - zalety i wady. Na co pomaga zielona herbata? Właściwości lecznicze herbaty zielonej. Skutki uboczne

Blog healthcare

Zielona herbata - zalety i wady. Na co pomaga zielona herbata? Właściwości lecznicze herbaty zielonej. Skutki uboczne

Sprawdź jakie właściwości lecznicze ma zielona herbata

Spis treści

 1. Wprowadzenie
 2. Zielona herbata - na co pomaga?
 3. Zielona herbata - składniki aktywne
 4. Czy herbata zielona jest zdrowa dla organizmu?
 5. Picie zielonej herbaty - czy to zdrowy nawyk?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Zielona herbata na noc - wskazania i przeciwwskazania
 8. Cudowne właściwości zielonej herbaty
 9. Zielona herbata wady
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Wprowadzenie

Dlaczego zielona herbata jest tak ceniona? Czy faktycznie ma ona korzystne działanie na nasze zdrowie? W tym artykule dowiesz się, jakie są zalety picia zielonej herbaty, jakie składniki aktywne zawiera, czy jest zdrowa dla organizmu oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania dotyczące jej spożycia.

Zielona herbata - na co pomaga?

Zielona herbata jest bogata w naturalne składniki, które mogą przynieść korzyści dla naszego zdrowia. Oto kilka obszarów, w których picie zielonej herbaty może być szczególnie pomocne:

1. Ochrona przed chorobami serca

Badania sugerują, że spożywanie zielonej herbaty może być związane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca. Składniki aktywne, takie jak flawonoidy i katechiny, zawarte w zielonej herbacie, mogą pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz zapobiegać oksydacji cząsteczek lipidowych, co przyczynia się do zdrowia serca.

2. Wspomaganie utraty wagi

Zielona herbata może być także przydatna w procesie utraty wagi. Zawarte w niej katechiny mogą przyspieszyć tempo przemiany materii i spalania tłuszczu, co może skutkować zwiększonym spalaniem kalorii. Ponadto, picie zielonej herbaty może przyczynić się do uczucia sytości, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu.

3. Poprawa funkcji mózgu

Składniki aktywne w zielonej herbacie, takie jak kofeina i L-teanina, mogą wspomagać funkcje mózgu. Kofeina może poprawić koncentrację, czujność i pamięć, podczas gdy L-teanina może łagodzić stres i promować relaksację, bez powodowania senności.

4. Ochrona przed nowotworami

Badania laboratoryjne sugerują, że zielona herbata może wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Składniki aktywne, takie jak polifenole, mogą hamować wzrost komórek nowotworowych i indukować apoptozę, czyli naturalną śmierć komórek nowotworowych.

5. Poprawa stanu skóry

Zielona herbata może przynieść korzyści również dla naszej skóry. Działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające związane z obecnością katechin i witaminy C może pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a także w redukcji objawów starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i utrata elastyczności.

Zielona herbata - składniki aktywne

Zielona herbata zawiera wiele składników aktywnych, które zapewniają jej korzystne właściwości dla zdrowia. Oto kilka głównych związków znajdujących się w zielonej herbacie:

 • Katechiny: W skład katechin wchodzą m.in. EGCG (epigalokatechina gallianowa) oraz EGC (epigalokatechina). Są one odpowiedzialne za działanie przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne zielonej herbaty. Dodatkowo, są one także połączone z ochroną serca i przeciwdziałaniem nowotworom.
 • Kofeina: Zielona herbata zawiera mniejsze ilości kofeiny niż kawa, jednak i tak może ona przynieść korzyści dla organizmu. Kofeina może poprawić koncentrację i czujność, a także wspomóc procesy przemiany materii.
 • L-teanina: Jest to aminokwas występujący naturalnie w zielonej herbacie. L-teanina może przyczynić się do relaksacji i zmniejszenia poziomu stresu, jednocześnie nie powodując senności.

Czy herbata zielona jest zdrowa dla organizmu?

Zielona herbata może być zdrowym dodatkiem do naszej diety, ale należy pamiętać o pewnych czynnikach. Główne zalety picia zielonej herbaty, takie jak ochrona serca i redukcja ryzyka wystąpienia nowotworów, zostały potwierdzone przez badania naukowe. Jednak warto pamiętać, że zielona herbata nie jest cudownym eliksirem i nie zastąpi zdrowego stylu życia.Ważne jest także, aby pamiętać o umiarze w spożyciu zielonej herbaty. Spożywanie jej w nadmiarze, zwłaszcza na pusty żołądek, może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak problemy z trawieniem, problemy z wchłanianiem żelaza czy zaburzenia snu z powodu zawartej w niej kofeiny.

Picie zielonej herbaty - czy to zdrowy nawyk?

Picie zielonej herbaty może być zdrowym nawykiem, ale pod pewnymi warunkami. Oto kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę:

 1. Wybieraj wysokiej jakości herbatę: Wybieraj zieloną herbatę dobrej jakości, najlepiej organiczną, aby uniknąć szkodliwych substancji chemicznych.
 2. Pij świeżo parzoną herbatę: Najlepiej smakuje i ma najwięcej składników odżywczych, gdy jest świeżo parzona. Staraj się unikać gotowych napojów zielonej herbaty w puszce, które mogą zawierać dodane cukry i sztuczne składniki.
 3. Dodaj cytrynę: Dodanie soku z cytryny do zielonej herbaty może zwiększyć przyswajanie i wykorzystanie składników odżywczych.
 4. Uważaj na kofeinę: Jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę, ogranicz spożycie zielonej herbaty, zwłaszcza wieczorem, aby uniknąć problemów ze snem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zielona herbata na noc - wskazania i przeciwwskazania

Picie zielonej herbaty wieczorem może mieć zarówno korzystne, jak i niekorzystne skutki. Oto kilka wskazówek dotyczących picia zielonej herbaty przed snem:

Wskazania:

 • Pomoc w relaksacji: Dzięki zawartości L-teaniny, picie zielonej herbaty przed snem może pomóc w redukcji stresu i poprawie relaksacji.
 • Wsparcie dla zdrowego snu: Składniki aktywne w zielonej herbacie mogą wspomagać zdrowy sen i poprawę jakości snu.

Przeciwwskazania:

 • Problemy ze snem: Jeśli masz problemy ze snem lub jesteś wrażliwy na kofeinę, picie zielonej herbaty wieczorem może pogorszyć jakość snu.
 • Prowadzenie pojazdów: Ze względu na zawartość kofeiny, picie zielonej herbaty wieczorem może wpływać na czujność i prowadzić do senności, co może być niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdów.

Cudowne właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata od wieków stosowana jest ze względu na swoje cudowne właściwości zdrowotne. Bogata w polifenole, katechiny i flawonoidy, cieszy się reputacją napoju o działaniu antyoksydacyjnym. Dzięki temu pomaga w ochronie organizmu przed wolnymi rodnikami, które są przyczyną wielu chorób, w tym nowotworów. Ponadto, zielona herbata ma także zdolność do obniżania poziomu cholesterolu, poprawiania funkcji kognitywnych i utrzymania prawidłowej masy ciała. Regularne spożywanie naparu z zielonej herbaty przyczynia się również do poprawy metabolizmu, co może mieć pozytywny wpływ na proces odchudzania. Dodatkowo, zielona herbata wykazuje właściwości pobudzające, dzięki czemu może być stosowana jako naturalny środek zwiększający koncentrację i poprawiający nastrój. Nie bez powodu jest ona jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. 

Zielona herbata wady

Zielona herbata jest często chwalona za swoje korzyści zdrowotne, jednak ma też kilka wad. Przede wszystkim zawiera dużo kofeiny, co może być problematyczne dla osób wrażliwych na ten składnik. Kofeina może powodować bezsenność, niestabilność emocjonalną i nawet zwiększoną utratę wapnia z organizmu. Zielona herbata może również powodować zgagę i niestrawność u niektórych osób, zwłaszcza gdy jest spożywana na czczo. Jej gorzki smak może być trudny do zaakceptowania dla niektórych osób i wymaga dodatku cukru lub miodu, co dodatkowo zwiększa ilość kalorii. Ważne jest również pamiętać, że zielona herbata ma działanie lekko moczopędne, co oznacza, że może prowadzić do częstszego oddawania moczu. Trzeba też uważać na nadmierne spożycie zielonej herbaty, ponieważ może prowadzić do przedawkowania kofeiny i negatywnych skutków zdrowotnych. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz