Zez rozbieżny - skąd się bierze i jak poprawić widzenie? Podwójne widzenie (diplopia). Zaburzenia widzenia w zezie 

Zez rozbieżny - skąd się bierze i jak poprawić widzenie? Podwójne widzenie (diplopia). Zaburzenia widzenia w zezie 

Czy wiesz, że zez rozbieżny, zwany również egzotropią, jest jednym z najczęstszych zaburzeń widzenia, które dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych? Jeśli zastanawiasz się, jak powstaje zez rozbieżny i jak możemy poprawić widzenie w tego rodzaju przypadkach, zapraszam do lektury tego artykułu. Dowiedz się więcej o leczeniu i ćwiczeniach, które mogą pomóc w przypadku zezu rozbieżnego.

Leczenie zezu rozbieżnego - metody i możliwości terapeutyczne

Leczenie zezu rozbieżnego obejmuje różne metody terapeutyczne i zależy od stopnia i przyczyny zaburzeń widzenia. W przypadku łagodnego zezu rozbieżnego, kiedy odchylenie oka jest niewielkie, często stosuje się asymetryczne okulary korygujące, które pomagają zharmonizować pracę oczu. W niektórych sytuacjach mogą być niezbędne ćwiczenia wzrokowe, które pomagają wzmocnić mięśnie oczu i poprawić ich funkcjonowanie.

W przypadku bardziej zaawansowanych przypadków zezu rozbieżnego, kiedy oko znacząco odchyla się na zewnątrz, konieczne może być zastosowanie terapii operacyjnej. W takim przypadku, specjalista operuje na mięśniach oczu, aby przywrócić równowagę i poprawić skoordynowaną pracę obu oczu.

Ćwiczenia na zez rozbieżny - jakie ćwiczenia mogą pomóc?

Ćwiczenia wzrokowe mogą być skuteczną formą terapii w przypadku zezu rozbieżnego. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które można wykonywać w domu:

 1. Ćwiczenia śledzenia wzrokiem - śledź palcem ruchomy obiekt (na przykład ołówkiem) tak, aby Twoje oczy utrzymywały równoległe widzenie.
 2. Ćwiczenia z zakładaniem i zdejmowaniem okularków z przyciemnionymi soczewkami - to ćwiczenie może pomóc w wzmocnieniu mięśni oczu i poprawie współpracy między nimi.
 3. Ćwiczenia na koncentrację - skup swoją uwagę na jednym punkcie przez określony czas, stopniowo zwiększając ten czas.

Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń należy skonsultować się z okulistą lub ortoptystą, aby dostosować terapię do indywidualnych potrzeb.

Zez rozbieżny u dziecka - objawy, diagnoza i możliwości leczenia

Zez rozbieżny u dziecka to zaburzenie, które można zauważyć już we wczesnym dzieciństwie. Objawy zezu rozbieżnego mogą obejmować odchylenie jednego oka, trudności w koncentracji wzroku, a także brak stereoskopowego widzenia.

Diagnoza zezu rozbieżnego u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem okulistą lub ortoptystą. Przede wszystkim, ważne jest odpowiednie badanie oczu, włączając w to testy ostrości wzroku, badanie ruchomości oczu oraz badanie percepcji przestrzennej.

Leczenie zezu rozbieżnego u dziecka może obejmować różne metody, takie jak:

 • Terapia okulistyczna, z wykorzystaniem okularów lub soczewek kontaktowych, które korygują wady wzroku i pomagają w poprawie równowagi między oczami.
 • Treningi na wzmacnianie mięśni oczu, które prowadzone są pod nadzorem specjalisty.
 • Terapia prismatyczna, polegająca na stosowaniu specjalnych szkieł optycznych, które zmieniają kąt widzenia i pomagają w ustanowieniu równowagi między oczami.

Ważne jest, aby leczenie zezu rozbieżnego u dziecka zostało rozpoczęte jak najwcześniej, aby zapewnić odpowiedni rozwój widzenia i minimalizować możliwe konsekwencje dla zdolności percepcyjnych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak widzi osoba z zezem rozbieżnym - wpływ na widzenie i percepcję przestrzenną

Osoby z zezem rozbieżnym mogą doświadczać różnych problemów związanych z widzeniem i percepcją przestrzenną. Zez rozbieżny może wpływać na zdolność utrzymania równoległego widzenia i wpływać na postrzeganie odległości oraz relacji między obiektami.

Dodatkowo, zezy rozbieżny może wpływać na zdolność utrzymania ostrości obrazu, prowadząc do podwójnego widzenia. Osoba z zezem rozbieżnym może również odczuwać trudności w skupianiu wzroku na obiekcie, co wpływa na ogólną jakość widzenia.

Warto zaznaczyć, że efekty zaburzeń widzenia związanych z zezem rozbieżnym mogą się różnić w zależności od stopnia odchylenia oczu i indywidualnych cech oka. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem okulistą lub ortoptystą, aby uzyskać odpowiednią diagnostykę i zalecenia dotyczące terapii.

Przyczyny zezu rozbieżnego - czynniki ryzyka i powiązane schorzenia

Przyczyny zezu rozbieżnego mogą być różnorodne. Często zez rozbieżny ma podłoże genetyczne i może być dziedziczony w rodzinach. Inne czynniki ryzyka obejmują:

 • Wady refrakcji (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm)
 • Uszkodzenia nerwów ocznych
 • Choroby układu nerwowego, takie jak porażenie nerwu odwodzącego

Niektóre schorzenia, takie jak zespół Downa, zespół Apert, zespół Moebiusa czy zespół Edwardsa, również mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zezu rozbieżnego.

W celu ustalenia przyczyn zezu rozbieżnego, konieczna jest konsultacja lekarska, która może obejmować szczegółową historię medyczną, badanie oczu oraz inne badania diagnostyczne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca