Żeń-szeń - co to jest i jak go stosować? Żeń-szeń - właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Na co działa żeń-szeń? Przeciwwskazania do stosowania. Jak działa żeń-szeń? Jakie są właściwości lecznicze i zastosowanie żeń-szenia?

Żeń-szeń - co to jest i jak go stosować? Żeń-szeń - właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Na co działa żeń-szeń? Przeciwwskazania do stosowania. Jak działa żeń-szeń? Jakie są właściwości lecznicze i zastosowanie żeń-szenia?

Żeń-szeń, znany również pod nazwą Panax ginseng, to roślina z rodziny araliowatych, która od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie azjatyckiej ze względu na swoje właściwości zdrowotne. W ostatnich latach zdobył również popularność na Zachodzie jako suplement diety. W tym artykule dowiesz się, czym jest żeń-szeń, jakie ma właściwości, jak go stosować oraz jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne jego użytkowania.

Żeń-szeń - co to jest?

Żeń-szeń to gatunek rośliny z rodziny araliowatych, który występuje głównie w Azji Wschodniej, zwłaszcza w Korei, Chinach i Japonii. Korzeń żeń-szenia jest najcenniejszą częścią tej rośliny, która jest wykorzystywana w celach terapeutycznych.Żeń-szeń może być stosowany w różnych formach, takich jak suszony korzeń, ekstrakt w płynie, tabletki, kapsułki lub herbata.

Żeń-szeń - właściwości

Żeń-szeń ma wiele potencjalnych właściwości zdrowotnych, które wynikają z obecności aktywnych składników, takich jak ginsenozydy, polisacharydy i flawonoidy. Oto niektóre z najważniejszych korzyści zdrowotnych, które są przypisywane żeń-szeniowi:

 • Poprawa energii i wytrzymałości: Żeń-szeń może pomóc w zwiększeniu energii, redukcji uczucia zmęczenia i poprawie ogólnej wytrzymałości fizycznej.
 • Poprawa funkcji poznawczych: Niektóre badania sugerują, że żeń-szeń może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, pamięć i uczenie się.
 • Wspomaganie układu immunologicznego: Składniki aktywne w żeń-szeniu mogą wspierać układ odpornościowy organizmu, redukując podatność na infekcje.
 • Regulacja poziomu cukru we krwi: Żeń-szeń może mieć korzystny wpływ na regulację glikemii, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą.
 • Ochrona przed stresem oksydacyjnym: Składniki antyoksydacyjne zawarte w żeń-szeniu mogą chronić organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami komórek.

Żeń-szeń - przeciwwskazania i skutki uboczne

Mimo potencjalnych korzyści dla zdrowia, żeń-szeń nie jest odpowiedni dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania i skutki uboczne, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem suplementacji. Niektóre z nich to:

 • Nadwrażliwość lub uczulenie: Niektóre osoby mogą być uczulone na żeń-szeń. W takich przypadkach należy unikać jego stosowania.
 • Interakcje z lekami: Żeń-szeń może wpływać na sposób działania niektórych leków, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, szczególnie jeśli przyjmujesz inne leki na stałe.
 • Skutki uboczne: Niektóre osoby mogą doświadczać skutków ubocznych po stosowaniu żeń-szenia, takich jak bóle głowy, nudności, bezsenność, nadpobudliwość lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i komplikacji, zawsze należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji żeń-szeniem.

Dlaczego żeń-szeń jest zdrowy?

Żeń-szeń jest uważany za zdrowy ze względu na swoje potencjalne korzyści dla organizmu, takie jak poprawa energii, funkcji poznawczych, układu immunologicznego i kontroli poziomu cukru we krwi. Jednak pamiętaj, że to jedynie suplement i nie powinno się polegać wyłącznie na nim w celu poprawy zdrowia. W każdym przypadku należy prowadzić zdrowy tryb życia, regularnie się odżywiać, uprawiać aktywność fizyczną i skonsultować się z profesjonalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Historia stosowania żeń-szenia

Historia stosowania żeń-szenia rozpoczyna się już w starożytnych Chinach, gdzie roślina ta była uważana za skarb ze względu na swoje liczne właściwości. Stosowana była przede wszystkim jako roślina lecznicza, która miała wpływ na poprawę kondycji fizycznej i umysłowej. W średniowieczu żeń-szeń zyskał popularność również w Europie, gdzie to zioło było używane w medycynie, głównie jako lek na impotencję. W dalszych wiekach jego stosowanie szerzyło się na całym świecie, a następnie włączono je do tradycyjnej medycyny chińskiej. Dziś żeń-szeń jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki czy w formie proszku. Jest powszechnie stosowany jako suplement diety, mający wspomagać zdrowie ogólne, zwiększać energię i poprawiać funkcje poznawcze. Dodatkowo, w niektórych krajach azjatyckich żeń-szeń jest uznawany za afrodyzjak i stosowany w celu poprawy potencji seksualnej. 

Dawkowanie żeń-szenia

Żeń-szeń to roślina używana od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Ma wiele właściwości prozdrowotnych i może być stosowany w różnych dolegliwościach. Dawkowanie żeń-szenia jest dość indywidualne i zależy od celu jego stosowania. Dla osób zdrowych, dawka dzienna wynosi zazwyczaj od 500 mg do 2000 mg. Może być podawany w postaci kapsułek, tabletek, suszonych korzeni czy ekstraktu. W przypadku preparatów z żeń-szenia w postaci ekstraktu, zwykle zaleca się przyjmowanie 100-300 mg dziennie. Ważne jest odpowiednie dawkowanie żeń-szenia, ponieważ nadmierna ilość może prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak zaburzenia snu, bóle głowy czy wzrost ciśnienia tętniczego. Warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem zażywania tego zioła, aby dobrać odpowiednią ilość i sposób stosowania. 

Przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia

Przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia obejmują m.in. przypadki osób z wysokim ciśnieniem krwi. Jeśli ktoś ma nadciśnienie, spożywanie żeń-szenia może pogorszyć ten stan. Ponadto, osoby z nieprawidłowymi poziomami cukru we krwi, takie jak cukrzyce, powinny unikać żeń-szenia. Ponieważ żeń-szeń może wpływać na poziom cukru we krwi, spożywanie go może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu lub spadku glukozy. Kobiety w ciąży również powinny unikać żeń-szenia, ponieważ jego stosowanie może mieć wpływ na rozwój płodu, a także na poziomy hormonów. Osoby z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, takimi jak arytmia serca, również powinny unikać żeń-szenia, ponieważ może on wpływać na rytm serca. Przed rozpoczęciem stosowania żeń-szenia zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli ma się jakiekolwiek istniejące problemy zdrowotne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca