Zapalenie nerek: Objawy, diagnostyka i sposoby leczenia. Kłębuszkowe zapalenie nerek – objawy 

Zapalenie nerek: Objawy, diagnostyka i sposoby leczenia. Kłębuszkowe zapalenie nerek – objawy 

Zapalenie nerek, zwane również nefrytysem, to choroba, która dotyka narządów wewnętrznych - nerek. Jest to stan zapalny, który może mieć różne przyczyny i powoduje uszkodzenie tkanek nerkowych. W tym artykule omówimy objawy zapalenia nerek, metody diagnozy oraz sposoby leczenia tej choroby.

Zapalenie nerek - jakie są jego przyczyny?

Zapalenie nerek może mieć różnorodne przyczyny, ale najczęściej jest spowodowane przez infekcję bakteryjną. Bakterie dostają się do nerek przez układ moczowy, szczególnie przez cewkę moczową. Inne przyczyny mogą obejmować:

 • Kamienie nerkowe, które mogą utrudniać przepływ moczu
 • Autoimmunologiczne choroby, takie jak toczeń rumieniowaty układowy czy zapalenie naczyń
 • Niewłaściwe funkcjonowanie układu odpornościowego
 • Wstrzykiwanie substancji toksycznych, takich jak narkotyki

Zapalenie nerek - objawy

Objawy zapalenia nerek mogą się różnić w zależności od rodzaju i nasilenia choroby. Najczęstsze objawy obejmują:

 • Ból w okolicy lędźwiowej (nisko na plecach)
 • Gorączka
 • Osłabienie i zmęczenie
 • Nudności i wymioty
 • Ból podczas oddawania moczu
 • Częste oddawanie moczu

W przypadku wystąpienia tych objawów, szczególnie jeśli towarzyszy im ból w okolicy nerek, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu szybkiej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Zapalenie nerek u dziecka - czym się różni?

Zapalenie nerek może występować również u dzieci, ale różni się nieco od zapalenia nerek u dorosłych. U dzieci najczęstszą przyczyną zapalenia nerek jest zakażenie bakteryjne. Objawy u dzieci mogą różnić się od objawów dorosłych i obejmować m.in.:

 • Ból brzucha
 • Wysoką gorączkę
 • Zmiany w oddawaniu moczu, takie jak częstsze oddawanie moczu lub wydalanie niewielkiej ilości moczu

W przypadku dzieci, u których podejrzewa się zapalenie nerek, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, który zleci odpowiednie badania i zaleci odpowiednie leczenie.

Jak leczyć zapalenie nerek?

Leczenie zapalenia nerek zależy od przyczyny i nasilenia choroby. W przypadku zakażenia bakteryjnego, najczęściej stosuje się antybiotyki w celu zwalczania infekcji. Lekarz może również zalecić odpowiednią dietę, która pomoże w regeneracji nerek. W przypadku bardziej zaawansowanych przypadków zapalenia nerek, może być konieczne stosowanie leków przeciwpłytkowych lub procedur medycznych mających na celu usunięcie kamieni nerkowych.

Ważne jest również dbanie o ogólną zdrowotność nerek poprzez:

 • Picie wystarczającej ilości płynów
 • Unikanie substancji drażniących nerki, takich jak alkohol i niektóre leki
 • Regularne kontrolowanie poziomu ciśnienia krwi
 • Zachowanie higieny układu moczowego

W przypadku poważniejszych przypadków zapalenia nerek, włączając niewydolność nerek, może być konieczne podjęcie innych środków leczniczych, takich jak hemodializa lub przeszczepienie nerki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rodzaje zapalenia nerek

Zapalenie nerek jest szeroko różnorodnym schorzeniem, występującym w różnych formach i stopniach nasilenia. Istnieje wiele rodzajów zapalenia nerek, z których najczęściej występujące to: ostronerczowe zapalenie kłębków nerkowych, przewlekłe zapalenie kłębków nerkowych, przewlekłe ropne zapalenie nerek, ostra odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. Ostronerczowe zapalenie kłębków nerkowych to forma zapalenia nerek, które występuje gwałtownie i charakteryzuje się bólem w okolicy lędźwiowej, gorączką oraz występowaniem białek i krwi w moczu. Przewlekłe zapalenie kłębków nerkowych jest długotrwałą chorobą, która powstaje w wyniku przewlekłych infekcji nerek lub podrażnienia ich tkanek. Przewlekłe ropne zapalenie nerek jest skomplikowanym schorzeniem, które powstaje na skutek przewlekłej infekcji bakteryjnej. Ostra odmiedniczkowe zapalenie nerek to zapalenie dróg moczowych, które rozwija się szybko i objawia się silnym bólem lędźwiowym, gorączką oraz nudnościami. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek jest stanem zagrażającym życiu, który charakteryzuje się ostrym zapaleniem naczyń włosowatych w nerkach. Wszystkie te rodzaje zapalenia nerek wymagają odpowiedniego leczenia i monitorowania pod kontrolą lekarza. 

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek (glomerulonefritis) jest stanem, w którym naczynia krwionośne w nerkach, zwane kłębuszkami nerkowymi, ulegają stanom zapalnym. To schorzenie może być wywołane różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby autoimmunologiczne, dziedziczne czynniki, toksyny lub leki. Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek mogą obejmować ból pleców, obrzęk, zmęczenie, białkomocz (obecność białek w moczu), wysokie ciśnienie krwi oraz zatrzymywanie płynów. Diagnoza kłębuszkowego zapalenia nerek zwykle wymaga badania krwi i moczu, a także biopsji nerki, aby ocenić poziom uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia, a może obejmować stosowanie leków immunosupresyjnych, leków moczopędnych, diety o niskiej zawartości soli i płynów oraz unikanie substancji mogących uszkodzić nerki. W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie dializy lub przeszczepienia nerek. Wczesne wykrycie i leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek są kluczowe dla zapobiegania dalszemu uszkodzeniu nerek. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca