Zakrzepica żył - jak zapobiegać? Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny. Leczenie zakrzepicy żył. Zakrzepica żył - objawy i leczenie zakrzepowego zapalenia żył

Zakrzepica żył - jak zapobiegać? Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny. Leczenie zakrzepicy żył. Zakrzepica żył - objawy i leczenie zakrzepowego zapalenia żył

Sprawdź najważniejsze informacje o zakrzepicy żył

Zakrzepica żylna - co to jest zakrzepica i skąd się bierze? Jakie są przyczyny zakrzepicy żył głębokich?

Zakrzepica żylna, nazywana również żylakami, to poważne schorzenie, w którym tworzą się skrzepy krwi w żyłach. Skrzepy te mogą blokować prawidłowy przepływ krwi i prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zatorowość płucna. Zakrzepy mogą być tworzone w różnych miejscach, takich jak głębokie żylaki nogi czy żyły powierzchowne. Przyczyną zakrzepicy może być upośledzony przepływ krwi, uszkodzenia ściany naczyniowej i nadkrzepliwość krwi.

Objawy zakrzepicy żył

Wczesne rozpoznanie zakrzepicy jest kluczowe, ponieważ skrzepy mogą prowadzić do poważnych powikłań. Oto niektóre z objawów, na które należy zwrócić uwagę:

 • Ból i obrzęk w miejscu, gdzie znajduje się skrzeplina.
 • Zaczerwienienie skóry i uczucie gorąca wokół skrzepliny.
 • Widoczne powiększenie i utwardzenie żyły.
 • Ciężkość lub uczucie zmęczenia w kończynie.

Jeśli masz któreś z tych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić diagnostykę i wszcząć odpowiednie leczenie.

Zakrzepica żył - jak jej zapobiegać?

Zapobieganie zakrzepicy żył jest niezwykle ważne, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka. Oto kilka prostych kroków, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy:

 1. Zachowaj aktywność fizyczną - Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla prawidłowego przepływu krwi w żyłach. Staramy się unikać długotrwałego siedzenia lub stania w jednej pozycji. Jeśli pracujesz w biurze, regularnie wstawaj i poruszaj się, wykonuj proste ćwiczenia, takie jak unoszenie nóg i obroty kostek.

 2. Unikaj długotrwałego siedzenia - Jeśli musisz spędzać długie godziny w jednej pozycji, na przykład podczas podróży samolotem, staraj się regularnie rozciągać nogi i zrobić przerwy na krótkie spacery.

 3. Noszenie odpowiedniego obuwia - Wygodne, dobrze dopasowane buty pomagają utrzymać prawidłową cyrkulację, unikając ucisku i zakłócenia krążenia w nogach.

 4. Zachowaj odpowiednią wagę - Otyłość zwiększa ryzyko zakrzepicy żył. Dlatego ważne jest utrzymanie zdrowej wagi poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.

 5. Unikaj palenia papierosów i nadmiernej konsumpcji alkoholu - Palenie i nadmierne spożycie alkoholu zwiększają ryzyko zakrzepicy, ponieważ mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie zakrzepicy żylnej. Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych przez lekarza

Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie.

Leczenie zakrzepicy żylnej zależy od lokalizacji i rozległości skrzepliny, a także od indywidualnych czynników pacjenta. Istnieje kilka metod leczenia, które mogą być stosowane:

 1. Leki przeciwzakrzepowe - Często przepisywane są leki przeciwzakrzepowe, takie jak heparyna lub doustne leki przeciwzakrzepowe, które pomagają w rozpuszczaniu i zapobieganiu dalszemu tworzeniu się skrzeplin.
 2. Kompresja - Kompresjoterapia, czyli stosowanie ucisku za pomocą elastycznych opasek lub pończoch uciskowych, pomaga poprawić krążenie krwi w nogach i zapobiegać tworzeniu się nowych skrzeplin.
 3. Embolektomia - Jeśli skrzeplina jest dużej wielkości i powoduje zagrożenie życia, konieczne może być usunięcie jej za pomocą zabiegu chirurgicznego.
 4. Nacisk fizyczny - W niektórych przypadkach skrzeplina może być uciskana ręcznie lub za pomocą specjalnego narzędzia, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi.

Czego nie wolno robić przy zakrzepicy?

Przy zakrzepicy istnieją pewne czynności, których należy unikać, aby zapobiec dalszym komplikacjom. Przede wszystkim ważne jest, aby nie zapominać o zażywaniu przepisanych leków przeciwkrzepliwych. Przerwanie kuracji może prowadzić do nawrotów zakrzepicy i pogorszenia stanu zdrowia. Również odstawienie leków może zwiększać ryzyko tworzenia się nowych skrzeplin. Innym czynnikiem, który koniecznie należy unikać, to długotrwałe siedzenie bez poruszania się. Regularne wstawanie, rozciąganie nóg oraz spacerowanie mogą zmniejszyć ryzyko zakrzepicy. Należy również unikać gorących kąpieli, sauny oraz za długiego przebywania w wannie. Wysokie temperatury mogą powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i wpływać na tworzenie się skrzeplin. Ponadto, należy unikać długotrwałego narażania nóg na zbyt wysokie temperatury, takie jak noszenie zbyt gorącej odzieży lub zbyt bliskie źródła ciepła. Ważne jest również unikanie długotrwałego narażania nóg na zbyt niskie temperatury, które mogą zmniejszać ukrwienie i zwiększać ryzyko zakrzepicy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca