Zakrzepica żył - jak zapobiegać? Rozpoznanie, objawy i przyczyny. Zakrzepica żył - objawy i leczenie zakrzepowego zapalenia żył. Leczenie zakrzepicy żył głębokich 

Zakrzepica żył - jak zapobiegać? Rozpoznanie, objawy i przyczyny. Zakrzepica żył - objawy i leczenie zakrzepowego zapalenia żył. Leczenie zakrzepicy żył głębokich 

Sprawdź jakie objawy ma zakrzepica żył. Jak się ją leczy i jak postępować w takiej sytuacji

Zakrzepica żylna - co to jest zakrzepica i skąd się bierze?

Zakrzepica żył, znana również jako żylakowość, to stan, w którym tworzy się skrzep krwi w żyłach. Jest to poważne schorzenie, które może prowadzić do powikłań, takich jak zatorowość płucna. Zakrzepica żylna zazwyczaj występuje w głębokich żyłach kończyn dolnych, chociaż może również dotyczyć innych obszarów ciała.

Skrzepy krwi powstają, gdy czynnik krzepnięcia w krwi łączy się z płytkami krwi, tworząc skrzep. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstawania skrzeplin. Czynniki ryzyka obejmują długotrwały brak ruchu, np. podczas długotrwałego siedzenia lub leżenia w łóżku, chirurgię, urazy, choroby układu krążenia, ciążę oraz stosowanie niektórych leków hormonalnych.

Objawy zakrzepicy żył głębokich

Objawy zakrzepicy żył różnią się w zależności od miejsca wystąpienia skrzepliny. W przypadku zakrzepicy głębokiej żył kończyn dolnych, objawami mogą być:

 • Obrzęk w obrębie jednej kończyny dolnej
 • Ból i uczucie ciężkości w nodze
 • Zaczerwienienie i nagrzanie skóry w okolicy skrzepliny
 • Zwiększona wrażliwość na dotyk

Jeśli podejrzewasz, że masz zakrzepicę, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Zakrzepica to poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Zakrzepica żył - jak jej zapobiegać?

Istnieje kilka sposobów zapobiegania zakrzepicy żył. Oto kilka zaleceń:

 1. Utrzymuj aktywność fizyczną: Regularne wykonywanie ćwiczeń, takich jak spacery, jazda na rowerze czy pływanie, może pomóc poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ryzyko zakrzepicy. Unikaj długotrwałego siedzenia lub leżenia w jednej pozycji, zwłaszcza podczas długich podróży.
 2. Zachowaj zdrową dietę: Jedz zróżnicowane produkty spożywcze, bogate w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i chude białko. Unikaj nadmiaru soli, tłuszczów nasyconych i trans oraz przetworzonej żywności.
 3. Unikaj palenia papierosów: Palenie papierosów zwiększa ryzyko zakrzepicy, ponieważ wpływa na krążenie krwi i zwiększa skłonność do tworzenia się skrzeplin.
 4. Kontroluj swoją wagę: Otyłość jest jednym z czynników ryzyka zakrzepicy, dlatego ważne jest utrzymanie zdrowej wagi poprzez regularne ćwiczenia i zdrową dietę.
 5. Nosić odpowiednie ubrania: Unikaj zbyt ciasnych ubrań, które mogą utrudniać krążenie krwi. W przypadku długotrwałego stania lub siedzenia, noszenie pończoch uciskowych może pomóc w zapobieganiu zakrzepicy.

Leczenie zakrzepicy żylnej

Leczenie zakrzepicy żylnej zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja skrzepliny, jej rozmiar i potencjalne powikłania. Może obejmować stosowanie leków przeciwkrzepliwych, które pomagają w rozpuszczeniu skrzepu i zapobiegają powstawaniu nowych skrzeplin. Jeśli skrzeplina jest poważna lub nie odpowiada na leki, konieczne może być leczenie interwencyjne, takie jak zakładanie stentu lub usunięcie skrzepu chirurgicznie.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia zakrzepicy żył. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą pomóc uniknąć powikłań i zapobiec postępowi schorzenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich (ang. deep vein thrombosis, DVT) to stan, w którym tworzą się skrzepy krwi w głębokich żyłach, najczęściej w nogach. Istnieje wiele czynników ryzyka i przyczyn zakrzepicy żył głębokich, które mogą działać niezależnie lub wspólnie. Oto niektóre z głównych przyczyn i czynników ryzyka:

 1. Zaburzenia krzepnięcia: Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, takimi jak niedobór białka C, białka S lub antytrombiny III, mają zwiększone ryzyko zakrzepicy.
 2. Chirurgia i urazy: Po większych zabiegach chirurgicznych lub urazach, szczególnie ortopedycznych, ryzyko DVT może wzrosnąć z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych i zmniejszonej aktywności fizycznej podczas rekonwalescencji.
 3. Długotrwałe unieruchomienie: Długotrwałe unieruchomienie z powodu choroby, hospitalizacji, siedzenia w jednym miejscu przez długi czas lub podróży samolotem (zespół klasyczny znany jako "zespół klasy turystycznej") może prowadzić do zakrzepicy żył głębokich z powodu spowolnienia przepływu krwi.
 4. Starzenie się: Ryzyko zakrzepicy zwiększa się wraz z wiekiem.
 5. Palenie papierosów: Palenie tytoniu może uszkadzać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko zakrzepicy.
 6. Czynniki hormonalne: Hormonalna terapia zastępcza, antykoncepcja hormonalna i hormony stosowane w leczeniu niektórych chorób mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy u niektórych osób.
 7. Czynniki genetyczne: Niektóre osoby mogą mieć predyspozycje genetyczne do zakrzepicy.
 8. Ciąża i okres poporodowy: Okres ciąży i połogu jest związany z wyższym ryzykiem zakrzepicy ze względu na zmiany hormonalne i mechaniczne uciskanie naczyń przez macicę.
 9. Otyłość: Otyłość jest czynnikiem ryzyka zakrzepicy, ponieważ może prowadzić do zaburzeń krążenia krwi i naczyń krwionośnych.
 10. Choroby przewlekłe: Choroby, takie jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i nadciśnienie tętnicze, mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy.
 11. Rak: Osoby z niektórymi rodzajami nowotworów, szczególnie nowotworami złośliwymi trzustki, jelita grubego, płuc i mózgu, mogą mieć zwiększone ryzyko zakrzepicy.
 12. Przebyta zakrzepica: Osoby, które wcześniej miały DVT, są bardziej podatne na ponowne wystąpienie zakrzepicy.

Pamiętaj, że zakrzepica żył głębokich może być poważnym stanem, który wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Jeśli masz objawy sugerujące zakrzepicę, takie jak obrzęk, ból, zaczerwienienie lub uczucie ciepła w jednej z nóg, skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na pogotowie. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą pomóc w uniknięciu poważnych powikłań, takich jak zatorowość płucna. 

 

 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca