WZW A - objawy, diagnostyka i jak się nie zarazić? Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A): przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A. Choroba brudnych rąk

WZW A - objawy, diagnostyka i jak się nie zarazić? Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A): przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A. Choroba brudnych rąk

Sprawdź jak leczyć wirusowe zapalenie wątroby

WZW typu A - objawy

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) jest chorobą wirusową, która głównie atakuje wątrobę. Choroba ta jest jedną z najczęstszych postaci zapalenia wątroby i można się nią zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody. W tym artykule omówimy objawy, diagnostykę oraz sposoby zapobiegania WZW A.

WZW A ma różne objawy, które mogą różnić się u różnych osób. Jednak najczęstszymi objawami są:

 1. Utrata apetytu: WZW A może prowadzić do utraty apetytu, co prowadzi do zmniejszonej ilości spożywanych posiłków.
 2. Zmęczenie: Osoby z WZW A często odczuwają ogólne osłabienie i zmęczenie, które utrzymuje się przez dłuższy czas.
 3. Ból brzucha: Choroba może powodować ból brzucha, zwłaszcza w okolicy prawego górnego kwadrantu brzucha.
 4. Nudności i wymioty: Osoby zakażone WZW A często odczuwają nudności i mogą wymiotować.
 5. Światłowstręt: WZW A może powodować nadwrażliwość na światło, co sprawia, że oczy stają się wrażliwe na światło słoneczne lub sztuczne.
 6. Żółtaczka: To jest najbardziej charakterystyczny objaw WZW A. Powoduje odbarwienie skóry, żółte zabarwienie oczu oraz ciemne zabarwienie moczu.

WZW typu A - diagnostyka

Diagnostyka WZW A odbywa się na podstawie badań krwi i objawów klinicznych. Lekarz może zlecić badanie krwi w celu sprawdzenia obecności przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu A. Dodatkowo, badanie wątroby wskazuje na zmiany biochemiczne, takie jak podwyższone poziomy enzymów wątrobowych.

WZW A - jak się zarazić? Profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu A można łatwo zarazić się poprzez spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody. Najważniejsze sposoby zarażenia to:

 1. Brak higieny: Nieumyte ręce po skorzystaniu z toalety lub przed przygotowaniem jedzenia mogą być przyczyną zakażenia wirusem WZW A. Ważne jest, aby zawsze myć ręce mydłem i wodą.
 2. Zanieczyszczona żywność i woda: Spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej wirusem WZW A również prowadzi do zarażenia. Ważne jest, aby spożywać tylko dobrze przetworzoną żywność i dobrze przegotowaną wodę.
 3. Kontakt z zakażonymi osobami: Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną WZW A, takim jak podawanie sobie rąk czy używanie wspólnych przedmiotów higienicznych, może również prowadzić do zarażenia wirusem.

Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniu WZW A jest dbanie o higienę.Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) jest zakaźną chorobą, która dotyka wątrobę. Jest wywoływane przez wirusa HAV i najczęściej przenosi się drogą pokarmową. Objawy WZW A obejmują gorączkę, osłabienie, ból brzucha, nudności, utratę apetytu oraz żółtaczkę. Choroba z reguły nie jest poważna i samoograniczająca się, a większość pacjentów powraca do pełnej sprawności w ciągu kilku tygodni. Leczenie WZW A polega głównie na łagodzeniu objawów, takich jak ból głowy i gorączka, przez podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ważne jest również zapewnienie pacjentowi odpowiedniego pożywienia i bieżące monitorowanie poziomu enzymów wątrobowych. W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa, zaleca się również stosowanie higieny osobistej, takiej jak regularne mycie rąk, szczególnie po skorzystaniu z toalety, a także spożywanie tylko odpowiednio przygotowanego jedzenia i wody. Szczepienie przeciwko WZW A jest skutecznym sposobem ochrony przed infekcją. gienę, spożywanie bezpiecznej żywności i wody oraz unikanie kontaktu z osobami zakażonymi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Szczepienie WZW A

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A jest dostępne i jest skuteczną metodą zapobiegania chorobie. Szczepionka jest bezpieczna i może być podawana osobom w każdym wieku. Warto zasięgnąć porady lekarza w celu zarezerwowania szczepienia.

WZW A – leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) jest chorobą wirusową, która atakuje wątrobę. Jest ona przenoszona głównie drogą pokarmową poprzez spożycie skażonej wody lub żywności. WZW A charakteryzuje się objawami takimi jak gorączka, nudności, wymioty, ból brzucha oraz żółtaczka. Szczególnie zagrożone są osoby podróżujące do krajów o niskim poziomie higieny, gdzie ryzyko zarażenia jest większe. Leczenie WZW A polega na łagodzeniu objawów i zapewnieniu organizmowi wystarczającego czasu do samouzdrowienia. Często zaleca się odpoczynek w celu zmniejszenia obciążenia wątroby oraz picie dużej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Szczepienia przeciwko WZW A są dostępne i mogą zapobiec zakażeniu. Ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny osobistej, takiej jak częste mycie rąk, aby uniknąć zarażenia i rozprzestrzeniania się wirusa.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca