Witamina B5 (kwas pantotenowy): Rola w metabolizmie energetycznym i zdrowiu skóry. Kwas pantotenowy (witamina B5) – właściwości, zastosowanie i rola w organizmie. Suplementacja

Witamina B5 (kwas pantotenowy): Rola w metabolizmie energetycznym i zdrowiu skóry. Kwas pantotenowy (witamina B5) – właściwości, zastosowanie i rola w organizmie. Suplementacja

Witamina B5, zwana również kwasem pantotenowym, to jedna z ośmiu witamin z grupy B. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz utrzymania zdrowia skóry, włosów i paznokci. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom, roli w organizmie, a także źródłom witaminy B5.

Witamina B5, kwas pantotenowy - co to jest? Właściwości i rola w organizmie

Witamina B5 jest rozpuszczalna w wodzie i niezbędna do przemiany tłuszczów, węglowodanów i białek w energię. Ponadto, bierze udział w produkcji i rozkładzie hormonów steroidowych, a także składników budulcowych tkanki nerwowej. Witamina B5 ma również właściwości przeciwzapalne, co może przyczyniać się do zmniejszenia objawów chorób skórnych i zapobiegania infekcjom.

Kwas pantonenowy - działanie

Kwas pantotenowy działa jako koenzym A, a więc bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu, w tym w syntezie lipidów, aminokwasów oraz glukozy. Ponadto, kwas pantotenowy aktywuje enzymy odpowiedzialne za metabolizm kwasów tłuszczowych, a także zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń na skórze.

Gdzie występuje witamina B5?

Witamina B5 występuje w wielu produktach spożywczych, w tym w mięsie, jajach, rybach, orzechach, cieciorki, grochu, a także w warzywach, takich jak brokuły czy kapusta. Jednakże, poziom witaminy B5 w produktach spożywczych może ulec zmniejszeniu w wyniku przetwarzania i gotowania.

Witamina B5 - jaka najlepsza?

Suplementacja witaminy B5 może być uzasadniona w przypadku niedoborów. Jednakże, najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy B5 jest spożywanie różnorodnych i zrównoważonych posiłków bogatych w ten składnik. Nie ma bezpośredniej zależności między dawką a skutecznością witaminy B5, ale zaleca się stosowanie dawek od 5 mg do 10 mg dziennie.

Witamina B5 odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym organizmu oraz w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci. Najlepszym źródłem witaminy B5 są pokarmy bogate w ten składnik. W przypadku niedoborów można zastosować suplementację.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Niedobór kwasu pantotenowego

Niedobór kwasu pantotenowego, zwany również niedoborem witaminy B5, to rzadkie schorzenie charakteryzujące się niedoborem tej konkretnej witaminy w organizmie człowieka. Kwas pantotenowy, który stanowi część koenzymu A, odgrywa istotną rolę w metabolizmie komórkowym. Niedobór tej witaminy może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, w tym zmęczenia, trudności w skupianiu uwagi, bólu głowy, zaburzeń snu, utraty apetytu, mdłości, wypadania włosów i zaburzeń skóry. Może również sprawiać, że organizm jest bardziej podatny na infekcje i choroby. Niedobór kwasu pantotenowego może wynikać z różnych przyczyn, w tym z nieodpowiedniej diety, chorób przewlekłych, stosowania niektórych leków i nadmiernego spożywania alkoholu. Leczenie polega na suplementacji kwasu pantotenowego oraz zmianie diety, aby zawierała więcej produktów bogatych w tę witaminę, takich jak wątróbka, mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona. W przypadku cięższych niedoborów, konieczne może być leczenie farmakologiczne. 

Dawkowanie witaminy B5

Dawkowanie witaminy B5 jest zależne od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej. Zalecana dawka dla dorosłych wynosi około 5 mg na dobę. Jednak w przypadku cięższych stanów chorobowych, takich jak anemia, infekcje czy problemy skórne, lekarz może zalecić zwiększenie dawki nawet do 10 mg na dobę. W przypadku dzieci, zalecana dawka wynosi od 1 mg do 5 mg na dobę, w zależności od wieku i stanu zdrowia. Witamina B5 występuje w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, warzywa liściaste i orzechy. Jeśli masz wystarczającą ilość tych produktów w diecie, nie musisz suplementować witaminy B5. Jest to istotne, aby utrzymać równowagę w organizmie i uniknąć nadmiernego spożycia witaminy, co może prowadzić do niepożądanych objawów, takich jak biegunka czy nudności. Przed zastosowaniem suplementu witaminy B5, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca