bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Witamina B5 (kwas pantotenowy): Rola w metabolizmie energetycznym i zdrowiu skóry. Kwas pantotenowy (witamina B5) – właściwości, zastosowanie i rola w organizmie. Suplementacja

Blog healthcare

Witamina B5 (kwas pantotenowy): Rola w metabolizmie energetycznym i zdrowiu skóry. Kwas pantotenowy (witamina B5) – właściwości, zastosowanie i rola w organizmie. Suplementacja

Witamina B5, zwana również kwasem pantotenowym, to jedna z ośmiu witamin z grupy B. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz utrzymania zdrowia skóry, włosów i paznokci. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom, roli w organizmie, a także źródłom witaminy B5.

Spis treści

 1. Witamina B5, kwas pantotenowy - co to jest? Właściwości i rola w organizmie
 2. Kwas pantonenowy - działanie
 3. Gdzie występuje witamina B5?
 4. Witamina B5 - jaka najlepsza?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Niedobór kwasu pantotenowego
 7. Dawkowanie witaminy B5
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Witamina B5, kwas pantotenowy - co to jest? Właściwości i rola w organizmie

Witamina B5 jest rozpuszczalna w wodzie i niezbędna do przemiany tłuszczów, węglowodanów i białek w energię. Ponadto, bierze udział w produkcji i rozkładzie hormonów steroidowych, a także składników budulcowych tkanki nerwowej. Witamina B5 ma również właściwości przeciwzapalne, co może przyczyniać się do zmniejszenia objawów chorób skórnych i zapobiegania infekcjom.

Kwas pantonenowy - działanie

Kwas pantotenowy działa jako koenzym A, a więc bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu, w tym w syntezie lipidów, aminokwasów oraz glukozy. Ponadto, kwas pantotenowy aktywuje enzymy odpowiedzialne za metabolizm kwasów tłuszczowych, a także zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń na skórze.

Gdzie występuje witamina B5?

Witamina B5 występuje w wielu produktach spożywczych, w tym w mięsie, jajach, rybach, orzechach, cieciorki, grochu, a także w warzywach, takich jak brokuły czy kapusta. Jednakże, poziom witaminy B5 w produktach spożywczych może ulec zmniejszeniu w wyniku przetwarzania i gotowania.

Witamina B5 - jaka najlepsza?

Suplementacja witaminy B5 może być uzasadniona w przypadku niedoborów. Jednakże, najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy B5 jest spożywanie różnorodnych i zrównoważonych posiłków bogatych w ten składnik. Nie ma bezpośredniej zależności między dawką a skutecznością witaminy B5, ale zaleca się stosowanie dawek od 5 mg do 10 mg dziennie.

Witamina B5 odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym organizmu oraz w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci. Najlepszym źródłem witaminy B5 są pokarmy bogate w ten składnik. W przypadku niedoborów można zastosować suplementację.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Niedobór kwasu pantotenowego

Niedobór kwasu pantotenowego, zwany również niedoborem witaminy B5, to rzadkie schorzenie charakteryzujące się niedoborem tej konkretnej witaminy w organizmie człowieka. Kwas pantotenowy, który stanowi część koenzymu A, odgrywa istotną rolę w metabolizmie komórkowym. Niedobór tej witaminy może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, w tym zmęczenia, trudności w skupianiu uwagi, bólu głowy, zaburzeń snu, utraty apetytu, mdłości, wypadania włosów i zaburzeń skóry. Może również sprawiać, że organizm jest bardziej podatny na infekcje i choroby. Niedobór kwasu pantotenowego może wynikać z różnych przyczyn, w tym z nieodpowiedniej diety, chorób przewlekłych, stosowania niektórych leków i nadmiernego spożywania alkoholu. Leczenie polega na suplementacji kwasu pantotenowego oraz zmianie diety, aby zawierała więcej produktów bogatych w tę witaminę, takich jak wątróbka, mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona. W przypadku cięższych niedoborów, konieczne może być leczenie farmakologiczne. 

Dawkowanie witaminy B5

Dawkowanie witaminy B5 jest zależne od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej. Zalecana dawka dla dorosłych wynosi około 5 mg na dobę. Jednak w przypadku cięższych stanów chorobowych, takich jak anemia, infekcje czy problemy skórne, lekarz może zalecić zwiększenie dawki nawet do 10 mg na dobę. W przypadku dzieci, zalecana dawka wynosi od 1 mg do 5 mg na dobę, w zależności od wieku i stanu zdrowia. Witamina B5 występuje w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, warzywa liściaste i orzechy. Jeśli masz wystarczającą ilość tych produktów w diecie, nie musisz suplementować witaminy B5. Jest to istotne, aby utrzymać równowagę w organizmie i uniknąć nadmiernego spożycia witaminy, co może prowadzić do niepożądanych objawów, takich jak biegunka czy nudności. Przed zastosowaniem suplementu witaminy B5, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz