bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Witamina B12 suplementacja - kiedy jest niezbędna? Niedobór i suplementacja witaminy B12. Źródła witaminy B12. Jak suplementować witaminę B12? Suplementy diety z witaminą B12 — kiedy warto stosować?

Blog healthcare

Witamina B12 suplementacja - kiedy jest niezbędna? Niedobór i suplementacja witaminy B12. Źródła witaminy B12. Jak suplementować witaminę B12? Suplementy diety z witaminą B12 — kiedy warto stosować?

Witamina B12, nazywana także kobalaminą, jest jednym z podstawowych składników, które organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Pomaga w produkcji czerwonych krwinek, bierze udział w procesach metabolicznych, a także wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Na skutek niewłaściwej diety, chorób i środowiska, wielu ludzi cierpi na niedobór witaminy B12. Oto, co należy wiedzieć o suplementacji tej witaminy.

Spis treści

 1. Witamina B12 - kiedy przyjmować?
 2. Niedobór witaminy B12 - objawy
 3. Nadmiar witaminy B12 - objawy
 4. Kiedy brać witaminę B12? Z czym łączyć, a z czym nie?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Witamina B12 - lek, a nie suplement - dlaczego to ważne?
 7. Najważniejsze zasady suplementacji witaminą B12
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Zapotrzebowanie na witaminę B12

Witamina B12 - kiedy przyjmować?

Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Często jednak zdarza się, że nie jest ona dostarczana w odpowiedniej ilości poprzez codzienne spożywanie pokarmów, co skutkuje niedoborem. Suplementacja witaminą B12 jest wtedy konieczna.

Witamina B12 powinna być przyjmowana na czczo lub w trakcie posiłków. Najlepiej spożyć ją podczas śniadania, kiedy jelito cienkie jest gotowe do wchłonięcia dużej dawki witaminy.

Niedobór witaminy B12 - objawy

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Pierwsze objawy niedoboru witaminy B12 związane są z układem nerwowym i obejmują m.in. zaburzenia równowagi, uczucie mrowienia w kończynach, ból głowy czy zaburzenia snu.

Wraz z upływem czasu niedobór witaminy B12 prowadzi do anemii i problemów z układem trawiennym. Objawami niedoboru witaminy B12 jest również uczucie zmęczenia i osłabienia.

Nadmiar witaminy B12 - objawy

W odróżnieniu od niedoboru, nadmierna ilość witaminy B12 nie jest często spotykana. W niektórych przypadkach może jednak prowadzić do wystąpienia pewnych objawów.

Nadmiar witaminy B12 może prowadzić do zaburzeń trawienia, bólów głowy i biegunki, a w rzadkich przypadkach prowadzić do wystąpienia trądziku lub pokrzywki.

Kiedy brać witaminę B12? Z czym łączyć, a z czym nie?

Witamina B12 najlepiej jest brać w trakcie posiłków, aby zminimalizować ryzyko bądź zmniejszyć wystąpienie skutków ubocznych np. bólu brzucha. Suplementy z kobalaminą powinny być łączone z produktami zawierającymi kwas foliowy, aby poprawić wchłanianie witaminy B12.

Nie należy łączyć suplementacji witaminy B12 ze środkami nasennymi, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia efektu odwrotnego i zakłócania snu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Witamina B12 - lek, a nie suplement - dlaczego to ważne?

Witamina B12 jest dostępna bez recepty, ale nie powinno się jej traktować jako suplementu diety, a jako leku. W przypadku utrzymującego się niedoboru witaminy B12 należy skonsultować się z lekarzem i być pod opieką medyczną.

Nie wolno samodzielnie przekraczać dawki ustalonej przez lekarza. Przed zastosowaniem witaminy B12, należy przeprowadzić badania, by wykluczyć problemy z sercem czy nadczynnością tarczycy.

Najważniejsze zasady suplementacji witaminą B12

Suplementacja witaminą B12 wymaga odpowiedniego uważania i przestrzegania pewnych zasad. Oto najważniejsze z nich:

 • Skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji witaminą B12 w przypadku wystąpienia objawów niedoboru.
 • Suplementuj witaminę B12 w odpowiedniej dawce, która została ustalona przez lekarza.
 • Regularnie kontroluj wyniki badań krwi, aby upewnić się, że dawka witaminy jest odpowiednia.
 • Unikaj niezdrowych sposobów odżywiania i zróżnicuj swoją dietę, aby uniknąć problemów z niedoborem witaminy B12.

Zapotrzebowanie na witaminę B12

Zapotrzebowanie na witaminę B12 jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ta niezbędna substancja odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia czerwonych krwinek, a także odpowiednim funkcjonowaniu układu nerwowego. Ponadto, witamina B12 ma również działanie metaboliczne, wspomagając przemianę aminokwasów oraz tłuszczów w organizmie. Z tego względu niedobory tej witaminy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak anemia, problemy neurologiczne, zmęczenie, zaburzenia nastroju, a nawet zaburzenia koncentracji. Aby zapobiegać niedoborom witaminy B12, niezwykle ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości żywności bogatej w tę substancję, takiej jak mięso, ryby, jaja, mleko i produkty zbożowe wzbogacone w witaminę B12. W niektórych przypadkach, suplementacja u osób na dietach wegetariańskich lub u osób z problemami wchłaniania tej witaminy, może być również konieczne stosowanie dodatkowych suplementów diety. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiedni poziom witaminy B12, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz