Splenektomia - usunięcie śledziony. Śledziona - budowa i funkcje. Kiedy usuwa się śledzionę? Splenektomia (usunięcie śledziony) – wskazania, powikłania i życie bez śledziony

Splenektomia - usunięcie śledziony. Śledziona - budowa i funkcje. Kiedy usuwa się śledzionę? Splenektomia (usunięcie śledziony) – wskazania, powikłania i życie bez śledziony

Splenektomia to operacja usunięcia śledziony, narządu, który pełni ważną rolę w organizmie. Śledziona jest odpowiedzialna za filtrację krwi i produkcję komórek odpornościowych. Jednak czasami, z różnych powodów, może być konieczne jej usunięcie.

Usunięcie śledziony

Splenektomia jest procedurą chirurgiczną mającą na celu usunięcie śledziony. Przeprowadza się ją zazwyczaj w przypadku chorób krwi, takich jak małopłytkowość czy chłoniak. Może również być konieczna w przypadku urazu śledziony lub w przypadku, gdy narząd jest powiększony i powoduje problemy.

Ile trwa operacja usunięcia śledziony?

Czas trwania procedury chirurgicznej zależy od metody, która zostanie zastosowana. Istnieją trzy metody usuwania śledziony: laparoskopowa (przez nacięcia małych otworów w brzuchu), otwarta (za pomocą jednego większego nacięcia) i robocza (usuwanie narządu przez odbyt). Czas operacji laparoskopowej i robotowej zazwyczaj wynosi od 1 do 3 godzin, podczas gdy operacja otwarta może trwać od 2 do 4 godzin.

Dieta po usunięciu śledziony

Po usunięciu śledziony ważne jest, aby zmienić swoją dietę i unikać pewnych pokarmów. Ze względu na brak śledziony, organizm staje się bardziej podatny na infekcje bakteryjne, a dieta może pomóc w ograniczeniu ryzyka niepożądanych skutków.

Zaleca się dietę bogatą w błonnik, o niskiej zawartości tłuszczów i wysoką zawartością witaminy B12. Zdecydowanie powinno się unikać żywności obejmującej surowe mięso, surowe owoce i warzywa, owoce morza oraz potrawy zawierające dużo tłuszczu.

Rekonwalescencja po usunięciu śledziony

Rekonwalescencja po usunięciu śledziony zazwyczaj trwa od 4 do 6 tygodni. W tym czasie należy unikać intensywnych ćwiczeń i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Istnieje również ryzyko infekcji, dlatego też należy monitorować temperaturę ciała i pilnować, aby nie pojawiły się objawy, takie jak bóle brzucha, gorączka czy mdłości.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile czasu spędza się w szpitalu po usunięciu śledziony?

Długość hospitalizacji po usunięciu śledziony zależy od metody usunięcia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku operacji laparoskopowej i roboticzej pacjent zazwyczaj opuszcza szpital po 1-3 dniach, podczas gdy po operacji otwartej może być konieczna dłuższa hospitalizacja - 3-7 dni.

Podsumowanie

Splenektomia jest operacją, która może być konieczna w przypadku poważnych chorób krwi lub urazów śledziony. Po operacji ważne jest, aby zmienić dietę i unikać pewnych pokarmów oraz, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza w celu zapewnienia szybkiej rekonwalescencji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Dowiedz się, jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu i jak skutecznie go obniżyć. Sprawdź, co to jest wiek metaboliczny i jak wpływa na metabolizm.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca