Skolioza - ćwiczenia w domu dla poprawy postawy. Ćwiczenia na skoliozę. Ćwiczenia na poprawę postawy, wzmacniające kręgosłup

Skolioza - ćwiczenia w domu dla poprawy postawy. Ćwiczenia na skoliozę. Ćwiczenia na poprawę postawy, wzmacniające kręgosłup

Czy cierpisz na skoliozę, która wpływa nie tylko na Twój wygląd, ale także na Twoje zdrowie? Skolioza może prowadzić do bólu pleców, zniekształceń postawy, a nawet problemów z oddychaniem. Ale nie musisz się martwić, ponieważ istnieją proste ćwiczenia, które można wykonywać w domu, aby poprawić postawę i zmniejszyć ból. W tym artykule omówimy ćwiczenia dla dzieci i dorosłych z skoliozą.

Skolioza - ćwiczenia w domu dla dzieci w celu poprawy postawy

Często skolioza ujawnia się u dzieci w wieku szkolnym. Dlatego ważne jest, aby zacząć ćwiczenia jak najwcześniej. Oto kilka prostych ćwiczeń, które pomogą poprawić postawę u dzieci:

 • Plank: dziecko powinno wejść w pozycję push-up, ale zamiast opuszczać ciało w dół, należy utrzymać pozycję przez kilka sekund. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy dziennie.
 • Mostek biodrowy: dziecko powinno leżeć na plecach z nogami ugiętymi pod kątem 90 stopni, a następnie podnieść biodra, tak aby ciało było w linii prostej. Trzymaj pozycję przez kilka sekund i powtórz.
 • Pływanie: pływanie jest świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni pleców i poprawę postawy. Zachęć dziecko do regularnego pływania.

Skolioza - skuteczne ćwiczenia dla dorosłych w redukcji bólu i poprawie postawy

Doświadczenie bólu spowodowanego skoliozą może być bardzo frustrujące, ale istnieją ćwiczenia, które pomogą Ci zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się bólu. Oto kilka prostych ćwiczeń, które możesz wykonać w domu:

 • Plank boczny: leż na boku, opierając się na przedramieniu i stopniowo podnosząc biodra, stopniowo utrzymując linię prostej między barkami a nogami. Trzymaj pozycję przez kilka sekund i powtórz kilka razy w ciągu dnia.

 • Skręty tułowia: usiądź na krześle lub na podłodze, ugnij kolana i trzymaj stopy na podłożu. Przesuwaj ręce w różne strony. Powtórz kilka razy w ciągu dnia.

 • Uginanie bioder: stojąc prosto, ugnij kolana i podnoś jedną nogę jak najwyżej do góry, a następnie opuść ją na podłogę i powtórz z drugą nogą.

Skolioza lewostronna - ćwiczenia wspomagające korekcję postawy

Jeśli masz skoliozę lewostronną, ważne jest, aby ćwiczenia były skoncentrowane na wzmocnieniu części ciała po lewej stronie, aby pomóc w korekcji postawy. Oto kilka ćwiczeń, które mogą Ci pomóc:

 • Plank boczny (lewy): wykonaj plank boczny na lewym przedramieniu, utrzymując linię prosta między barkami a nogami. Trzymaj pozycję przez kilka sekund i powtórz kilka razy w ciągu dnia.

 • Mostek tańca: leż na boku z lewej strony, podtrzymując ręką głowę, następnie unieś biodra do góry i trzymaj pozycję przez kilka sekund. Powtórz kilka razy.

 • Przysiady: wykonuj przysiady, używając bardziej lewej nogi.

Ćwiczenia na skoliozę – jakie stosować, a jakich unikać?

Ćwiczenia na skoliozę są niezwykle ważne dla utrzymania prawidłowego ułożenia kręgosłupa i złagodzenia objawów choroby. Jednak nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie dla osób z tą dolegliwością. W przypadku skoliozy, należy unikać ćwiczeń obciążających kręgosłup, takich jak podnoszenie ciężarów czy skoki. Ponadto, należy unikać ćwiczeń wymagających rotacji tułowia, które mogą zwiększyć skręt kręgosłupa. Wskazane są natomiast ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie pleców, brzucha i miednicy, które pomagają utrzymać stabilność kręgosłupa. Ćwiczenia rozciągające także są ważne, aby rozluźnić spięte mięśnie i poprawić elastyczność kręgosłupa. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy treningu, należy skonsultować się z specjalistą, np. fizjoterapeutą lub lekarzem rehabilitacji, który dobierze odpowiednie ćwiczenia dostosowane do stopnia zaawansowania skoliozy i stanu zdrowia osoby. Pamiętajmy, że regularne wykonywanie właściwych ćwiczeń może przynieść ulgę i poprawić jakość życia osób z skoliozą. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skolioza prawostronna - efektywne ćwiczenia dla równowagi postawy

Jeśli Twoja skolioza jest skierowana na prawo, ważne jest, aby skoncentrować się na wzmocnieniu części ciała po prawej stronie, aby zapewnić równowagę postawy. Oto kilka ćwiczeń polecanych dla skoliozy prawostronnej:

 • Plank boczny (prawy): wykonaj plank boczny na prawo, trzymając linię prosta między barkami a nogami. Trzymaj pozycję przez kilka sekund i powtarzaj kilka razy w ciągu dnia.
 • Unoszenie nóg: leży na brzuchu, stawiając dłonie pod podbródek i unieś nogi jednocześnie. Trzymaj pozycję przez kilka sekund i powtórz kilka razy w ciągu dnia.
 • Przysiad obciążony ciężarkiem: wykonuj przysiady przez użycie ciężarków, używając bardziej prawej nogi.

Skolioza może być trudna, ale regularne ćwiczenia w domu mogą pomóc Ci poprawić postawę i zredukować ból. Pamiętaj, aby skonsultować te ćwiczenia z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu treningowego.

Ćwiczenia rozciągające w skoliozie

Ćwiczenia rozciągające są istotnym elementem terapii skoliozy. Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które powoduje zaburzenia postawy oraz asymetrię ciała. Ćwiczenia rozciągające mają na celu poprawienie elastyczności i wydłużenia mięśni oraz więzadeł, które są napięte w wyniku skrzywienia kręgosłupa. Ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który będzie mógł dostosować program treningowy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Do najczęściej stosowanych ćwiczeń rozciągających w skoliozie należą m.in. rozciąganie boczne, przeciwskrzywieniowy na ławce, rozciąganie prostowników kręgosłupa oraz rozciąganie mięśnia biodrowego. Ćwiczenia te powinny być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie, by osiągnąć jak najlepsze efekty terapeutyczne. Prawidłowe rozciąganie mięśni i zwiększenie elastyczności kręgosłupa może przyczynić się do zmniejszenia skrzywienia kręgosłupa oraz poprawy postawy ciała. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia dla danego przypadku skoliozy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca