Promieniowanie UV - jak działa na skórę i co je zatrzymuje? Wpływ promieniowania UV na skórę a zmiany skórne - pieprzyki, blizny. Co zatrzymuje promieniowanie UV 

Promieniowanie UV - jak działa na skórę i co je zatrzymuje? Wpływ promieniowania UV na skórę a zmiany skórne - pieprzyki, blizny. Co zatrzymuje promieniowanie UV 

Czy wiesz, że regularne narażanie skóry na promieniowanie UV może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych? Promieniowanie UV to rodzaj promieniowania pochodzącego ze słońca, które jest odpowiedzialne za opaleniznę, ale także szkodliwe dla skóry. W tym artykule omówimy, jak działa promieniowanie UV na skórę i co możemy zrobić, aby ją ochronić.

Promieniowanie UV - co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie?

Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe, jest niewidoczną formą promieniowania pochodzącą ze słońca. Składa się z trzech rodzajów fal: UVA, UVB i UVC. UVC jest najbardziej szkodliwe dla zdrowia, ale większość tego rodzaju fal zostaje pochłonięta przez atmosferę zanim dochodzi na powierzchnię ziemi.

Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne oraz za większość przypadków raka skóry. Promieniowanie UVA, chociaż jest mniej szkodliwe dla zdrowia, powoduje trwałe uszkodzenia skóry i znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry.

Narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do wielu chorób skóry, takich jak: poparzenia słoneczne, rumień wielopostaciowy, czy łagodne i złośliwe nowotwory skóry.

Skutki promieniowania UV na skórę - ochrona przed szkodliwym działaniem UV

Najlepszym sposobem na ochronę przed skutkami promieniowania UV jest stosowanie właściwej ochrony. W szczególności powinno się stosować kremy przeciwsłoneczne z filtrem minimalnie SPF 30. Warto pamiętać o tym, że kremy przeciwsłoneczne trzeba nakładać regularnie, co co 2-3 godziny, żeby skutecznie działały.

Oprócz kremów przeciwsłonecznych, warto stosować okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV na oczy, a także nakrycia głowy takie jak kapelusze czy czapki z daszkiem, które chronią twarz przed bezpośrednim promieniowaniem UV.

Promieniowanie UV a rak skóry - świadomość zagrożeń i profilaktyka

Rak skóry to choroba, która rozwija się w wyniku uszkodzenia komórek skóry przez promieniowanie UV. Osoby o jasnej karnacji, które mają tendencję do oparzeń słonecznych oraz osoby, które spędzają dużo czasu na słońcu, są bardziej narażone na ryzyko rozwoju raka skóry.

Należy pamiętać, że najważniejszą metodą profilaktyki raka skóry jest unikanie nadmiernego narażenia na promieniowanie UV. Warto też regularnie badać swoją skórę, aby wczesnym stadiom choroby.

Zastosowanie promieniowania UV w medycynie i kosmetologii

Promieniowanie UV ma również zastosowanie w medycynie i kosmetologii. W medycynie stosuje się promieniowanie UV jako formę terapii, zwłaszcza w przypadku łuszczycy. Promieniowanie UV-B jest skuteczną metodą leczenia łuszczycy i może być stosowane zarówno w formie lampy jak i kuracji w klinice.

W kosmetologii promieniowanie UV stosuje się w celu uzyskania opalenizny, ale należy pamiętać, że to niebezpieczna praktyka. Opalanie w solarium zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry oraz poważnych uszkodzeń skóry.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co zatrzymuje promieniowanie UV? Ochrona przed słońcem i środki przeciwsłoneczne

Promieniowanie UV jest niewidoczne dla ludzkiego oka i może przenikać przez różne powierzchnie. Nie wszystko jednak promieniowanie to przepuszcza. Najlepszym sposobem ochrony przed promieniowaniem UV jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych. Krem z filtrem ochrania skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Dodatkowo, odzież z wysokim współczynnikiem ochrony UV jest również dobrym sposobem na ochronę przed promieniowaniem UV. Takie odzież posiada specjalną technologię, która skutecznie blokuje szkodliwe promieniowanie UV.

Jasne i pastelowe kolory, mimo że są bardzo modne, nie chronią przed promieniowaniem UV. Dlatego też warto wybierać ciemne, intensywne kolory, które skutecznie blokują szkodliwe promieniowanie UV.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Naturalne sposoby na walkę z przeziębieniem - co zrobić gdy dopadnie Cię infekcja

Naturalne sposoby na walkę z przeziębieniem - co zrobić gdy dopadnie Cię infekcja

Infekcje górnych dróg oddechowych towarzyszą nam często w miesiącach jesienno-zimowych. Jednak ich objawy wcale nie muszą być tak uciążliwe. Zamiast sięgać od razu po farmaceutyki, warto wypróbować sprawdzone, naturalne sposoby, które skutecznie złagodzą objawy i wesprą organizm w walce z infekcją. W tym artykule podpowiemy Ci, jak za pomocą domowych metod szybko stanąć na nogi – zarówno Ty, jak i Twoja rodzina. Gotowi na skuteczną walkę z przeziębieniem domowymi sposobami?

Halloween bez cukrowego szaleństwa – menu na upiorną imprezę

Halloween bez cukrowego szaleństwa – menu na upiorną imprezę

Halloween to czas słodkich przekąsek i cukrowych smakołyków. Jednak można zorganizować upiorną imprezę bez nadmiaru cukru. Menu na taką imprezę pozwoli cieszyć się smakiem i atmosferą święta. Oto propozycje dań i przekąsek, które zachwycą gości – nie zabraknie też naturalnej słodyczy.

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Produkcja kontraktowa kosmetyków jest często złożonym przedsięwzięciem, które wymaga przeanalizowania wielu czynników wpływających na cenę końcową produktu dla danej marki. Firmy działające w tej branży muszą doskonale zrozumieć, jakie elementy mają największy wpływ na koszty produkcji oraz jakie strategie można zastosować w celu optymalizacji wydatków.

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczny Dostęp + Prezenty
195zł /
Zobacz co zyskasz

Bez konieczności przedłużania + Suplementy

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca