Promieniowanie UV - jak działa na skórę i co je zatrzymuje? Wpływ promieniowania UV na skórę a zmiany skórne - pieprzyki, blizny. Co zatrzymuje promieniowanie UV 

Promieniowanie UV - jak działa na skórę i co je zatrzymuje? Wpływ promieniowania UV na skórę a zmiany skórne - pieprzyki, blizny. Co zatrzymuje promieniowanie UV 

Czy wiesz, że regularne narażanie skóry na promieniowanie UV może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych? Promieniowanie UV to rodzaj promieniowania pochodzącego ze słońca, które jest odpowiedzialne za opaleniznę, ale także szkodliwe dla skóry. W tym artykule omówimy, jak działa promieniowanie UV na skórę i co możemy zrobić, aby ją ochronić.

Promieniowanie UV - co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie?

Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe, jest niewidoczną formą promieniowania pochodzącą ze słońca. Składa się z trzech rodzajów fal: UVA, UVB i UVC. UVC jest najbardziej szkodliwe dla zdrowia, ale większość tego rodzaju fal zostaje pochłonięta przez atmosferę zanim dochodzi na powierzchnię ziemi.

Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne oraz za większość przypadków raka skóry. Promieniowanie UVA, chociaż jest mniej szkodliwe dla zdrowia, powoduje trwałe uszkodzenia skóry i znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry.

Narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do wielu chorób skóry, takich jak: poparzenia słoneczne, rumień wielopostaciowy, czy łagodne i złośliwe nowotwory skóry.

Skutki promieniowania UV na skórę - ochrona przed szkodliwym działaniem UV

Najlepszym sposobem na ochronę przed skutkami promieniowania UV jest stosowanie właściwej ochrony. W szczególności powinno się stosować kremy przeciwsłoneczne z filtrem minimalnie SPF 30. Warto pamiętać o tym, że kremy przeciwsłoneczne trzeba nakładać regularnie, co co 2-3 godziny, żeby skutecznie działały.

Oprócz kremów przeciwsłonecznych, warto stosować okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV na oczy, a także nakrycia głowy takie jak kapelusze czy czapki z daszkiem, które chronią twarz przed bezpośrednim promieniowaniem UV.

Promieniowanie UV a rak skóry - świadomość zagrożeń i profilaktyka

Rak skóry to choroba, która rozwija się w wyniku uszkodzenia komórek skóry przez promieniowanie UV. Osoby o jasnej karnacji, które mają tendencję do oparzeń słonecznych oraz osoby, które spędzają dużo czasu na słońcu, są bardziej narażone na ryzyko rozwoju raka skóry.

Należy pamiętać, że najważniejszą metodą profilaktyki raka skóry jest unikanie nadmiernego narażenia na promieniowanie UV. Warto też regularnie badać swoją skórę, aby wczesnym stadiom choroby.

Zastosowanie promieniowania UV w medycynie i kosmetologii

Promieniowanie UV ma również zastosowanie w medycynie i kosmetologii. W medycynie stosuje się promieniowanie UV jako formę terapii, zwłaszcza w przypadku łuszczycy. Promieniowanie UV-B jest skuteczną metodą leczenia łuszczycy i może być stosowane zarówno w formie lampy jak i kuracji w klinice.

W kosmetologii promieniowanie UV stosuje się w celu uzyskania opalenizny, ale należy pamiętać, że to niebezpieczna praktyka. Opalanie w solarium zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry oraz poważnych uszkodzeń skóry.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co zatrzymuje promieniowanie UV? Ochrona przed słońcem i środki przeciwsłoneczne

Promieniowanie UV jest niewidoczne dla ludzkiego oka i może przenikać przez różne powierzchnie. Nie wszystko jednak promieniowanie to przepuszcza. Najlepszym sposobem ochrony przed promieniowaniem UV jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych. Krem z filtrem ochrania skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Dodatkowo, odzież z wysokim współczynnikiem ochrony UV jest również dobrym sposobem na ochronę przed promieniowaniem UV. Takie odzież posiada specjalną technologię, która skutecznie blokuje szkodliwe promieniowanie UV.

Jasne i pastelowe kolory, mimo że są bardzo modne, nie chronią przed promieniowaniem UV. Dlatego też warto wybierać ciemne, intensywne kolory, które skutecznie blokują szkodliwe promieniowanie UV.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca