Prolina - jak działa na zdrowie i kiedy jest niezbędna? Aminokwasy Lizyna i Prolina 

Prolina - jak działa na zdrowie i kiedy jest niezbędna? Aminokwasy Lizyna i Prolina 

Prolina to jedna z 20 aminokwasów budulcowych białek, którą organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie i musi ją pozyskiwać z pożywienia. Jakie właściwości wykazuje prolina? Jakie skutki może mieć jej niedobór? Gdzie ją znaleźć w diecie? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Prolina - Kluczowe właściwości tego aminokwasu

Prolina pełni wiele funkcji w organizmie, m.in.:

 • jest składnikiem ważnym dla struktury i funkcjonowania białek;
 • uczestniczy w syntezie kolagenu, który buduje tkanki łączne;
 • wpływa na metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów;
 • stosowana jest w medycynie, m.in. do leczenia owrzodzeń oraz chorób stawów.

Niedobór proliny - Skutki i sposoby zapobiegania brakowi

Niedobór proliny w diecie może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, zaburzeń w syntezie kolagenu oraz do problemów ze zdrowiem stawów. Objawy niedoboru proliny obejmują:

 • spowolnienie tempa wzrostu;
 • osłabienie mięśni;
 • bóle stawów;
 • problemy z układem pokarmowym.

Aby uniknąć niedoboru proliny należy zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w produkty białkowe, takie jak mięso, ryby, nabiał, jaja oraz orzechy. Można również zażywać suplementy diety, które zawierają ten aminokwas.

Prolina na stawy - Korzyści dla układu ruchu i zdrowia stawów

Prolina jest bardzo ważnym składnikiem diety dla układu ruchu i zdrowia stawów. Jest jednym z głównych aminokwasów budulcowych włókien kolagenowych, które tworzą chrząstkę, mięśnie i skórę. Badania wykazują, że suplementacja proliną przynosi korzyści w przypadku chorób stawów, takich jak:

 • osteoartroza (zwyrodnienie stawów);
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • urazy stawów.

Regularny wyrób kolagenu dzięki stosowaniu suplementów diety zawierających prolinę pomaga w wzmocnieniu tkanek chrzęstnych oraz zmniejszeniu ryzyka procesów zapalnych w stawach.

Źródła proliny w pożywieniu - Gdzie znaleźć ten aminokwas w diecie?

Prolinę można znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, m.in:

 • mięso;
 • ryby;
 • nabiał;
 • orzechy;
 • rośliny strączkowe.

W celu zapewnienia odpowiedniej ilości proliny w diecie, zaleca się zrównoważony jadłospis, który będzie zawierać różnorodne produkty białkowe.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

L-prolina - Charakterystyka i działanie izomeru aminokwasu proliny

L-prolina to izomer aminokwasu proliny, który różni się od standardowej białkowej formy tego aminokwasu budową przestrzenną. L-prolina występuje naturalnie w organizmie człowieka i jest wykorzystywana m.in. w procesach syntezy kolagenu, który wpływa na elastyczność tkanek oraz poprawia jakość skóry i włosów.

Podsumowanie

Prolina to niezwykle ważny aminokwas dla organizmu, ze względu na swoje właściwości i wpływ na zdrowie. Niedobór proliny może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i problemów ze zdrowiem stawów, dlatego warto zadbać o zbilansowaną dietę. Prolina znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Warto również pamiętać o suplementacji, jeśli dieta nie zapewnia odpowiedniej ilości proliny.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca