bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Niewydolność oddechowa - skąd się bierze i jak się objawia? Ostra niewydolność oddechowa. Objawy i leczenie przewlekłej niewydolności oddechowej. ARDS – zespół ostrej niewydolności oddechowej

Blog healthcare

Niewydolność oddechowa - skąd się bierze i jak się objawia? Ostra niewydolność oddechowa. Objawy i leczenie przewlekłej niewydolności oddechowej. ARDS – zespół ostrej niewydolności oddechowej

Czasem zdarza się, że nasze ciało nie radzi sobie z dostarczaniem tlenu do organizmu, co prowadzi do niewydolności oddechowej. Jest to poważny stan medyczny, który może zagrażać życiu. W artykule dowiesz się, czym jest niewydolność oddechowa, jakie są jej objawy i jakie są rodzaje niewydolności oddechowej oraz jakie są sposoby leczenia.

Spis treści

 1. Ostra niewydolność oddechowa - czym jest?
 2. Jakie są objawy niewydolności oddechowej?
 3. Rodzaje niewydolności oddechowej
 4. Leczenie ostrej niewydolności oddechowej
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Przewlekła niewydolność oddechowa - diagnostyka
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Przyczyny ostrej niewydolności oddechowej

Ostra niewydolność oddechowa - czym jest?

Niewydolność oddechowa to stan, w którym nasze płuca nie są w stanie skutecznie pobierać tlenu i wydalać dwutlenku węgla. Powoduje to niedotlenienie organizmu, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i życiowych. Przyczyny niewydolności oddechowej mogą być różne. Mogą to być choroby układu oddechowego, takie jak astma czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), ale również choroby serca, takie jak zastoinowa niewydolność serca, a także urazy, choroby neurologiczne oraz infekcje. Pacjent odczuwa duszność. W zależności od przyczyny może wystąpić kaszel, gorączka, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Stan pacjenta jest zazwyczaj ciężki. Ostry początek – niewydolność oddechowa rozwija się w ciągu tygodnia i ma wyraźny związek z czynnikiem uszkadzającym płuca. Najbardziej typowym objawem niewydolności oddechowej jest duszność, która może mieć charakter spoczynkowy lub wysiłkowy. Stan pacjenta jest zazwyczaj ciężki. Nieleczona ostra niewydolność oddechowa prowadzi do zgonu.

Jakie są objawy niewydolności oddechowej?

Objawy niewydolności oddechowej zależą od jej rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej występujące objawy to:

 • Trudności w oddychaniu
 • Wzmożone uczucie zmęczenia i osłabienie
 • Sinica (cera i wargi nabierają niebieskiego lub fioletowego koloru)
 • Zwiększona częstość oddechów
 • Zwiększona częstość akcji serca
 • Spadek ciśnienia krwi

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem, aby zapewnić odpowiednią diagnostykę i leczenie.

Rodzaje niewydolności oddechowej

Wyróżniamy trzy rodzaje niewydolności oddechowej:

Ostra niewydolność oddechowa

Jest to nagły stan, w którym nagle pogarsza się stan zdrowia chorego, a oddychanie staje się trudne i wywołuje uczucie duszenia. Przyczyną ostrej niewydolności oddechowej może być rozedma płuc, zawał serca, wylew krwi do płuc lub podtopienie płuc. W ciężkich przypadkach konieczna może być interwencja medyczna.

Przewlekła niewydolność oddechowa

To stan, w którym trudności w oddychaniu pojawiają się stopniowo i stają się coraz bardziej nasilone. Przewlekła niewydolność oddechowa jest zwykle związana z POChP, astmą lub innymi chorobami płuc, które prowadzą do trwałych zmian w strukturze płuc i zaburzeń oddychania.

Całkowita niewydolność oddechowa

Jest to stan, w którym pacjent nie może oddychać samodzielnie. W takim przypadku wymagana jest natychmiastowa interwencja medyczna i wsparcie życiowe.

Leczenie ostrej niewydolności oddechowej

Leczenie niewydolności oddechowej zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby. Obejmuje ono zwykle stosowanie tlenoterapii, zabiegi lecznicze, leki rozszerzające oskrzela w astmie, a także rehabilitację płuc i oddychanie kontrolowane.

W przypadku ciężkiej niewydolności oddechowej konieczna może być intubacja, czyli wprowadzenie rurki intubacyjnej do dróg oddechowych w celu zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza.

Postępowanie w przypadku niewydolności oddechowej jest kompleksowe i zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Odpowiednie leczenie wraz z rehabilitacją i zmianą stylu życia mogą prowadzić do poprawy objawów i poprawić jakość życia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przewlekła niewydolność oddechowa - diagnostyka

Przewlekła niewydolność oddechowa jest chorobą, która występuje, gdy płuca nie są w stanie skutecznie dostarczać tlenu do organizmu ani usuwać dwutlenku węgla. Diagnostyka tej choroby ma na celu ustalenie jej przyczyny oraz ocenę stopnia upośledzenia funkcji oddechowych. Istnieje wiele testów, które mogą pomóc w diagnozowaniu przewlekłej niewydolności oddechowej. Jednym z najczęściej stosowanych testów jest spirometria, która mierzy objętość i szybkość wdychania i wydychania powietrza. Badanie gazometryczne krwi może dostarczyć informacji na temat gazu zamiennego w krwi, takiego jak tlen i dwutlenek węgla. Dodatkowo, można przeprowadzić testy obrazowe, takie jak rentgen klatki piersiowej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, aby ocenić strukturę i funkcje płuc. Diagnostyka przewlekłej niewydolności oddechowej jest kluczowa dla odpowiedniego leczenia i zarządzania chorobą. Niewydolność oddechowa jest stanem, w którym dochodzi do zaburzeń czynności układu oddechowego, co prowadzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyny ostrej niewydolności oddechowej

Przyczyny ostrej niewydolności oddechowej mogą być różnorodne i wynikać z różnych zaburzeń w układzie oddechowym, sercowo-naczyniowym lub neurologicznym. Często występuje jako skutek zaostrzenia przewlekłych schorzeń płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy niewydolność oddechowa. Inne przyczyny mogą obejmować zatorowość płucną, ostre zapalenie płuc, zatrucie gazami toksycznymi, uraz klatki piersiowej, reakcje alergiczne, choroby serca, udar mózgu lub uszkodzenie rdzenia kręgowego. Ostre niewydolność oddechowa może także być spowodowana nagłym zatrzymaniem oddychania, np. w wyniku utraty przytomności lub pod wpływem środków znieczulających. W przypadku ostrej niewydolności oddechowej niezbędne jest natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań medycznych w celu zidentyfikowania przyczyny i zapewnienia wsparcia oddychania.

W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie technik wspomagających oddychanie, takich jak wentylacja mechaniczna.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz