Niewydolność oddechowa - skąd się bierze i jak się objawia? Ostra niewydolność oddechowa. Objawy i leczenie przewlekłej niewydolności oddechowej. ARDS – zespół ostrej niewydolności oddechowej

Niewydolność oddechowa - skąd się bierze i jak się objawia? Ostra niewydolność oddechowa. Objawy i leczenie przewlekłej niewydolności oddechowej. ARDS – zespół ostrej niewydolności oddechowej

Czasem zdarza się, że nasze ciało nie radzi sobie z dostarczaniem tlenu do organizmu, co prowadzi do niewydolności oddechowej. Jest to poważny stan medyczny, który może zagrażać życiu. W artykule dowiesz się, czym jest niewydolność oddechowa, jakie są jej objawy i jakie są rodzaje niewydolności oddechowej oraz jakie są sposoby leczenia.

Ostra niewydolność oddechowa - czym jest?

Niewydolność oddechowa to stan, w którym nasze płuca nie są w stanie skutecznie pobierać tlenu i wydalać dwutlenku węgla. Powoduje to niedotlenienie organizmu, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i życiowych. Przyczyny niewydolności oddechowej mogą być różne. Mogą to być choroby układu oddechowego, takie jak astma czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), ale również choroby serca, takie jak zastoinowa niewydolność serca, a także urazy, choroby neurologiczne oraz infekcje. Pacjent odczuwa duszność. W zależności od przyczyny może wystąpić kaszel, gorączka, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Stan pacjenta jest zazwyczaj ciężki. Ostry początek – niewydolność oddechowa rozwija się w ciągu tygodnia i ma wyraźny związek z czynnikiem uszkadzającym płuca. Najbardziej typowym objawem niewydolności oddechowej jest duszność, która może mieć charakter spoczynkowy lub wysiłkowy. Stan pacjenta jest zazwyczaj ciężki. Nieleczona ostra niewydolność oddechowa prowadzi do zgonu.

Jakie są objawy niewydolności oddechowej?

Objawy niewydolności oddechowej zależą od jej rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej występujące objawy to:

 • Trudności w oddychaniu
 • Wzmożone uczucie zmęczenia i osłabienie
 • Sinica (cera i wargi nabierają niebieskiego lub fioletowego koloru)
 • Zwiększona częstość oddechów
 • Zwiększona częstość akcji serca
 • Spadek ciśnienia krwi

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem, aby zapewnić odpowiednią diagnostykę i leczenie.

Rodzaje niewydolności oddechowej

Wyróżniamy trzy rodzaje niewydolności oddechowej:

Ostra niewydolność oddechowa

Jest to nagły stan, w którym nagle pogarsza się stan zdrowia chorego, a oddychanie staje się trudne i wywołuje uczucie duszenia. Przyczyną ostrej niewydolności oddechowej może być rozedma płuc, zawał serca, wylew krwi do płuc lub podtopienie płuc. W ciężkich przypadkach konieczna może być interwencja medyczna.

Przewlekła niewydolność oddechowa

To stan, w którym trudności w oddychaniu pojawiają się stopniowo i stają się coraz bardziej nasilone. Przewlekła niewydolność oddechowa jest zwykle związana z POChP, astmą lub innymi chorobami płuc, które prowadzą do trwałych zmian w strukturze płuc i zaburzeń oddychania.

Całkowita niewydolność oddechowa

Jest to stan, w którym pacjent nie może oddychać samodzielnie. W takim przypadku wymagana jest natychmiastowa interwencja medyczna i wsparcie życiowe.

Leczenie ostrej niewydolności oddechowej

Leczenie niewydolności oddechowej zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby. Obejmuje ono zwykle stosowanie tlenoterapii, zabiegi lecznicze, leki rozszerzające oskrzela w astmie, a także rehabilitację płuc i oddychanie kontrolowane.

W przypadku ciężkiej niewydolności oddechowej konieczna może być intubacja, czyli wprowadzenie rurki intubacyjnej do dróg oddechowych w celu zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza.

Postępowanie w przypadku niewydolności oddechowej jest kompleksowe i zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Odpowiednie leczenie wraz z rehabilitacją i zmianą stylu życia mogą prowadzić do poprawy objawów i poprawić jakość życia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przewlekła niewydolność oddechowa - diagnostyka

Przewlekła niewydolność oddechowa jest chorobą, która występuje, gdy płuca nie są w stanie skutecznie dostarczać tlenu do organizmu ani usuwać dwutlenku węgla. Diagnostyka tej choroby ma na celu ustalenie jej przyczyny oraz ocenę stopnia upośledzenia funkcji oddechowych. Istnieje wiele testów, które mogą pomóc w diagnozowaniu przewlekłej niewydolności oddechowej. Jednym z najczęściej stosowanych testów jest spirometria, która mierzy objętość i szybkość wdychania i wydychania powietrza. Badanie gazometryczne krwi może dostarczyć informacji na temat gazu zamiennego w krwi, takiego jak tlen i dwutlenek węgla. Dodatkowo, można przeprowadzić testy obrazowe, takie jak rentgen klatki piersiowej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, aby ocenić strukturę i funkcje płuc. Diagnostyka przewlekłej niewydolności oddechowej jest kluczowa dla odpowiedniego leczenia i zarządzania chorobą. Niewydolność oddechowa jest stanem, w którym dochodzi do zaburzeń czynności układu oddechowego, co prowadzi do niedotlenienia organizmu.

Przyczyny ostrej niewydolności oddechowej

Przyczyny ostrej niewydolności oddechowej mogą być różnorodne i wynikać z różnych zaburzeń w układzie oddechowym, sercowo-naczyniowym lub neurologicznym. Często występuje jako skutek zaostrzenia przewlekłych schorzeń płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy niewydolność oddechowa. Inne przyczyny mogą obejmować zatorowość płucną, ostre zapalenie płuc, zatrucie gazami toksycznymi, uraz klatki piersiowej, reakcje alergiczne, choroby serca, udar mózgu lub uszkodzenie rdzenia kręgowego. Ostre niewydolność oddechowa może także być spowodowana nagłym zatrzymaniem oddychania, np. w wyniku utraty przytomności lub pod wpływem środków znieczulających. W przypadku ostrej niewydolności oddechowej niezbędne jest natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań medycznych w celu zidentyfikowania przyczyny i zapewnienia wsparcia oddychania.

W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie technik wspomagających oddychanie, takich jak wentylacja mechaniczna.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca