Bronchoskopia - na czym polega, jak się przygotować i czy bronchoskopia boli?  Na czym polega bronchoskopia płuc? Na czym polega badanie, wskazania i powikania. Przeciwwskazania. Jak się przygotować do badania?

Bronchoskopia - na czym polega, jak się przygotować i czy bronchoskopia boli?  Na czym polega bronchoskopia płuc? Na czym polega badanie, wskazania i powikania. Przeciwwskazania. Jak się przygotować do badania?

Bronchoskopia jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w pulmonologii. Pozwala na dokładne zobrazowanie dróg oddechowych, wykrycie patologii oraz pobranie próbek do dalszych badań. W tym artykule przedstawimy, czym jest bronchoskopia, jak się do niej przygotować oraz czy jest bolesna.

Bronchoskopia - co to jest?

Bronchoskopia to endoskopowe badanie, które pozwala na bezpośrednie oglądanie dróg oddechowych. Jest to możliwe dzięki elastycznemu wziernikowi, zwanej bronchoskopem, który wprowadzany jest przez nos lub usta pacjenta i dostaje się do dróg oddechowych.

Bronchoskopia - na czym polega? Na czym polega bronchoskopia płuc?

Podczas badania bronchoskopem przekazywane są obrazy z wnętrza dróg oddechowych na monitor, co umożliwia dokładną ocenę tkanek oraz wykrycie ewentualnych zmian. Lekarz może także podjąć proste procedury, takie jak pobranie próbek tkanek lub płynów, usunięcie ciał obcych lub płukanie dróg oddechowych.

Jakie się przygotować do bronchoskopii?

Przed przystąpieniem do bronchoskopii pacjent powinien przestrzegać kilku zasad:

 1. Na 6-8 godzin przed badaniem należy być na czczo. Należy powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na wyniki badania. Lekarz może zalecić zaprzestanie ich przyjmowania na krótki okres przed badaniem.
 2. Pacjent powinien zgłosić ewentualne alergie na leki lub inne substancje, które mogą mieć wpływ na przebieg badania.
 3. Często zaleca się podanie pacjentowi uspokajającego leku przed badaniem, aby zmniejszyć nieprzyjemne odczucia podczas wprowadzania wziernika.

Bronchoskopia - przebieg badania

Przed rozpoczęciem bronchoskopii pacjent może otrzymać miejscowe znieczulenie, które pomaga zmniejszyć odruchy kaszlu i dyskomfort podczas wprowadzania wziernika. Następnie, wziernik jest wprowadzany przez nos lub usta i przekierowywany do dróg oddechowych. Podczas badania pacjent musi oddychać przez nos, a lekarz kontroluje obraz na monitorze. Całe badanie trwa zazwyczaj około 30 minut.

Czy bronchoskopia jest bolesna?

Wielu pacjentów obawia się bólu związanego z bronchoskopią. Jednak dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia oraz doświadczeniu lekarza, większość pacjentów odczuwa jedynie niewielki dyskomfort. Czasami można odczuwać odruch kaszlu lub uczucie duszności, ale te objawy zazwyczaj ustępują szybko. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek nieprzyjemnych objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bronchoskopia - co wykrywa?

Bronchoskopia pozwala na dokładną ocenę dróg oddechowych i wykrycie różnych patologii. Dzięki temu badaniu można stwierdzić:

 • Obecność guzów lub polipów w drogach oddechowych
 • Zapalenie oskrzeli lub astmę
 • Obecność obcych ciał lub zakrzepów w drzewie oskrzelowym
 • Obecność krwi lub wydzieliny w drogach oddechowych
 • Infekcje, takie jak gruźlica płuc, zapalenie płuc lub grzybicze zakażenia

Bronchoskopia - czy mogą być powikłania?

Podczas bronchoskopii występuje niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań. Najczęstsze z nich to:

 • Krwawienie
 • Infekcja
 • Zakażenie dróg oddechowych
 • Uszkodzenie dróg oddechowych
 • Odruch wymiotny

W przypadku wystąpienia nieprawidłowych objawów po badaniu, takich jak utrzymujący się ból, duszność, wysoka gorączka lub krwioplucie, pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Bronchoskopia – jak wygląda badanie?

Bronchoskopia to badanie diagnostyczne, które polega na włożeniu cienkiego, elastycznego endoskopu przez nos lub usta pacjenta do dróg oddechowych. Endoskop posiada kamerę na końcu, która umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza oskrzeli i płuc. Przed rozpoczęciem procedury pacjent zostaje miejscowo znieczulony, co minimalizuje dyskomfort i ból. W trakcie badania, lekarz może również pobrać próbki tkanki lub płynu do dalszych badań. Bronchoskopia jest pomocna w diagnostyce wielu schorzeń układu oddechowego, takich jak rak płuc, nacieki guzowe, krwioplucie, czy infekcje dróg oddechowych. Badanie to jest powszechnie stosowane w medycynie i ma duże znaczenie w wykrywaniu i leczeniu różnych chorób układu oddechowego. Po zakończeniu bronchoskopii, pacjent powinien odczuwać jedynie minimalne dolegliwości, a wyniki badania są niezbędne dla dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta. 

Bronchoskopia – Wskazania do bronchoskopii płuc

Bronchoskopia jest procedurą diagnostyczną, która umożliwia lekarzowi ocenę stanu dróg oddechowych za pomocą specjalnego narzędzia zwłaszcza w celu wykrycia i potwierdzenia zmian chorobowych. Wskazania do przeprowadzenia bronchoskopii są różnorodne. Może być ona zalecana w przypadku podejrzenia nowotworu płuc, przewlekłego kaszlu, krwioplucia, nawracających infekcji dróg oddechowych, niewyjaśnionej zwężki oskrzela, trudności w oddychaniu, lub obecności ciała obcego w drogach oddechowych. Ponadto, bronchoskopia może być również stosowana w celu usunięcia zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych, pobrania próbki tkanki w celu wykonania badania histopatologicznego oraz oceny skuteczności leczenia. Wskazania do przeprowadzenia bronchoskopii powinny być zawsze ustalane przez lekarza na podstawie szczegółowego wywiadu, badania fizykalnego oraz dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej czy tomografia komputerowa. Samą bronchoskopię powinien przeprowadzać doświadczony broncholog, mający odpowiednie kwalifikacje.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca