Niewydolność nerek: Przyczyny, stadium i opcje terapeutyczne. Przewlekła choroba nerek. Przewlekła niewydolność nerek. Rola lekarza rodzinnego w opiece nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek. Nefropatia cukrzycowa

Niewydolność nerek: Przyczyny, stadium i opcje terapeutyczne. Przewlekła choroba nerek. Przewlekła niewydolność nerek. Rola lekarza rodzinnego w opiece nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek. Nefropatia cukrzycowa


Niewydolność nerek jest groźnym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. W tej poradnikowej publikacji omówimy, czym dokładnie jest niewydolność nerek, jakie są jej objawy oraz przyczyny. Będziemy również poruszać kwestie różnych rodzajów niewydolności nerek, w tym przewlekłej i ostrej. Ostatecznie, zaprezentujemy opcje terapeutyczne dostępne dla tych cierpiących na to schorzenie.

Niewydolność nerek - co to? Czym jest przewlekła choroba nerek (PChN)?

Niewydolność nerek, znana również jako niewydolność nerek, jest stanem, w którym nerki nie są w stanie skutecznie wykonywać swoich funkcji. Nerki odgrywają kluczową rolę w wydalaniu toksyn z organizmu oraz regulowaniu poziomu płynów i składników odżywczych. W przypadku niewydolności nerek, te funkcje są zaburzone, co może prowadzić do gromadzenia się toksyn i nieprawidłowej równowagi płynowej w organizmie.

Jakie są objawy niewydolności nerek?

Objawy niewydolności nerek mogą różnić się w zależności od stadium choroby. W początkowych stadiach niewydolności nerek, objawy mogą być złudne lub niewielkie. Jednak później, gdy funkcja nerek jest znacznie osłabiona, mogą pojawić się bardziej wyraźne objawy, takie jak:

 • Zmęczenie i słabość
 • Spadek apetytu
 • Problemy z koncentracją i trudności w myśleniu
 • Obrzęki wokół oczu, nóg i stóp
 • Bóle pleców
 • Zmiany w ilości oddawanego moczu (zmniejszenie lub zwiększenie)
 • Trudności w oddychaniu
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Upośledzenie funkcji seksualnych
 • Anemia

Jeśli doświadczasz jednego lub kilku z tych objawów, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i oceny.

Niewydolność nerek - przyczyny

Niewydolność nerek może mieć różne przyczyny. Wśród najczęstszych można wymienić:

 • Choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa
 • Choroby nerek, takie jak przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych, kłębuszkowe zapalenie nerek i polycystyczne choroby nerek
 • Cukrzyca
 • Zakażenia układu moczowego, które omówiliśmy w innym artykule
 • Niektóre leki i toksyny, takie jak niektóre antybiotyki, leki przeciwbólowe i chemioterapia
 • Kamienie nerkowe
 • Zaburzenia immunologiczne, takie jak toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów

Pamiętaj, że to tylko kilka przykładów i istnieje wiele innych czynników, które mogą przyczynić się do niewydolności nerek.

Rodzaje niewydolności nerek

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła niewydolność nerek to stan, w którym funkcja nerek stopniowo pogarsza się przez długi okres czasu. Często jest to wynik istniejących chorób nerek, takich jak przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych. Objawy przewlekłej niewydolności nerek są często niewidoczne lub łagodne na początku, co utrudnia diagnozę w tym stadium. Leczenie przewlekłej niewydolności nerek może obejmować zmianę diety, kontrolę ciśnienia krwi, a w niektórych przypadkach dializę lub przeszczepienie nerek.

Ostra niewydolność nerek

Ostra niewydolność nerek to nagłe i szybkie pogorszenie się funkcji nerek, zwykle w wyniku jakiegoś wydarzenia, takiego jak uraz, zawał serca, duże krwawienie, infekcja lub stosowanie niektórych leków. Objawy ostrej niewydolności nerek mogą być bardziej widoczne i nagłe, takie jak obrzęk, wysoka temperatura ciała, bóle brzucha, zmniejszenie ilości oddawanego moczu. Leczenie ostrej niewydolności nerek wymaga natychmiastowej interwencji medycznej i może obejmować nawadnianie, leki i inne procedury w zależności od przyczyny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Opcje terapeutyczne dla niewydolności nerek

Leczenie niewydolności nerek zależy od jej przyczyny, stadium choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Opcje terapeutyczne mogą obejmować:

 • Leczenie farmakologiczne, takie jak leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwpłytkowe i leki zmniejszające objawy
 • Dializę, która pomaga usuwać toksyny i nadmiar płynów z organizmu
 • Przeszczepienie nerki, które jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia niewydolności nerek w zaawansowanych stadiach

Należy pamiętać, że każdy przypadek niewydolności nerek jest inny, więc leczenie należy dostosować do indywidualnych potrzeb i przewidywanego skutku.

Przewlekła niewydolność nerek u dzieci

Przewlekła niewydolność nerek (PN) to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Jest to poważne schorzenie, które prowadzi do znacznego pogorszenia czynności nerek. U dzieci najczęstszymi przyczynami PN są wrodzone wady nerek, jak np. niewłaściwe położenie nerek czy zespół Klinefeltera. Inne czynniki mogą obejmować zakażenia układu moczowego, uszkodzenia nerek wywołane lekami lub toksynami, a także przewlekłe choroby układowe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Objawy PN u dzieci mogą być różne, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej przyczyny. Mogą występować zaburzenia metabolizmu, powiększenie nadmiaru płynów w organizmie, skłonność do obrzęków, niedokrwistość czy zmiany w oddawaniu moczu. W celu diagnozy PN u dzieci stosuje się różne badania, takie jak badania laboratoryjne, badania obrazowe czy biopsja nerki. Leczenie przewlekłej niewydolności nerek u dzieci opiera się na różnych metodach, takich jak dializa czy przeszczepienie nerki. W niektórych przypadkach możliwe jest również opanowanie objawów za pomocą farmakoterapii. Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia PN u dziecka.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca