bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Najlepsze zioła na przyspieszenie miesiączki - jak przyspieszyć okres

Blog healthcare

Najlepsze zioła na przyspieszenie miesiączki - jak przyspieszyć okres

Przyspieszenie okresu ziołami. Jak domowymi sposobami wywołać okres? Przyspieszenie okresu można wywołać środkami farmakologicznymi przepisanymi przez ginekologa, pod postacią tabletek, globulek dopochwowych albo zastrzyków. Ponadto istnieją domowe sposoby na wywołanie miesiączkowania, znane już w medycynie ludowej. Należą do nich zioła, których celem jest regulacja procesów normalnych, a tym samym uregulowanie cyklu menstruacyjnego, czy np. gorąca kąpiel.

Spis treści

 1. Zioła na wywołanie okresu - Jak przyspieszyć okres
 2. Inne sposoby na lepszą pracę hormonów
 3. Przyczyny braku miesiączki i zaburzeń hormonalnych
 4. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Zioła na wywołanie okresu - Jak przyspieszyć okres

Do domowych sposobów na przyspieszenie okresu i spóźniający okres zalicza się przyjmowanie ziołowych naparów. W tym celu wykorzystuje się np. kwiat czarnej malwy, który posiada właściwości estrogenne oraz rozkurczające.

Jak przygotować taki napar? Łyżkę suszonych kwiatów czarnej malwy należy zalać 1,5 szklanki wrzątku oraz odstawić na pół godziny, a następnie gotować przez 3 minuty i odstawić na 15 minut do momentu wystygnięcia. Tak przygotowany napar powinno się pić trzy razy dziennie po pół szklanki przez okres dwóch tygodni.

Polecane zioła na przyspieszenie miesiączki to również: dziurawiec, krwawnik, imbir, czy nagietek. Znani zakonnicy (Ojciec Grzegorz Sroka i Czesław Klimuszko), którzy zajmowali się zielarstwem polecali stosować mieszanki, w których skład wchodzi ziele ruty, słynące z właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych. Oprócz ruty taka mieszanka przyspieszająca okres powinna składać się z:

 • rumianku
 • korzenia biedrzeńca
 • liścia melisy
 • malwy czarnej
 • macierzanki
 • ziela szanty
 • dziurawca
 • nagietka

Według zaleceń Ojca Sroki mieszankę powinno się zaparzać przez 30 minut i pić ciepłą przed snem.

Do sposobów na przyspieszenie miesiączki należy także picie herbatki z krwawnika. W tym celu kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki powinno się wypić napar z kwiatostanu krwawnika. Ziele te należy zalać wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut do zaparzenia.

Inne sposoby na lepszą pracę hormonów

Jednym ze sposobów na przyspieszenie krwawienia są tabletki na wywołanie okresu. Należy do nich np. luteina. Jest ona syntetycznym odpowiednikiem hormonu nazywane progesteronem. Progesteron odgrywa bardzo ważne funkcje w organizmie każdej kobiety. Dzięki niemu możliwa jest owulacja, implantacja zapłodnionego jaja, a także utrzymanie ciąży do czasu pojawienia się łożyska w macicy.

Dawkowanie luteiny ustala lekarz. W sytuacji zaburzenia miesiączkowania lekarz może podjąć decyzję, że pacjentka będzie nawet przez kolejnych 3-6 cykli przyjmowała podjęzykowo 50 mg luteiny, w ilości 3-4 razy na dobę. 

Panuje również przekonanie, że w celu wywołania okresu sprawdzić się może aspiryna. Wynika to z tego, że rozrzedza krew. Warto jednak pamiętać, że ten sposób nie jest polecany, ponieważ z jednej strony skuteczność aspiryny na przyspieszenie okresu jest mała, a z drugiej kwas acetylosalicylowy, stosowany w nadmiarze, szkodzi.

Gorąca kąpiel jest kolejnym sposobem, żeby wywołać miesiączkę. Poprawia ona krążenie krwi, zwiększa jej ciśnienie, usprawnia pracę naczyń krwionośnych. To działanie może nawet o kilka godzin przyspieszyć miesiączkę. Bardzo podobnie działa sauna. Należy jednak pamiętać, że nie można przesadzać ze zbyt wysoką temperaturą oraz ze zbyt długim korzystaniem z kąpieli, czy sauny.

Przyczyny braku miesiączki i zaburzeń hormonalnych

Prawidłowo przebiegający cykl menstruacyjny powinien pojawiać się cyklicznie co 25-35 dni i wynosi od 3 do 8 dni. Czasami wystąpić mogą wahania o 2-3 dni, jest to jednak zupełnie normalne. W sytuacji, kiedy cykl miesiączkowy jest mocniej rozchwiany i następują spore opóźnienia w krwawieniach, pojawiające się przy każdym albo prawie każdym cyklu, można mówić o nieregularnym okresie.

Przesunięcie terminu miesiączki może być związane ze stresem, albo z problemami zdrowotnymi. Na spóźniający się okres wpływać także mogą przyjmowane preparaty, czy leki. W celu wywołania okresu często sięga się po określone leki, jednak niektóre środki farmakologiczne stosowane na pewne schorzenia mogą zaburzyć cykl menstruacyjny, a tym samym spowodować przesunięcie się okresu.

Przyczyny opóźnień w rozpoczęciu się cyklu menstruacyjnego mogą także być spowodowane m.in. przemęczeniem, zmianami klimatu, podróżami między strefami czasowymi, silnym oraz długotrwałym stresie czy stosowaniu mocno rygorystycznych diet.

W sytuacji kiedy nasza miesiączka spóźnia się, cykle menstruacyjne nie są regularne albo chcemy przesunąć okres należy udać się do ginekologa. Powodów spóźniającej się miesiączki może być bardzo wiele i nie należy ich bagatelizować. Lekarz dokładnie nas zbada, sprawdzi drogi rodne i zadecyduje czy powinniśmy zacząć zażywać tabletki na szybsze nadejście miesiączki. Warto również pamiętać, że niektóre zioła mogą nam zaszkodzić.

Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat kobiecego układu hormonalnego i dowiedzieć się co poprawia krążenie krwi? Zastanawiasz się, czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne? Zdobądź najnowszą wiedzę dotyczącą tajników ludzkiego organizmu i dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ziołolecznictwa ?

Co miesiąc nowe unikalne treści dla subskrybentów platformy Bez Tabletek - Kilkanaście kategorii tematycznych, video , ebooki czy podcasty.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz