bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Nadciśnienie tętnicze - jak kontrolować ciśnienie i zmniejszyć ryzyko chorób serca? 10 przykazań w profilaktyce nadciśnienia tętniczego.Nadciśnienie tętnicze: przyczyny, objawy i leczenie. Domowe pomiary ciśnienia tętniczego

Blog healthcare

Nadciśnienie tętnicze - jak kontrolować ciśnienie i zmniejszyć ryzyko chorób serca? 10 przykazań w profilaktyce nadciśnienia tętniczego.Nadciśnienie tętnicze: przyczyny, objawy i leczenie. Domowe pomiary ciśnienia tętniczego

Czy wiesz, że nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca? Jeśli nie chcesz być narażony na poważne komplikacje, takie jak zawał serca czy udar mózgu, musisz nauczyć się kontrolować swoje ciśnienie krwi. W tym poradniku dowiesz się, czym jest nadciśnienie tętnicze, jakie są jego przyczyny i objawy, jakie są dostępne metody leczenia, jakie powikłania mogą się pojawić oraz jakie profilaktyczne środki można podjąć. Zapraszam do lektury!

Spis treści

 1. Co to jest nadciśnienie tętnicze?
 2. Nadciśnienie tętnicze - przyczyny
 3. Nadciśnienie tętnicze - objawy
 4. Nadciśnienie tętnicze - leczenie
 5. Profilaktyka nadciśnienia tętniczego
 6. Dieta przy nadciśnieniu tętniczym
 7. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 8. Powikłania nadciśnienia tętniczego
 9. Wysokie ciśnienie - jakie są jego przyczyny? 10 sposobów na obniżenie ciśnienia krwi
 10. Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?
 11. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 12. Na czym polega leczenie nadciśnienia tętniczego?

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze, często określane jako "cisnienie krwi", to stan, w którym siła krwi przepływającej przez nasze tętnice jest wyższa niż norma. Wartość ciśnienia krwi mierzy się dwoma liczbami - wartością skurczową i rozkurczową. W przypadku nadciśnienia tętniczego, wartości te przekraczają pewne ustalone granice. Norma dla dorosłej osoby wynosi 120/80 mmHg (mmHg oznacza milimetry słupa rtęci).

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Jednym z głównych czynników ryzyka jest styl życia - nadmierne spożycie soli, palenie papierosów, nadwaga, brak aktywności fizycznej. Również czynniki genetyczne mogą odegrać rolę. Osoby z rodzinną historią nadciśnienia tętniczego mogą mieć większe ryzyko zachorowania.

Nadciśnienie tętnicze - objawy

Niestety, nadciśnienie tętnicze często nie daje żadnych widocznych objawów i jest określane jako "ciche zabójca". To dlatego kontrola regularnego ciśnienia krwi jest tak ważna. Niektóre osoby mogą doświadczać objawów, takich jak ból głowy, zawroty głowy, duszność, ale to nie zawsze jest związane z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego ważne jest regularne mierzenie ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze - leczenie

Diagnoza nadciśnienia tętniczego oznacza, że musisz podjąć odpowiednie kroki w kierunku leczenia i kontroli ciśnienia krwi. Twój lekarz może przepisać Ci leki obniżające ciśnienie krwi, takie jak inhibitory ACE, beta-blokery czy leki moczopędne. Pamiętaj, że leki powinny być zawsze przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Oprócz leków, istotne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia, co obejmuje zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Aby zmniejszyć ryzyko nadciśnienia tętniczego, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć. Jednym z najważniejszych jest dbanie o zdrową wagę - utrzymanie prawidłowej masy ciała może znacznie obniżyć ryzyko nadciśnienia. Ograniczenie spożycia soli, alkoholu i kawy również może mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. Regularna aktywność fizyczna, tak jak codzienne spacery czy ćwiczenia aerobowe, również mogą odgrywać ważną rolę w profilaktyce nadciśnienia tętniczego.

Dieta przy nadciśnieniu tętniczym

Właściwa dieta jest kluczowa w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Powinieneś zwracać uwagę na spożywanie zdrowych i niskosodowych produktów. Owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko (takie jak drób czy ryby) oraz zdrowe tłuszcze (np. awokado, orzechy) powinny być stałym elementem Twojego jadłospisu. Unikaj tłuszczów trans i nasyconych, które można znaleźć w przetworzonych produktach spożywczych i fast foodach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze, jeśli nie jest odpowiednio kontrolowane, może prowadzić do poważnych powikłań. Może to obejmować choroby serca, takie jak zawał serca czy niewydolność serca. Nadciśnienie tętnicze może również prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co z kolei może prowadzić do udaru mózgu czy niewydolności nerek. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia krwi oraz stosowanie zaleconego leczenia.

Na zakończenie, pamiętaj, że nadciśnienie tętnicze to poważny problem, który wymaga stałej opieki i kontroli. Właściwa dieta, zdrowy styl życia oraz regularne wizyty u lekarza mogą pomóc Ci kontrolować ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Wysokie ciśnienie - jakie są jego przyczyny? 10 sposobów na obniżenie ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi, nazywane również nadciśnieniem, może mieć wiele różnych przyczyn. Oto kilka z nich:

1. Styl życia: Niezdrowe nawyki żywieniowe, brak regularnej aktywności fizycznej, palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu mogą przyczynić się do wysokiego ciśnienia krwi.

2. Otyłość: Osoby z nadwagą lub otyłością mają większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

3. Genetyka: Często wysokie ciśnienie krwi może wynikać z dziedziczenia predyspozycji genetycznych.

4. Starzenie się: Wraz z wiekiem, nasze naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.

5. Stres: Długotrwały stres może powodować wzrost poziomu hormonów, które wpływają na regulację ciśnienia krwi.

6. Nadmiar soli: Spożywanie dużej ilości soli może prowadzić do retencji płynów w organizmie, co z kolei zwiększa ciśnienie krwi.

7. Niewłaściwa dieta: Zbyt duża ilość nasyconych tłuszczów i cukrów w diecie może zwiększać ryzyko nadciśnienia.

8. Przewlekłe choroby: Takie jak cukrzyca, zaburzenia nerek, choroby hormonalne mogą wpływać na wysokie ciśnienie krwi.

9. Środowisko: Czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza i stresujące warunki życia, mogą również mieć wpływ na ciśnienie krwi.

10. Ciąża: Wysokie ciśnienie krwi może wystąpić u niektórych kobiet w ciąży, co wymaga szczególnej opieki medycznej.

 

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

Aby zmierzyć ciśnienie tętnicze, potrzebujemy manometru lub aparatu do pomiaru. Osoba, której mierzymy ciśnienie, powinna siedzieć wygodnie i być zrelaksowana. Następnie należy nałożyć mankiet na ramię, w okolicy tętnicy. Mankiet powinien być na tyle ciasny, żeby nieśli się pulsacje, ale jednocześnie nie uciskać zbyt mocno. Po umieszczeniu mankietu, należy go napompować powietrzem, aż do momentu, gdy puls zniknie. Następnie powoli, stopniowo, zaczynamy opuszczać powietrze z mankietu. W momencie, gdy ponownie zaczynamy słyszeć puls, odczytujemy wartość na manometrze. Pierwsza odczytana liczba wskazuje na ciśnienie skurczowe, natomiast ostatnia liczba wskazuje na ciśnienie rozkurczowe. Mierzenie ciśnienia powinno być przeprowadzane w spokojnej i cichej atmosferze, aby wynik był jak najbardziej precyzyjny. Ważne jest także, aby osoba mierząca posiadała odpowiednie umiejętności i wiedzę, jak prawidłowo przeprowadzić ten pomiar. 

Na czym polega leczenie nadciśnienia tętniczego?

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na zmniejszeniu ciśnienia krwi do wartości odpowiednich dla danej osoby. Najważniejszym krokiem w leczeniu jest zmiana stylu życia, takie jak: zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa, ograniczenie soli i tłuszczów nasyconych, regularna aktywność fizyczna oraz zaprzestanie palenia i spożywania alkoholu. W przypadku cięższego nadciśnienia zwykle konieczne jest również stosowanie leków, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, takie jak inhibitory ACE, blokery receptorów angiotensyny II, blokery kanału wapniowego czy tiazydy. Leki te różnią się mechanizmem działania, skutecznością i ewentualnymi skutkami ubocznymi, dlatego dobór odpowiedniego leku powinien odbywać się pod kontrolą lekarza. Regularne kontrole ciśnienia krwi są niezbędne, aby monitorować skuteczność leczenia i dostosować dawkowanie leków. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy nadciśnienie jest oporne na leczenie farmakologiczne, może być konieczne zastosowanie innych metod, takich jak zabiegi inwazyjne czy trening nerwowo-mięśniowy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz