Mukowiscydoza - diagnozowanie, objawy i sposoby na lepszą jakość życia. Objawy mukowiscydozy ze strony układu oddechowego. Mukowiscydoza u dzieci. Sposoby leczenia. Czym jest mukowiscydoza? 

Mukowiscydoza - diagnozowanie, objawy i sposoby na lepszą jakość życia. Objawy mukowiscydozy ze strony układu oddechowego. Mukowiscydoza u dzieci. Sposoby leczenia. Czym jest mukowiscydoza? 

Sprawdź czym jest mukowiscydoza, jakie są jej objawy 

Mukowiscydoza - co to za choroba?

Mukowiscydoza, zwana także fibrozą torbielowatą trzustki, to rzadka, dziedziczna choroba genetyczna, która wpływa na funkcje różnych narządów, takich jak płuca, trzustka, wątroba i jelita. Choroba ta występuje głównie u ludzi pochodzenia europejskiego i jest spowodowana mutacją w genie CFTR, który reguluje produkcję i przepływ pewnych substancji w organizmie.

Mukowiscydoza - objawy

Osoby z mukowiscydozą mogą doświadczać różnych objawów, które mogą pojawić się w różnym wieku i w zróżnicowanym stopniu. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na pierwotne objawy oraz te, które występują u dzieci.

Pierwsze objawy mukowiscydozy

W niektórych przypadkach, pierwsze objawy mukowiscydozy pojawiają się już u noworodków. Mogą to być:

 • Problemy z oddychaniem: Noworodek może wydawać się duszny, głośno oddychać lub wykazywać trudności w oddychaniu.
 • Problemy w trawieniu: Dziecko może mieć problemy z prawidłowym trawieniem i może pokazywać oznaki niedoboru witamin i składników odżywczych.

Mukowiscydoza - objawy u dzieci

U dzieci objawy mukowiscydozy mogą być bardziej różnorodne. Mogą obejmować:

 • Łatwe zapadanie na infekcje: Dzieci z mukowiscydozą są bardziej narażone na infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc.
 • Wzmożone wydzielanie śluzu: Choroba ta powoduje nadprodukcję gęstego, lepkiego śluzu, który może blokować drogi oddechowe i trudności w oddychaniu.
 • Problemy z trawieniem: Mukowiscydoza może powodować wzmożone wydzielanie śluzu także w trzustce, co może prowadzić do niedoborów enzymów trawiennych i trudności w trawieniu.

Mukowiscydoza - rokowania

Prognoza dla osób z mukowiscydozą znacznie się polepszyła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dzięki postępom w leczeniu i opiece medycznej, coraz więcej osób z tą chorobą żyje dłużej i prowadzi pełne życie. Wielu pacjentów z mukowiscydozą może normalnie pracować, studiować i cieszyć się aktywnością fizyczną. Jednak rokowania zależą od indywidualnych czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby i dostępność skutecznego leczenia.

Mukowiscydoza - dziedziczenie

Mukowiscydoza dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że oba rodzime chromosomy muszą posiadać wadliwy gen CFTR, aby osoba rozwijała tę chorobę. Osoby, które mają tylko jeden wadliwy gen, nazywane są nosicielami i zwykle nie wykazują objawów mukowiscydozy. Jeżeli dwójka rodziców jest nosicielami, istnieje 25-procentowe ryzyko, że ich dziecko odziedziczy dwa wadliwe geny i rozwinię mukowiscydozę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie i łagodzenie objawów mukowiscydozy

Chociaż nie ma obecnie znanej metody leczenia mukowiscydozy, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia osób z tą chorobą. Leczenie mukowiscydozy obejmuje:

 • Terapia farmakologiczna: Osoby z mukowiscydozą mogą otrzymywać leki, które pomagają rozrzedzić śluz, ułatwiając jego wydalenie i zapobiegając zatkanym drogom oddechowym.
 • Fizjoterapia i ćwiczenia oddechowe: Regularne wykonywanie ćwiczeń oddechowych i fizjoterapii może pomóc w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania dróg oddechowych i zwiększeniu wydolności oddechowej.
 • Suplementacja enzymami trawiennymi: W przypadku niedoboru enzymów trawiennych, pacjenci mogą być zaleceni do przyjmowania suplementów enzymów trawiennych, aby poprawić procesy trawienne.

Leczenie mukowiscydozy

Mukowiscydoza to genetyczna choroba, która objawia się przede wszystkim w płucach, trzustce i układzie pokarmowym. Leczenie mukowiscydozy ma na celu złagodzenie objawów oraz opóźnienie postępu choroby. W terapii mogą być stosowane leki rozrzedzające i wykrztuśne, które pomagają w usuwaniu zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Ponadto, pacjenci często muszą przyjmować preparaty enzymów trzustkowych, które wspomagają procesy trawienne. Dodatkowo, mukowiscydoza wymaga systematycznego stosowania specjalnych inhalatorów oraz technik oddechowych, które pomagają w utrzymaniu drożności dróg oddechowych. W ciężkich przypadkach, gdy występuje niewydolność oddechowa, może być konieczne korzystanie z aparatu do natleniania krwi lub nawet przeszczepienie płuc. Również dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu mukowiscydozy, ponieważ prawidłowe odżywianie może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji ogólnoustrojowej pacjenta. Leczenie mukowiscydozy wymaga jednak indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, z uwzględnieniem stopnia zaawansowania choroby i jej objawów. W związku z tym, terapia powinna być prowadzona pod ścisłą opieką lekarza specjalisty. 

Mukowiscydoza jest rzadką, dziedziczną chorobą genetyczną, która wpływa na funkcje różnych narządów. Jej objawy mogą być zróżnicowane i różnią się w zależności od wieku pacjenta. Rokowania poprawiły się znacznie dzięki postępom w leczeniu. Istnieje wiele sposobów łagodzenia objawów mukowiscydozy i poprawy jakości życia pacjentów, takich jak terapia farmakologiczna, fizjoterapia i suplementacja enzymami trawiennymi.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca