Na jakie dolegliwości pomagają zioła lecznicze? Przeciwwskazania do ich stosowania. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości wykorzystuje się zioła w leczeniu różnych schorzeń. W Polsce około 230 gatunków roślin uznane jest za zioła lecznicze. Bogate są one w substancje czynne, które pozytywnie oddziaływują na fizjologię człowieka. To m.in. śluzy, gumy, glikozydy, alkaloidy, garbniki, olejki eteryczny, flawonoidy, gorczycę, antrazwiązki, fenole, kumaryny, kwasy organiczne, saponiny.
Przyjmować je można w różnych formach. Najczęściej spotykane jest sporządzanie naparów albo herbatek.
Zioła kupić można w sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, aptekach. Dostępne są najczęściej pod postacią suszoną, czy korzenia.
Dzięki temu, że duża część roślin leczniczych pochodzi z polski i rośnie na terenach pól, łąk, ogrodów posiadając odpowiednią wiedzę na ich temat można samemu je zebrać.
Wiele z ziół ma właściwości lecznicze. Pomagają one również łagodzić przeróżne dolegliwości. Najpopularniejsze rośliny lecznicze to:
Zioła są wykorzystywane i uprawiane już od wieków. Wykazują działanie leczenia, zapobiegające różnym schorzeniom, uspokajające. To naturalne wsparcie dla naszego organizmu.
Niektóre z nich wykazują silne działanie, które w nadmiarze może wywołać niepożądane efekty. Warto, więc przyjmowanie ziół skonsultować z lekarzem, a także zapoznać się z ich działaniem. Dzięki platformie edukacyjnej BezTabletek można poszerzyć swoją wiedzę na temat ziół. Zawiera ona szkolenia z zakresu właściwości leczniczych wykorzystywanych roślin, fitoterapii (leczenia ziłami), przeciwwskazań i możliwych reakcjach alergicznych.
Zioła nasercowe (konwalia, naparstnica wełnista) i obniżające ciśnienie (głóg, jemioła, kozłek lekarski) powinno się stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Warto wiedzieć, że rozmaryn i tymianek po dłuższym czasie wywołują bóle głowy, złe samopoczucie oraz podrażniają nerki.
Osoby zmagające się z problemami z układem pokarmowym w przypadku poważnych stanów złego wchłaniania i niedożywienia, raka żołądka, niedrożności dróg żółciowych, czy rak dróg żółciowych powinny uważać na preparaty ziołowe.
Ponadto nie należy łączyć np. diuretyków z ziołami moczopędnymi, ponieważ taka kombinacja może prowadzić do hipokalemii (stan objawiający się oszołomieniem, słabością mięśni i nieregularnym biciem serca, a czasem nawet zatrzymaniem oddechu). Przyjmując leki rozrzedzające krew, do których należy m.in aspiryna, wyłącznie po konsultacji z lekarzem można stosować czosnek, miłorząb, imbir, korę wierzby.
Pamiętać warto również o odstawieniu ziół przeciwzakrzepowych na 7-10 dni przed pójściem do szpitala na operację.
Niebezpieczne w ciąży są natomiast rośliny wpływające na kurczliwość mięśni macicy(glistnik, krwawnik). Na płód szkodliwie działają m.in żeń-szeń, chmiel, arcydzięgiel, rozmaryn, cząber, tymianek.
Kobiety w ciąży powinny także unikać środków przeczyszczających oraz wykazujące właściwości moczopędnych (aloes, kruszyna pospolita, rabarbar dłoniasty, szakłak amerykański, senes, rzewień), grozi to przekrwieniem narządów w obrębie miednicy.
Zioła powinno się zbierać w dni pogodne oraz suche. Zazwyczaj zbioru dokonuje się wczesnym przedpołudniem (rośliny obsychają wtedy z rosy).
Liście natomiast najlepiej zbierać przed lub po kwitnieniu, a kwiaty zbiera się tuż przed kwitnieniem albo w w pełni kwitnienia. Owoce zbieraj wtedy, kiedy są dojrzałe. Kłącza i korzenie wykopuje się na jesieni lub wczesną wiosną.
Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego?
Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?
Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ?
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy
jednorazowa płatność
Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !
miesięcznie
Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !
rocznie