Na jakie dolegliwości pomagają zioła lecznicze? Przeciwwskazania do ich stosowania. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości wykorzystuje się zioła w leczeniu różnych schorzeń. W Polsce około 230 gatunków roślin uznane jest za zioła lecznicze. Bogate są one w substancje czynne, które pozytywnie oddziaływują na fizjologię człowieka. To m.in. śluzy, gumy, glikozydy, alkaloidy, garbniki, olejki eteryczny, flawonoidy, gorczycę, antrazwiązki, fenole, kumaryny, kwasy organiczne, saponiny.
Przyjmować je można w różnych formach. Najczęściej spotykane jest sporządzanie naparów albo herbatek.
Zioła kupić można w sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, aptekach. Dostępne są najczęściej pod postacią suszoną, czy korzenia.
Dzięki temu, że duża część roślin leczniczych pochodzi z polski i rośnie na terenach pól, łąk, ogrodów posiadając odpowiednią wiedzę na ich temat można samemu je zebrać.
Wiele z ziół ma właściwości lecznicze. Pomagają one również łagodzić przeróżne dolegliwości. Najpopularniejsze rośliny lecznicze to:
Zioła są wykorzystywane i uprawiane już od wieków. Wykazują działanie leczenia, zapobiegające różnym schorzeniom, uspokajające. To naturalne wsparcie dla naszego organizmu.
Niektóre z nich wykazują silne działanie, które w nadmiarze może wywołać niepożądane efekty. Warto, więc przyjmowanie ziół skonsultować z lekarzem, a także zapoznać się z ich działaniem. Dzięki platformie edukacyjnej BezTabletek można poszerzyć swoją wiedzę na temat ziół. Zawiera ona szkolenia z zakresu właściwości leczniczych wykorzystywanych roślin, fitoterapii (leczenia ziłami), przeciwwskazań i możliwych reakcjach alergicznych.
Zioła nasercowe (konwalia, naparstnica wełnista) i obniżające ciśnienie (głóg, jemioła, kozłek lekarski) powinno się stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Warto wiedzieć, że rozmaryn i tymianek po dłuższym czasie wywołują bóle głowy, złe samopoczucie oraz podrażniają nerki.
Osoby zmagające się z problemami z układem pokarmowym w przypadku poważnych stanów złego wchłaniania i niedożywienia, raka żołądka, niedrożności dróg żółciowych, czy rak dróg żółciowych powinny uważać na preparaty ziołowe.
Ponadto nie należy łączyć np. diuretyków z ziołami moczopędnymi, ponieważ taka kombinacja może prowadzić do hipokalemii (stan objawiający się oszołomieniem, słabością mięśni i nieregularnym biciem serca, a czasem nawet zatrzymaniem oddechu). Przyjmując leki rozrzedzające krew, do których należy m.in aspiryna, wyłącznie po konsultacji z lekarzem można stosować czosnek, miłorząb, imbir, korę wierzby.
Pamiętać warto również o odstawieniu ziół przeciwzakrzepowych na 7-10 dni przed pójściem do szpitala na operację.
Niebezpieczne w ciąży są natomiast rośliny wpływające na kurczliwość mięśni macicy(glistnik, krwawnik). Na płód szkodliwie działają m.in żeń-szeń, chmiel, arcydzięgiel, rozmaryn, cząber, tymianek.
Kobiety w ciąży powinny także unikać środków przeczyszczających oraz wykazujące właściwości moczopędnych (aloes, kruszyna pospolita, rabarbar dłoniasty, szakłak amerykański, senes, rzewień), grozi to przekrwieniem narządów w obrębie miednicy.
Zioła powinno się zbierać w dni pogodne oraz suche. Zazwyczaj zbioru dokonuje się wczesnym przedpołudniem (rośliny obsychają wtedy z rosy).
Liście natomiast najlepiej zbierać przed lub po kwitnieniu, a kwiaty zbiera się tuż przed kwitnieniem albo w w pełni kwitnienia. Owoce zbieraj wtedy, kiedy są dojrzałe. Kłącza i korzenie wykopuje się na jesieni lub wczesną wiosną.
Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.
Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.
Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną
Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji