Jakie są przyczyny demencji? Demencja starcza – objawy

Jakie są przyczyny demencji? Demencja starcza – objawy

Demencja jest rozległym i poważnym schorzeniem neurologicznym, które wpływa na pamięć, myślenie, zachowanie oraz zdolność do wykonywania codziennych czynności. Choroba ta występuje najczęściej u osób starszych, choć może również dotykać młodsze osoby. Jej przyczyny są różnorodne i obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Czym jest demencja? Definicja i objawy

Demencja to stan, w którym występuje utrata funkcji poznawczych mózgu, prowadząca do trudności w pamiętaniu informacji, podejmowaniu decyzji, myśleniu logicznym oraz wykonywaniu codziennych czynności. Osoby cierpiące na demencję mogą doświadczać zmian w nastroju, trudności w komunikacji oraz utraty zdolności do samodzielnego życia.

Objawy demencji mogą różnić się w zależności od typu i zaawansowania choroby. Do najczęstszych objawów należą zmniejszenie zdolności zapamiętywania nowych informacji, powtarzanie tych samych pytań czy czynności, trudności w koncentracji, dezorientacja w czasie i miejscu, problemy z rozpoznawaniem bliskich osób oraz zmiany w nastroju i osobowości.

Przyczyny demencji: czynniki ryzyka i wpływ na rozwój choroby

Demencja może mieć wiele różnych przyczyn. Do najważniejszych czynników ryzyka należą wiek, genetyka, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, otyłość, palenie tytoniu, cukrzyca, stres, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej oraz narażenie na czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza czy toksyczne substancje.

Niektóre rodzaje demencji mają podłoże genetyczne, gdzie mutacje w określonych genach mogą prowadzić do uszkodzenia mózgu i rozwoju choroby. Inne przyczyny demencji mogą obejmować urazy głowy, infekcje mózgu, niedobory witamin, nadużywanie leków lub alkoholu, a także niektóre choroby układu nerwowego, takie jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, układowe stwardnienie zanikowe boczne.

Rozpoznanie przyczyny demencji jest kluczowe dla właściwego zarządzania chorobą i możliwości zahamowania jej postępów.

Jak uniknąć demencji? Zalecenia i strategie profilaktyczne

Chociaż nie ma gwarancji na całkowite uniknięcie demencji, istnieją pewne zalecenia i strategie, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka lub opóźnieniu wystąpienia choroby.

 1. Zrównoważona dieta: Wprowadzenie zdrowej i zrównoważonej diety bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze (takie jak oleje roślinne) oraz ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 może przynieść korzyści dla zdrowia mózgu.
 2. Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna, tak jak ćwiczenia aerobowe, może wpływać korzystnie na zdrowie mózgu i zmniejszyć ryzyko demencji.
 3. Kontrola czynników ryzyka: Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość i wysoki poziom cholesterolu są czynnikami ryzyka dla demencji. Ważne jest dbanie o prawidłowe poziomy tych czynników i regularne monitorowanie ich przez lekarza.
 4. Utrzymanie społecznych i umysłowych interakcji: Pozostawanie aktywnym społecznie oraz angażowanie się w różnorodne umysłowe wyzwania, takie jak nauka nowych umiejętności, czytanie, rozwiązywanie łamigłówek czy gra w gry planszowe, może wspierać zdrowie mózgu.
 5. Regularna kontrola zdrowia: Ważne jest regularne odwiedzanie lekarza w celu wykrywania i leczenia ewentualnych problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na ryzyko demencji.

Demencja: główne objawy i ich postęp

Demencja charakteryzuje się stopniowym postępem objawów. Na początku choroby mogą występować drobne problemy z pamiętaniem, które stopniowo się nasilają. Z czasem mogą pojawić się trudności w komunikacji, dezorientacja, zmiany nastroju oraz trudności w wykonywaniu prostych czynności życiowych.

W miarę rozwoju choroby, osoba dotknięta demencją może doświadczać trudności z rozpoznawaniem bliskich osób, utratą zdolności do samodzielnego życia oraz ogólnym pogorszeniem funkcji poznawczych.

Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz u siebie lub u bliskiej osoby jakiekolwiek objawy sugerujące możliwość demencji. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie zarządzanie chorobą mogą znacznie wpłynąć na jakość życia pacjenta.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Demencja a starzenie się: wpływ wieku na rozwój choroby

Wraz z wiekiem, ryzyko wystąpienia demencji wzrasta. Choć demencja nie jest naturalną częścią procesu starzenia się, to jednak wiek jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka.

Osoby powyżej 65. roku życia mają większe ryzyko rozwoju tego schorzenia. Co więcej, im starsza jest osoba, tym większe ryzyko wystąpienia demencji.Jednakże, nie wszystkie osoby starsze cierpią na demencję, a prawidłowa opieka zdrowotna, aktywność umysłowa i fizyczna, właściwa dieta oraz kontrola czynników ryzyka mogą wpłynąć na zachowanie zdrowia mózgu.

Demencja jest złożonym schorzeniem, które wymaga specjalistycznej opieki i wsparcia. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na pierwsze objawy i skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać dokładne diagnozy i właściwe leczenie.

Demencja starcza – leczenie farmakologiczne

Demencja starcza, zwana również otępieniem starczym, to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych u osób starszych. Obecnie brak jest kompletnie skutecznego leczenia tego schorzenia, dlatego terapia farmakologiczna ma na celu przede wszystkim łagodzenie objawów i spowolnienie postępu choroby. Jednym z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu demencji starczej są inhibitorzy acetylocholinoesterazy. Działają one na układ cholinergiczny, który jest odpowiedzialny za procesy poznawcze, takie jak pamięć i uczenie się. Inne zalecane leki to antagonisty receptorów N-metylo-D-asparagaminianu, które wpływają na funkcje glutaminolityczne. Często stosuje się także leki przeciwdepresyjne, które pozytywnie wpływają na samopoczucie pacjenta. Ważne jest, aby leczenie było indywidualnie dopasowane do potrzeb i stanu zdrowia każdego pacjenta. Należy pamiętać, że leczenie farmakologiczne powinno być uzupełniane o terapię psychologiczną oraz wspomaganie społeczne, aby pacjent czuł wsparcie i mógł jak najdłużej funkcjonować w codziennym życiu. 

Demencja a Alzheimer

Demencja jest zespołem objawów neuropsychiatrycznych, które prowadzą do stopniowej utraty poznawczych funkcji, takich jak pamięć, myślenie, orientacja przestrzenna i zdolność do wykonywania codziennych czynności. Choroba Alzheimera jest jednym z najczęstszych rodzajów demencji, stanowiąc około 60-70% przypadków. Charakteryzuje się ona nagłym uszkodzeniem mózgu, powodującym zmiany strukturalne i biochemiczne w tkance mózgowej. Objawy Alzheimera obejmują trudności w zapamiętywaniu nowych informacji, nadmierną dezorientację, trudności w komunikacji i zmiany osobowości. Pomimo że nie ma lekarstwa na demencję i Alzheimera, istnieje wiele strategii zarządzania objawami i opieki nad osobami dotkniętymi tymi chorobami. Ważne jest, aby zapewnić wsparcie emocjonalne i praktyczne dla osób z demencją i ich rodzin, a także zwiększyć świadomość w społeczeństwie na temat tych zaburzeń. Badania nad demencją i Alzheimerem są ważne w celu zrozumienia przyczyn i znalezienia skutecznych terapii przeciwdziałających ich postępowi. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca