Jak przetrwać grypę żołądkową: Skuteczne strategie zapobiegania i łagodzenia objawów. Domowe sposoby na grypę

Jak przetrwać grypę żołądkową: Skuteczne strategie zapobiegania i łagodzenia objawów. Domowe sposoby na grypę

Słowo "grypa" często skojarza nam się z chorobą dróg oddechowych. Jednak, oprócz zwykłej grypy, możemy zachorować także na grypę żołądkową, która jest objawem innej choroby - wirusowego zapalenia jelit. Choroba ta jest bardzo powszechna i zazwyczaj wywołuje nudności, wymioty i biegunkę. Jakie są najskuteczniejsze strategie zapobiegania oraz jakie założenia kierować przy łagodzeniu objawów?

Grypa żołądkowa - jelitówka - objawy

Grypa żołądkowa jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy, które atakują jelita. Częste objawy to:

  • biegunka
  • wymioty
  • nudności
  • ból brzucha
  • bóle głowy
  • gorączka.

Objawy te są często mylone ze zwykłym przewodem pokarmowym. Wirusowa grypa żołądkowa może być wywoływana przez różne wirusy, przy czym norowirusy są najczęstszymi przyczynami choroby.

Ból brzucha przy jelitówce - jak sobie pomóc? Co przyjmować na biegunkę?

Ból brzucha to jeden z najczęstszych objawów grypy żołądkowej. W przypadku, gdy ból nie ustępuje, a dolegliwości pogarszają się, należy skonsultować się z lekarzem. W innym wypadku, oto kilka sposobów, jak sobie pomóc w łagodzeniu bólu brzucha:

  • Odpocznij w łóżku i unikaj aktywności fizycznej
  • Stosuj ciepłe okłady na brzuch
  • Pij dużo płynów, takich jak woda, herbatka, bulion, aby uniknąć odwodnienia
  • Unikaj jedzenia ostrych lub tłustych potraw, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, napojów gazowanych, jak również unikaj jedzenia na siłę.

Co brać na jelitówkę - domowe sposoby

Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów i zaleceń, które pomogą w walce z grypą żołądkową:

  • Pij dużo płynów przez cały czas choroby. Zalecana ilość wynosi co najmniej 2-3 litry na dobę. Możesz pić wodę, soki owocowe bez cukru, bulion, herbatki (herbata miętowa ma działanie przeciwwymiotne i może pomóc uspokoić żołądek)
  • Unikaj jedzenia produktów mlecznych, tłustych, smażonych, cukrów i słodyczy. Zamiast tego, proponujemy zjeść produkty lekkostrawne jak: gotowany imbir, banany, ryż, gotowane warzywa, suchy chleb
  • Przyjmuj probiotyki. Te dobre bakterie mogą pomóc w przywróceniu równowagi bakteryjnej w jelitach po zakażeniu przez wirus.
  • Gimnastykuj się, ale nie przesadzaj. Delikatna ćwiczenia jak krótki spacer na świeżym powietrzu mogą pomóc przełamać poczucie choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co jeść na grypę żołądkową?

Dobra dieta jest bardzo ważna podczas choroby, szczególnie w przypadku grypy żołądkowej. Oto kilka produktów, które warto brać pod uwagę:

  • Ryż. Jest to lekkostrawne i łatwe do strawienia źródło węglowodanów, które pomaga ukoić wrażliwy żołądek.
  • Gotowane warzywa. Gotowane na parze warzywa są lekkostrawne i pełne błonnika pokarmowego, który pomoże w regulacji trawienia.
  • Bulion. Dobre źródło płynów i elektrolitów, które tracisz przez nadmierne pocenie się i wymioty. Bulion jest także dobry dla łagodzenia objawów przeziębienia.
  • Herbatki. Herbata miętowa ma działanie przeciwwymiotne i może pomóc uspokoić żołądek.
  • Słodki sok z marchwi. Marchew jest pełna składników odżywczych i bogatych w błonnik pokarmowy. Napój z marchwi również dostarczy dobrych elektrolitów, co jest istotne dla osób, które w wyniku grypy żołądkowej cierpią na odwodnienie.

Nie należy zapominać o wprowadzaniu do diety produktów lekkostrawnych i unikaniu jedzenia ostry na czas choroby. Pamiętajmy również o tym, że warto skonsultować dietę z lekarzem w ramach leczenia grypy żołądkowej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
14Godzin
54Minut
10Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca