Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Oblicz swój wskaźnik BMI za pomocą prostego kalkulatora online i sprawdź, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa.Jak obliczyć wskaźnik BMI poprawnie ?

BMI (Body Mass Index) jest wskaźnikiem, który pomaga ocenić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Warto obliczyć swoje BMI, aby zyskać lepsze zrozumienie swojej sytuacji zdrowotnej. Obliczenie BMI jest proste i wymaga tylko kilku informacji, takich jak masa ciała i wzrost. Poniżej przedstawiamy prosty sposób obliczenia BMI.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czym jest wskaźnik BMI i jak go obliczyć?

BMI (Body Mass Index) jest powszechnie stosowanym wskaźnikiem używanym do oceny prawidłowości wagi ciała osób dorosłych w stosunku do wzrostu. Jest to stosunkowo prosty sposób mierzenia zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. BMI jest wykorzystywane jako pomocne narzędzie do wstępnej oceny ryzyka związanego z nadwagą i otyłością.

Jak obliczyć wskaźnik masy ciała BMI?

Do obliczenia BMI potrzebujesz dwóch informacji: masy ciała (wyrażonej w kilogramach) oraz wzrostu (wyrażonego w metrach).

 1. Skonwertuj swoją wagę na kilogramy, jeśli masz ją podaną w innych jednostkach. Przykładowo, jeśli twoja waga jest podana w funtach, podziel ją przez 2,2, aby uzyskać wartość w kilogramach.
 2. Skonwertuj swój wzrost na metry, jeśli masz go podanego w innych jednostkach. Przykładowo, jeśli twój wzrost jest podany w centymetrach, podziel go przez 100, aby uzyskać wartość w metrach.
 3. Podziel swoją masę ciała przez kwadrat swojego wzrostu w metrach. Korzystając z symbolu "^" do oznaczania potęgi, możemy zapisać to jako wzór: BMI = masa ciała / (wzrost^2).
 4. Obliczony wynik BMI pozwoli ocenić, czy twoja masa ciała jest prawidłowa. Wartości BMI są podzielone na kategorie, które wskazują na różne zakresy wagi. Na przykład:
 • BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę,
 • BMI między 18,5 a 24,9 oznacza prawidłową wagę,
 • BMI między 25 a 29,9 oznacza nadwagę,
 • BMI powyżej 30 oznacza otyłość.

Pamiętaj jednak, że BMI to tylko wskaźnik orientacyjny i nie uwzględnia innych czynników, takich jak rozkład tłuszczu i masę mięśniową. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojej wagi i zdrowia.

Obliczenie BMI to prosty sposób oceny swojej masy ciała w stosunku do wzrostu. Dzięki temu wskaźnikowi możemy zyskać lepsze zrozumienie naszego zdrowia i ryzyka związanego z nadwagą. Pamiętaj jednak, że BMI to tylko jedno narzędzie i nie uwzględnia wszystkich czynników. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładniejszego zrozumienia i oceny swojej sytuacji.

Zadbanie o właściwą wagę ma duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia, dlatego warto zwracać uwagę na BMI i podejmować odpowiednie kroki w celu utrzymania prawidłowej wagi.

Wskaźnik BMI, czyli wskaźnik masy ciała, jest jednym z podstawowych narzędzi używanych do oceny naszego stanu zdrowia. Pozwala nam określić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa, czy może mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością. Dzięki kalkulatorowi BMI możemy łatwo obliczyć swój wskaźnik i mieć pewność, czy nasza waga jest w normie.

Normy BMI różnią się dla dzieci i dorosłych, a także w zależności od płci. Na przykład, dla dzieci i młodzieży stosuje się siatki centylowe, które uwzględniają wiek i płeć. Dla dorosłych zaś, istnieje ustalony zakres wartości BMI dla prawidłowej wagi.

Kalkulator BMI online jest prostym narzędziem, które pozwala nam obliczyć swój wskaźnik bez konieczności sięgania po wzór na wskaźnik BMI. Wystarczy wprowadzić swoją wagę i wzrost, a kalkulator automatycznie poda nam wynik.

Pamiętaj jednak, że wskaźnik BMI to tylko jedno z narzędzi i nie zawsze odzwierciedla dokładnie naszą sytuację zdrowotną. Wysoka wartość BMI może wskazywać na nadmiar tkanki tłuszczowej w ciele, jednak nie uwzględnia np. poziomu aktywności fizycznej czy stosunku mięśniowej masy ciała do tłuszczowej. 

Obliczanie wskaźnika BMI i dbanie o swoje zdrowie powinno być jednym z naszych priorytetów. Pozwala nam to ocenić naszą masę ciała i podjąć odpowiednie środki zaradcze, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pamiętajmy, że odpowiednia waga jest kluczowa dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i uniknięcia powiązanych z otyłością chorób, takich jak np. cukrzyca typu 2.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca